V Egyptě dnes začaly dvoufázové volby do dolní komory parlamentu. Výsledky mají být známy začátkem prosince. K urnám může přijít 63 milionů Egypťanů a vláda zajistila dezinfekci volebních místností i bezplatné roušky pro voliče.
Jak píše agentura AP, očekává se, že volby přivedou do Lidového shromáždění, které má 596 členů, opět hlavně příznivce prezidenta Abdal Fattáha Sísího.
Úřady vyzvaly občany, aby šli volit, a zopakovaly hrozbu, že za bojkot hrozí pokuta až 500 egyptských liber (734 kč).
V srpnu se v Egyptě konaly volby do Senátu a těch se zúčastnilo jenom něco přes 14 procent oprávněných voličů.
Voliči rozhodují o 568 parlamentních křeslech, o obsazení zbylých 28 rozhodne prezident. O polovinu z 568 mandátů se uchází 4000 jednotlivců, o zbylé pak 1100 lidí, kteří kandidují za čtyři politické strany. Egypťané v zahraničí už odvolili tento týden.
Volby jsou vzhledem k rozlehlosti země a velkému množství obyvatel rozděleny do dvou fází. První se koná dnes a v neděli ve 14 provinciích včetně Gízy a Alexandrie. Ve zbylých 13 provinciích včetně Káhiry se bude volit 7. a 8. listopadu. Po obou etapách se ještě budou konat vyřazovací kola. Parlament v novém složení by měl zasednout krátce po vyhlášení výsledků.
V předvolebním období byla města posetá portréty kandidátů, z nichž většina jsou podle AP provládní podnikatelé a politici.
Sísí je u moci od roku 2014 a od té doby jsou pronásledováni kritici režimu, především pak stoupenci islamistického Muslimského bratrstva, jež je už zakázáno. Mezi nepohodlnými se ocitli ale i novináři a lidé požadující více svobod. Prezident a jeho spojenci podle AP nyní nečelí velké politické opozici.
Sísímu se podařilo prosadit reformy a úsporná opatření, jimiž si vydobyl přízeň zahraničních spojenců a finančních institucí. Egypťanům ale tato politika přinesla zvýšení cen téměř všeho od potravin po pitnou vodu nebo elektřinu. Podle kritiků zasednou v příštím Lidovém shromáždění znovu hlavně Sísího příznivci, kteří poslouží jako záštita prezidentovy politiky.
22. srpna 2026 14:03
Ebola už zasáhla území větší než Francie. WHO se rozhodla pro experiment s vakcínou
Související
Netanjahuovo odmítnutí nevadí. Hamás zahájil jednání o mírovém plánu pro Pásmo Gazy
Válka s Íránem se dál rozrůstá. Poprvé byl zasažen i Egypt
Aktuálně se děje
včera
Kreml může převzít budovy, které majitelé neochrání před ukrajinskými útoky, schválil Putin
včera
Už není cesty zpět. Extrémní počasí vyjde EU na desítky miliard, musí začít jednat hned
včera
Zemřela Dolly Parton. Nejslavnější country zpěvačku všech dob proslavily hity I Will Always Love You a Jolene
včera
Trumpovi se nelíbí kanadské sbližování s Čínou. Hrozí zavedením stoprocentních cel
včera
V Moskvě v tichosti přistálo americké letadlo se šéfem CIA na palubě. USA i Rusko mlčí
včera
Čína se oficiálně postavila za Írán. USA otevřeně hrozí odvetou za sankce
včera
USA hrozí spojencům Íránu sankcemi. Oči všech se upírají k Číně
včera
Už to není Palestina ani Írán. Netanjahu vytáhl krátce před volbami nového úhlavního nepřítele
včera
Vyšší úmrtnost už měl jen covid. Červnové a červencové extrémní počasí má v Evropě desetitisíce obětí
včera
I Kanada má svá esa v rukávu. Jak zareaguje na Trumpovu obchodní válku?
včera
"Novinářské kachny." Peskov odmítl zprávy o chystané mobilizaci
včera
Němečtí vyšetřovatelé objevil u letiště v Lipsku třetí dron s výbušninou
včera
Trumpova mocenská představa narazila na tvrdou realitu. Po Íránu se ho nezalekla ani Kanada
včera
Počasí do konce září: Léto se chýlí ke konci, tropy vystřídá ochlazení
24. srpna 2026 22:00
Závod o dobytí vesmíru zpomaluje. Čína odložila misi zaměřenou na hledání vody na Měsíci
24. srpna 2026 20:49
Masivní požáry už zasáhly i USA. Z Nevady utíkají před plameny desetitisíce lidí
24. srpna 2026 19:36
Oceány jsou nejteplejší v historii. Dopady už brzy pocítí celý svět
24. srpna 2026 18:19
Vláda chystá rozsáhlou reformu odměňování státních zaměstnanců
24. srpna 2026 17:06
Největší řeka v EU vysychá. Politici nemají žádný plán, co s tím
24. srpna 2026 15:45
Zelenskyj požádal USA o střely do Patriotů. Pence přišel s jiným návrhem
Bývalý americký viceprezident Mike Pence po své návštěvě Kyjeva uvedl, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požádal Spojené státy o poskytnutí přibližně pěti procent z jejich zbývajících zásob systémů protivzdušné obrany Patriot. Ukrajinská hlava státu se obává nadcházejícího zimního období a očekává, že Ruská federace obnoví masivní útoky na energetickou infrastrukturu země.
Zdroj: Libor Novák