JAR se potýká se čtvrtou covidovou vlnou, nemocnice zatím příliv pacientů zvládají

Jihoafrická republika se potýká se čtvrtou vlnou epidemie covidu-19, nemocnice zatím příliv pacientů zvládají, řekl dnes novinářům tamní ministr zdravotnictví Joe Phaahla. Ministr doufá, že nová varianta koronaviru omikron se bude nadále projevovat mírnými příznaky. Vyzval rovněž k širšímu očkování, které podle něj brání vážnému průběhu nemoci i u této varianty. Informovala o tom agentura Reuters.

Epidemioložka Michelle Groomeová z institutu nakažlivých chorob (NICD) v JAR nicméně dnes zdůraznila, že nových případů nákazy v zemi velmi rychle přibylo za velmi krátkou dobu. Ve čtvrtek řekla, že nákaza se v posledních dvou týdnech šířila exponenciálně. Minulý týden se zvýšil počet denních přírůstků z 300 na 1000, posléze to bylo denně kolem 3500 nakažených a tuto středu zaznamenali v JAR za 24 hodin 8500 případů. Za čtvrtek přibylo podle dnes oznámených údajů 11.535 nákaz covidem-19.

Groomeová dnes zopakovala, že stále není jasné, zda se nová varianta omikron šíří rychleji a zda může způsobit vážný průběh nemoci. Také další experti v JAR ve středu v předběžné zprávě pro parlamentní komisi uvedli, že potřebují další data pro určení závažnosti a nakažlivosti nové varianty. Nicméně konstatovali, že očkování brání vážnému průběhu nemoci i v případě varianty omikron.

Ministr zdravotnictví Phaahla dnes novinářům řekl, že varianta omikron se potvrdila v sedmi z devíti provincií země. Nejhorší je situace v provincii Gauteng, jejímž správním střediskem je Johannesburg. Phaahla uvedl, že nejlepší ochranou i proti této variantě je očkování.

Phaahla vyjádřil obavy o šíření nákazy mezi zdravotníky, řekl ale, že nemocnice zatím situaci zvládají. Za čtvrtek přibylo v tamních nemocnicích podle dnešního oznámení NICD 274 pacientů s covidem, o den dříve to bylo 135 nových pacientů.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) jihoafrická republika

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 50 minutami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 1 hodinou

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Bidenův odchod z kandidátky okomentovalo i Rusko. Opět mluví o válce

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v neděli v reakci prezidenta USA Joea Bidena neucházet se o znovuzvolení uvedl, že do voleb šéfa Bílého domu je ještě daleko a pro Moskvu je prioritou tvz. speciální vojenská operace, tedy válka na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy