Boje v Mosambiku vyhnaly z domovů přes půl milionu lidí, islamisté okupují několik měst

Útoky ozbrojenců v provincii Cabo Delgado na severu Mosambiku vyhnaly z domovů přes 570.000 lidí z celkem 21 milionů obyvatel. Podle agentury Reuters to dnes v televizním projevu oznámil prezident Filipe Nyusi. Slíbil také porazit povstalce, jejichž útoky se od chvíle, co se loni přihlásili k Islámskému státu, stále stupňují co do počtu i intenzity.

"Budeme nadále poskytovat humanitární pomoc obětem teroristů. Tyto činy přinutily uprchnout 570.000 lidí a ti nyní pláčou a chtějí se dostat zpět do svých zničených domovů," řekl prezident Nyusi v projevu. Uvedl také, že Mosambik dostal nabídku pomoci s bojem proti terorismu ze "ze všech koutů světa". Vláda hodlá i nadále "cvičit a zbrojit naši armádu k boji," cituje prezidenta Reuters.

V oblasti Cabo Delgado jsou rozsáhlé zásoby zemního plynu, Reuters jejich cenu odhaduje na 60 miliard dolarů (1,3 bilionu korun). V posledních měsících se ozbrojencům podařilo obsadit několik měst.

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) při OSN tento týden uvedla, že region podle jejích odhadů opustilo 424.000 lidí. Většina z nich se uchýlila do sousedních oblastí, ale IOM varovala, že konflikt by se mohl rozšířit i za hranice Mosambiku. Mosambik a Tanzanie již na konci listopadu spojili síly v boji proti islámským radikálům, kteří působí na severu Mosambiku, napsal mosambický státní list Noticias. V rámci této společné operace bude z Tanzanie vyhoštěno až 500 radikálů.

Útoky povstalců v provincii Cabo Delgado trvají od roku 2017, velká část povstalců se hlásí k teroristické organizaci Islámský stát. Podle lidskoprávních organizací při bojích zahynulo přes 2000 lidí, z toho více než polovina byli civilisté. Jedna z nejbrutálnějších akcí radikálů se uskutečnila na začátku listopadu, kdy islamisté při útoku na vesnice sťali na fotbalovém hřišti přes 50 lidí a jejich těla rozsekali.

Související

Moře, ilustrační foto

Záchranné čluny ze skotských trajektů čekají na turisty v Africe

Skotská firma CalMac provozující trajekty mezi ostrovy u skotské pevniny si pořídila modernější záchranné čluny. Zbavuje se proto těch starých a některé prodala Mosambiku, kde po úpravě počkají na turisty, kteří se tam vrátí, až odezní epidemie koronaviru. Nabídnou komfort i soukromí v oblasti, kde svítí slunce a panuje klid.

Více souvisejících

Mozambik uprchlíci Filipe Nyusi Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Terorismus humanitární krize Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy