Varianta omikron zřejmě nepochází z JAR, jak se původně tvrdilo

Jihoafrická republika připravuje svá zdravotnická zařízení na zvládnutí důsledků šíření nové varianty koronaviru omikron. Její ministr zdravotnictví Joe Phaahla dnes řekl, že vláda jedná se státy, jež zavedly cestovní omezení pro země z jižní části Afriky, a bude usilovat o zrušení těchto restrikcí. Podle šéfa poradní komise pro covid jihoafrické vlády Salima Abdoola Karima byla varianta omikron poprvé identifikována v Botswaně a až pak v JAR.

Karim řekl, že zatím neexistuje dostatek údajů, aby bylo možné říci, zda je průběh onemocnění po nákaze variantou omikron těžší než u předchozí varianty. Podle Karima by měla být dosud používaná léčba proti covidu-19 účinná i v případech varianty omikron.

Odborník také řekl, že varianta byla do neděle rozpoznána už v jedenácti zemích a že zavření hranic nepřináší valnou ochranu.

V JAR lze podle něj do konce týdne očekávat denně až 10.000 nových případů infekce. Karim počítá s tím, že se objeví i opakované nákazy, avšak u očkovaných je menší pravděpodobnost těžkého průběhu covidu-19.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 19 minutami

Robert Fico

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN

Předseda slovenské strany SMER-SD Robert Fico kritizoval českého prezidenta Petra Pavla za jeho prohlášení na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Český lídr totiž řekl, že by návrat Fica do premiérského křesla mohl znamenat narušení česko-slovenských vztahů kvůli výrazně odlišným názorům na zahraniční politiku. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom dlouhodobě nadstandardní, stojí za tím i exkluzivní vztah mezi Pavlem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

před 27 minutami

před 39 minutami

před 48 minutami

před 52 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Íránský dron Šáhid-136

Rusko se mstí za útok na velitelství černomořské flotily. Na Ukrajinu poslalo rakety i drony

V noci na dnešek došlo k ruskému útoku na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, při kterém byly použity drony a řízené střely. Ukrajinské protivzdušné jednotky dokázaly sestřelit všechny drony a většinu střel, i přesto však byla přístavní infrastruktura poškozena. V důsledku tohoto útoku došlo v Oděse také k zranění jedné ženy, která byla hospitalizována, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper. Informovala o tom Ukrajinska pravda.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

Zelenskyj slíbil v USA, že Bachmut dobyje zpět. Chtějí tam pohřbít ruskou armádu

Volodymyr Zelenskyj během své návštěvy USA slíbil, že Bachmut bude opět pod kontrolou Ukrajiny. Šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov informoval, že Rusové vyslali do Bachmutu patnáctitisícovou armádu, ačkoliv její formování není ještě kompletní. Budanov také poznamenal, že se Rusové plánují zakopat v této oblasti. Tyto informace vzešly z jeho vyjádření pro americká média během nedávné návštěvy USA.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus

Milí moji, je tu další nedělní vydání Událostí Petra Nutila, čili výběru toho nejabsurdnějšího, čím nás uplynulý týden obdařil. Tak pojďme na to. 

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy