Boje v Mosambiku vyhnaly z domovů přes půl milionu lidí, islamisté okupují několik měst

Útoky ozbrojenců v provincii Cabo Delgado na severu Mosambiku vyhnaly z domovů přes 570.000 lidí z celkem 21 milionů obyvatel. Podle agentury Reuters to dnes v televizním projevu oznámil prezident Filipe Nyusi. Slíbil také porazit povstalce, jejichž útoky se od chvíle, co se loni přihlásili k Islámskému státu, stále stupňují co do počtu i intenzity.

"Budeme nadále poskytovat humanitární pomoc obětem teroristů. Tyto činy přinutily uprchnout 570.000 lidí a ti nyní pláčou a chtějí se dostat zpět do svých zničených domovů," řekl prezident Nyusi v projevu. Uvedl také, že Mosambik dostal nabídku pomoci s bojem proti terorismu ze "ze všech koutů světa". Vláda hodlá i nadále "cvičit a zbrojit naši armádu k boji," cituje prezidenta Reuters.

V oblasti Cabo Delgado jsou rozsáhlé zásoby zemního plynu, Reuters jejich cenu odhaduje na 60 miliard dolarů (1,3 bilionu korun). V posledních měsících se ozbrojencům podařilo obsadit několik měst.

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) při OSN tento týden uvedla, že region podle jejích odhadů opustilo 424.000 lidí. Většina z nich se uchýlila do sousedních oblastí, ale IOM varovala, že konflikt by se mohl rozšířit i za hranice Mosambiku. Mosambik a Tanzanie již na konci listopadu spojili síly v boji proti islámským radikálům, kteří působí na severu Mosambiku, napsal mosambický státní list Noticias. V rámci této společné operace bude z Tanzanie vyhoštěno až 500 radikálů.

Útoky povstalců v provincii Cabo Delgado trvají od roku 2017, velká část povstalců se hlásí k teroristické organizaci Islámský stát. Podle lidskoprávních organizací při bojích zahynulo přes 2000 lidí, z toho více než polovina byli civilisté. Jedna z nejbrutálnějších akcí radikálů se uskutečnila na začátku listopadu, kdy islamisté při útoku na vesnice sťali na fotbalovém hřišti přes 50 lidí a jejich těla rozsekali.

Související

Moře, ilustrační foto

Záchranné čluny ze skotských trajektů čekají na turisty v Africe

Skotská firma CalMac provozující trajekty mezi ostrovy u skotské pevniny si pořídila modernější záchranné čluny. Zbavuje se proto těch starých a některé prodala Mosambiku, kde po úpravě počkají na turisty, kteří se tam vrátí, až odezní epidemie koronaviru. Nabídnou komfort i soukromí v oblasti, kde svítí slunce a panuje klid.

Více souvisejících

Mozambik uprchlíci Filipe Nyusi Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Terorismus humanitární krize Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

Dvouletý Martínek trpí AADC syndromem.

Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude

Téměř 150 milionů se vybralo na nákladnou léčbu dvouletého Martínka, jemuž byl diagnostikován vzácný AADC syndrom. Pomoci by měla genová terapie, kterou však zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. Rodina bude mít získané prostředky k dispozici v celé výši, příjem ze sbírky totiž nepodléhá zdanění. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

Policie na Karlovarsku vyšetřuje vraždu. Muž měl usmrtit ženu a pak si vzít život

Kriminalisté na Karlovarsku vyšetřují pondělní násilný trestný čin v Dalovicích, ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z vraždy. Policie pracuje s verzí, že dvaapadesátiletý muž usmrtil o deset let mladší ženu a pak si sám vzal život. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy