Valící se bahno smetlo část konžské metropole: 39 mrtvých včetně dítěte

Nejméně 39 lidí zemřelo v noci na dnešek při záplavách a sesuvech půdy způsobených silnými přívalovými dešti v konžské metropoli Kinshase. Silnice vedoucí k místnímu univerzitnímu kampusu se na jednom místě propadla a trasa je zcela přerušená. O nové bilanci obětí informovala agentura Reuters.

Silnice se propadla na jižním předměstí Kinshasy a do jámy spadly tři domy. Viceguvernér hlavního města Neron Mbungu řekl, že záchranáři stále pátrají po přeživších a po tělech mrtvých.

"Materiální škody i lidské ztráty jsou skutečně obrovské. Dali jsme starostům prostředky, aby mohli těla dopravit do márnice a raněné na kliniky," prohlásil Mbungu, který se pohyboval v zasažených oblastech od dnešního brzkého rána.

Plus de 30 morts après la pluie qui s'est abattue à #kinshasa dans la nuit du 26 nov 2019.Bilan:- 17 morts à MontNgafula- 15 morts à Lemba- 2 morts à Makala- 1 mort à LimétéGlissement de terrain, maisons emportées et route coupée.Que Dieu console les familles éprouvées ?? pic.twitter.com/IeIMUxMJTT

— Gael Bussa (@BussaGael) November 26, 2019

Voda a valící se bahno zbořily podle Mbungua nejméně dva mosty. Mezi oběťmi je také jedno dítě, které zemřelo po zásahu elektrickým proudem. Jeden z obyvatel, jehož dům se zpola sesul, řekl, že pršet začalo ve dvě hodiny ráno místního času (i SEČ) a déšť trval čtyři hodiny. "Začali jsme z domu vynášet věci v šest ráno a v té chvíli se začal dům bořit. Vzali nás k sobě sousedé, než si najdeme něco jiného," řekl svědek.

Jean Nsaka z městského úřadu ve čtvrti Lemba očekává, že počet mrtvých bude ještě vyšší.

Při zatím posledním podobném neštěstí v oblasti na začátku roku 2018 zahynuly desítky lidí při sesuvech půdy vyvolaných celonočními silnými dešti. Kinshasa je s asi deseti miliony obyvatel třetí největší město v Africe. Značná část místních však žije v chatrných obydlích. Záplavy tam nejsou nic neobvyklého a škody i úmrtí jsou vzhledem ke špatné infrastruktuře a nekvalitní výstavbě vždy značné.

Související

Více souvisejících

Kongo Povodně Sesuv půdy neštěstí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

včera

včera

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

včera

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

včera

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

včera

včera

včera

včera

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

včera

včera

včera

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy