Islamističtí ozbrojenci ovládli vojenskou základnu a klíčové město Mocimboa de Praia na severu Mosambiku nedaleko místa, kde zahraniční společnosti pracují na obřím projektu na těžbu zemního plynu.
Informoval o tom server BBC, podle nějž jde o první případ, kdy se džihádistům podařilo dobýt takto velké osídlení.
Ozbrojenci zaútočili v noci a dobyli tamní vojenskou základnu, nad níž následně vyvěsili svou vlajku. Podle místních následně uzavřeli veškeré přístupové cesty a z města se tak nedá odjet. "Vodí obyvatele do mešit a tam je zamykají," sdělil svědek serveru Moz24h. Policie a armáda zahájily na pozice džihádistů protiútok a snaží se nad městem znovu získat kontrolu.
Při bojích na severu země zahynuly za poslední tři roky stovky lidí a tisíce dalších násilnosti vyhnaly z domovů. Ozbrojenci nazývají svou skupinu Šabáb, ačkoliv není jasné, zda mají nějaké vazby na stejnojmenné avšak daleko větší islamistické hnutí v Somálsku.
K incidentu došlo v regionu Cabo Delgado, který je jedním z nejchudších v zemi, oplývá však nerostným bohatstvím. Mosambik objevil v roce 2010 obrovské zásoby zemního plynu v Indickém oceánu u svého severního pobřeží. Těžbu tam plánuje zahájit například americký ropný gigant Exxon Mobil.
Související
Boje v Mosambiku vyhnaly z domovů přes půl milionu lidí, islamisté okupují několik měst
Záchranné čluny ze skotských trajektů čekají na turisty v Africe
Mozambik , Terorismus , Islámský stát (IS)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
před 3 hodinami
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno před 4 hodinami
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
před 4 hodinami
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
před 5 hodinami
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
před 5 hodinami
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
před 6 hodinami
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
před 7 hodinami
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
před 8 hodinami
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
před 9 hodinami
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
před 11 hodinami
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
před 12 hodinami
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
před 12 hodinami
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
před 13 hodinami
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
před 14 hodinami
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
před 15 hodinami
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
před 16 hodinami
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
Ruská federace se s blížícím se čtvrtým rokem plnohodnotné invaze na Ukrajinu potýká s nečekaným vedlejším efektem své válečné politiky. Regiony bohaté na energetické suroviny, které tvoří hospodářskou páteř země, totiž doplácejí na konflikt nejvyššími lidskými i ekonomickými ztrátami. Kreml proměnil odlehlé oblasti v zásobárnu vojáků i peněz, čímž však paradoxně ohrožuje průmyslová odvětví, která Putinovu agresi financují.
Zdroj: Libor Novák