Nejméně dvě osoby zemřely a další tři se pohřešují na severozápadě Madagaskaru, který dnes zasáhl cyklon Belna. S odkazem na vyjádření místních úřadů o tom informovala agentura AP. Bouři provází vítr o rychlosti až 155 kilometrů za hodinu. V nejhůře zasaženém přístavu Soalala přišlo kvůli větru a záplavám o střechu nad hlavou přibližně 1400 lidí.
Lidé, které bouře vyhnala z domovů, našli podle místních činitelů dočasná útočiště ve školách, v mešitách či na úřadech. Nemají ale dostatek potravin. Nouzové zásoby se jim budou snažit úřady dopravit po moři, kvůli špatnému počasí je totiž řada silnic v oblasti neprůjezdná.
Podle místního zákonodárce silný vítr poničil na 80 procent střech obytných domů a vládních budov v Soalale a způsobil po celém městě záplavy. Hladina vody přitom nadále stoupá. Do postižené oblasti má brzy dorazit premiér Christian Ntsay, aby zhodnotil způsobené škody.
Belna, která udeřila začátkem cyklonové sezony, po přesunu nad pevninu oslabila na tropickou bouři. Silný déšť a vítr však bude pokračovat celý dnešní den. Ve čtvrtek by se měla bouře podle meteorologů už uklidnit.
Související
Na Madagaskaru došlo k vojenskému převratu. Prezident uprchl ze země
U břehů Madagaskaru spadl do moře vrtulník s ministrem, 12 hodin plaval
Madagaskar , cyklon , Počasí
Aktuálně se děje
včera
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
včera
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
včera
Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná
Aktualizováno včera
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení
včera
Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela
včera
Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa
včera
Trable pro reprezentaci. Špačkovi skončila sezóna, Hronka čeká magnetická rezonance
včera
Pavel má nového spolupracovníka, působil v Černínském paláci
včera
Češi mají co vysvětlovat. Lotyši nechápou povolení pro Ficovu cestu do Moskvy
včera
V Česku hrozí požáry, platí výstraha. Po víkendu by mělo zapršet
včera
Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem
včera
Trump v dopise sdělil Kongresu, že nepotřebuje souhlas pro válku s Íránem
včera
Hurvínek se zrodil před sto lety. Zpočátku se mu říkalo jinak
včera
Česko trápí sucho. Za poslední dva měsíce spadlo nejméně srážek za 66 let
včera
Obchody na Svátek práce normálně fungovaly. Příště bude situace jiná
včera
Trump se rozhodl zasáhnout evropskou ekonomiku. Zvyšuje cla na dovoz aut z EU
včera
Předčasný letní víkend. Předpověď se nezměnila, očekává se slunečno a teplo
1. května 2026 21:57
Sbormistra zatím televize neuvede. Soudní rozhodnutí obstálo
1. května 2026 21:05
Trenérem hokejové Sparty bude Augusta. Pomáhat mu mají Šmíd s Netíkem
Koncem dubna se potvrdilo to, o čem se v tuzemském hokejovém prostředí spekulovalo už delší dobu. Novým trenérem hokejové Sparty se stává Patrik Augusta, bývalý úspěšný trenér hokejových reprezentantů do 20 let. Spolu s ním budou nový sparťanský realizační tým tvořit asistenti Ladislav Šmíd a Tomáš Netík. Brankáře pak nově bude mít na starosti Michal Neuvirth. Šestapadesátiletý Augusta má sparťany vést alespoň dva roky, neboť právě na tak dlouho dobu s pražským klubem podepsal smlouvu.
Zdroj: David Holub