Šance na mír v Libyi se hroutí, vládní vojska se snaží dobýt město Syrta

Síly loajální libyjské vládě v Tripolisu (GNA) dnes pokračují v postupu na město Syrta východně od metropole. Dochází k tomu za situace, kdy Egypt, který podporuje rivalské východolibyjské jednotky (LNA) vedené polním maršálem Chalífou Haftarem, doporučil příměří mezi oběma znepřátelenými stranami libyjského konfliktu, informuje agentura AP.

Příměří navrhoval o víkendu egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. Návrh přijal východolibyjský parlament i Haftar. Nicméně ozbrojené síly loajální libyjské vládě, kterou uznává OSN, klid zbraní odmítly a místo toho se posouvají dále na východ k přímořskému městu Syrta. To podle jejich mluvčího podpořil také libyjský premiér Fáiz Sarrádž.

Postupu na Syrtu minulý týden předcházelo vytlačení jednotek Haftarovy armády z hlavního města Tripolisu a strategického města Tarhúna na západě země.

Syrtu do roku 2016 ovládala organizace Islámský stát, od ledna letošního roku ji mají pod kontrolou síly maršála Haftara. Jejím dobytím by vláda v Tripolisu získala strategický bod pro další postup na východ a možné získání kontroly nad životně důležitými ropnými poli a vrty. Ty byly kvůli akcím kmenů podporujících Haftara od ledna tohoto roku mimo provoz, a Libye tak byla odříznutá od největšího zdroje svých příjmů, ropné společnosti se ale podle informací AP nyní postupně začínají navracet k činnosti.

Snaha o dobytí Syrty ukazuje, že GNA a její hlavní spojenec Turecko se snaží navázat na sérii nedávných vítězství. GNA dostává kromě toho pomoc od Kataru a Itálie. Východolibyjská vláda se naproti tomu opírá o podporu Ruska, Spojených arabských emirátů, Egypta a Francie.

V Syrtě se narodil plukovník a libyjský diktátor Muammar Kaddáfí. Ten byl v roce 2011 s pomocí Západu svržen. O moc v zemi od té doby vedle mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě, který má podporu Haftarovy armády, neuznává vládu premiéra Sarrádže v Tripolisu.

Související

Více souvisejících

Libye Chalífa Haftar Abd Fattáh Sísí Fáiz Sarrádž Egypt

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Aktualizováno před 19 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

před 3 hodinami

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 12 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy