Valící se bahno smetlo část konžské metropole: 39 mrtvých včetně dítěte

Nejméně 39 lidí zemřelo v noci na dnešek při záplavách a sesuvech půdy způsobených silnými přívalovými dešti v konžské metropoli Kinshase. Silnice vedoucí k místnímu univerzitnímu kampusu se na jednom místě propadla a trasa je zcela přerušená. O nové bilanci obětí informovala agentura Reuters.

Silnice se propadla na jižním předměstí Kinshasy a do jámy spadly tři domy. Viceguvernér hlavního města Neron Mbungu řekl, že záchranáři stále pátrají po přeživších a po tělech mrtvých.

"Materiální škody i lidské ztráty jsou skutečně obrovské. Dali jsme starostům prostředky, aby mohli těla dopravit do márnice a raněné na kliniky," prohlásil Mbungu, který se pohyboval v zasažených oblastech od dnešního brzkého rána.

Plus de 30 morts après la pluie qui s'est abattue à #kinshasa dans la nuit du 26 nov 2019.Bilan:- 17 morts à MontNgafula- 15 morts à Lemba- 2 morts à Makala- 1 mort à LimétéGlissement de terrain, maisons emportées et route coupée.Que Dieu console les familles éprouvées ?? pic.twitter.com/IeIMUxMJTT

— Gael Bussa (@BussaGael) November 26, 2019

Voda a valící se bahno zbořily podle Mbungua nejméně dva mosty. Mezi oběťmi je také jedno dítě, které zemřelo po zásahu elektrickým proudem. Jeden z obyvatel, jehož dům se zpola sesul, řekl, že pršet začalo ve dvě hodiny ráno místního času (i SEČ) a déšť trval čtyři hodiny. "Začali jsme z domu vynášet věci v šest ráno a v té chvíli se začal dům bořit. Vzali nás k sobě sousedé, než si najdeme něco jiného," řekl svědek.

Jean Nsaka z městského úřadu ve čtvrti Lemba očekává, že počet mrtvých bude ještě vyšší.

Při zatím posledním podobném neštěstí v oblasti na začátku roku 2018 zahynuly desítky lidí při sesuvech půdy vyvolaných celonočními silnými dešti. Kinshasa je s asi deseti miliony obyvatel třetí největší město v Africe. Značná část místních však žije v chatrných obydlích. Záplavy tam nejsou nic neobvyklého a škody i úmrtí jsou vzhledem ke špatné infrastruktuře a nekvalitní výstavbě vždy značné.

Související

Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2023.

Macron slíbil desítky milionů eur na humanitární iniciativu EU pro Kongo

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes v konžské metropoli Kinshase slíbil, že Francie přispěje částkou 34 milionů eur (zhruba 800 milionů Kč) k nové humanitární iniciativě EU pro východní Kongo, zmítané ozbrojeným konfliktem. Evropská unie dnes oznámila, že v rámci iniciativy poskytne východokonžské provincii Severní Kivu pomoc za více než 47 milionů eur. Informuje o tom agentura Reuters.
Papež František

Papež František při návštěvě Konga kritizoval vykořisťování Afriky

Papež František, který dnes v Kongu zahájil šestidenní návštěvu Afriky, v projevu v prezidentském paláci v Kinshase odmítl vykořisťování Afriky. Podle papeže, který je očekáván rovněž v Jižním Súdánu, bohaté země nemohou nadále ignorovat tragický osud mnoha afrických států. Situaci v Kongu označil František podle Reuters za zapomenutou genocidu a kritizoval milice páchající násilnosti na východě země.

Více souvisejících

Kongo Povodně Sesuv půdy neštěstí

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 40 minutami

Aktualizováno před 49 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Přístup ke covidu se změní. Lékaři budou místo izolace moci doporučovat roušky

Až při onemocnění covidem-19 nebude povinná izolace, budou moci lékaři místo ní podle ministerstva zdravotnictví zvážit i použití ochrany dýchacích cest. Vyplývá to z chystané úpravy vyhlášky o systému epidemiologické bdělosti pro onemocnění covidem-19, kterou ministerstvo plánuje zrušit povinné izolace. Změna by měla nastat zřejmě v polovině dubna. Izolace ruší i další země EU, například Slovensko od 20. března. V Česku je domácí izolace povinná na sedm dní po pozitivním test

před 1 hodinou

Tornádo

Mississippi se prohnalo tornádo a bouře, nejméně 14 lidí zemřelo

Nejméně 14 lidí zahynulo v jižním americkém státě Mississippi, kterým se v noci na dnešek prohnalo ničivé tornádo spolu se silnými bouřemi. Uvedla to stanice ABC s odvoláním na místní a federální úřady, podle nichž jsou škody hlášeny z pásu území o délce až 160 kilometrů.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Počet obětí amerických náletů na proíránské bojovníky v Sýrii stoupl na 19

Na 19 stoupl počet obětí pátečního odvetného náletu Spojených států proti skupinám napojeným na Írán v Sýrii. Ty Američané viní z útoku dronem, při němž ve čtvrtek jeden člověk zemřel a šest bylo zraněno. O aktuální bilanci informovala agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení Syrské organizace pro lidská práva (SOHR). Podle televize Al-Džazíra proíránské skupiny v Sýrii varovaly Američany, že mají dostatek sil na to, aby na další případné nálety USA na své pozice mohly reagovat.

před 2 hodinami

sněžka

Sněžku zasáhl vítr o síle orkánu, lanovka je zastavena

Sněžku dnes ráno zasáhl vítr o síle orkánu. Podle dat z měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru po 07:00 v nárazu dosáhla téměř 124 kilometrů v hodině. Kvůli silnému větru se dnes nerozjel horní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli lanovkáři na webu. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová: Nedostatek léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje

Nedostatek některých léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje. ČTK to dnes ze Soulu před svým odletem na Tchaj-wan telefonicky řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která o věci hovořila s jihokorejským premiérem Han Duk-soem. O podle ní "klíčové záležitosti" s korejskými partnery vyjednával také náměstek ministerstva zdravotnictví Jakub Dvořáček. Pekarová upozornila, že před vstupem jihokorejských léčiv na český trh je nutné ještě například posouzení Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL).

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Policie Rusko, ilustrační foto

Jak obrázek nakreslený dívkou z Ruska vedl k policejnímu vyšetřování

Na zdi v centru města Jefremov na jihozápadě Ruska jsou obrovské fotografie maskovaných ruských vojáků a písmen Z a V symbolizujících takzvanou speciální vojenskou operaci na Ukrajině. Toto je oficiální, patriotický obraz invaze do sousední země. Ale v tomto městě 200 kilometrů jižně od Moskvy se dá najít i jiný a velmi odlišný obraz války, píše britská BBC na svých internetových stránkách.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Gordon Moore

Zemřel spoluzakladatel Intelu Gordon Moore, bylo mu 94 let

Ve věku 94 let zemřel v pátek Gordon Moore, spoluzakladatel společnosti Intel a průkopník polovodičového průmyslu, jehož Mooreův zákon předpověděl neustálý nárůst výpočetního výkonu obvodů v elektronice na celá desetiletí. Oznámila to firma Intel a Mooreova rodinná dobročinná nadace.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Změna času

V neděli začne platit letní čas, noc se o hodinu zkrátí

V neděli začne v Česku platit letní čas, takže se noc na neděli o hodinu zkrátí. V 02:00 se hodiny posunou na 03:00. Letní čas pak potrvá do 29. října. Podle některých odborníků má střídání času negativní vliv na zdraví a psychiku lidí a neplní již svůj původní účel, tedy úsporu energií.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Jarní počasí se odmlčí až po víkendu. Dnes hrozí bouřky

Až po víkendu má přijít meteorology slibované ochlazení, takže dnes a zítra bude v Česku ještě panovat jarní počasí se vším všudy. Maxima dle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) dosáhnou 15 stupňů.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy