Z Beninu byl vyhoštěn šéf mise Evropské unie

Benin dal zástupci Evropské unie lhůtu do 1. prosince, v níž musí tuto západoafrickou zemi opustit. Podle místní vlády se Oliver Nette, který je v čele evropské delegace v Beninu, vměšoval do vnitřních politických záležitostí Beninu.

Beninské ministerstvo zahraničí Bruselu předalo oficiální rozhodnutí o Nettem 20. listopadu. Beninské sdělovací prostředky oznámily až nyní, že Oliver Nette byl označen za nežádoucí osobu a musí odjet do 1. prosince.

Beninská televize ORTB připomenula, že jde v listopadu o druhé přísné rozhodnutí beninské diplomacie. Před deseti dny si ministr zahraničních věcí předvolal velvyslance Nigérie kvůli nigerijskému zásahu na hranici.

Beninský list La Nouvelle Tribune napsal, že diplomat EU se stal obětí politiky úskoků a zloby. Vyslovoval se podle tohoto zdroje otevřeněji než jiní diplomaté k otázkám lidských práv a svobody vyjadřování. Často se stýkal s politiky, ale i se zástupci občanské společnosti a médií. Podle deníku se nedávno sešel také s představiteli jednoho křídla koalice Síla platidla pro vycházející Benin založené před prezidentskými volbami v roce 2006. Několik dní po tomto setkání mu bylo doručeno rozhodnutí o vyhoštění.

Benin bývá považován za modelovou demokracii v západní Africe; od roku 1990, kdy byla svržena autoritářská vláda, se v zemi vždy konaly pluralitní volby. Parlament však loni schválil kontroverzní zákon, který z voleb vyřadil opozici. Současný prezident Patrice Talon bývá obviňován ze snahy obnovit autoritářské pořádky.

Související

zbraně

Masakr v Beninu: Armáda střílela do stoupenců exprezidenta, několik mrtvých

Beninská armáda a policie dnes střelbou rozehnaly stovky stoupenců bývalého prezidenta Yayi Boniho, kteří se shromáždili kolem jeho domu, aby ho chránili před případným zatčením. Nejméně tři lidé při tom zřejmě zemřeli. Napsala to agentura AFP s odvoláním na nejmenovaný zdroj z Boniho rezidence a na zhlédnutý videozáznam události.

Více souvisejících

Benin EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy