Alkohol ročně zabíjí miliony lidí. WHO zveřejnila znepokojivou statistiku

Každý rok zemřou téměř tři miliony lidí po celém světě kvůli konzumaci alkoholu. Přestože v posledních letech počet úmrtí mírně klesl, je stále "nepřijatelně vysoký". Uvádí to nejnovější zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO).

WHO upozorňuje, že zpráva obsahuje údaje z roku 2019. Původně měla být zveřejněna už v roce 2022, aby zachycovala aktuální trendy, ale kvůli pandemii koronaviru se tak nestalo.

Podle těchto údajů lze konzumaci alkoholu přičíst asi 2,6 milionu úmrtí ročně, což představuje 4,7 procenta všech úmrtí. Téměř tři čtvrtiny obětí byli muži. Odhaduje se, že v roce 2019 trpělo závislostí na alkoholu 209 milionů lidí, tedy přibližně 3,7 procenta světové populace.

Alkohol způsobuje téměř jedno z 20 úmrtí ročně globálně, včetně úmrtí při řízení pod vlivem alkoholu, násilí souvisejícího s alkoholem a různých nemocí.

"Pití alkoholu výrazně poškozuje zdraví, zvyšuje riziko chronických chorob a duševních poruch a vede k milionům úmrtí, kterým lze předejít," uvedl generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. I když spotřeba alkoholu od roku 2010 klesla, zdravotní a sociální zátěž zůstává "nepřijatelně vysoká".

Podle WHO se celosvětová spotřeba čistého alkoholu na obyvatele snížila z 5,7 litru v roce 2010 na 5,5 litru v roce 2019.

Generální ředitel WHO také upozornil na to, že neúměrně postiženi jsou mladší lidé. Nejvyšší podíl úmrtí souvisejících s alkoholem byl v roce 2019 zaznamenán u osob ve věku 20–39 let. Zpráva také uvádí, že 22 procent lidí ve věkové skupině 15–19 let pije alkohol.

Představitelé WHO v úterý v Ženevě konstatovali, že současný cíl snížit spotřebu alkoholu o 20 procent do roku 2030 ve srovnání s rokem 2010 nelze dosáhnout. 

Související

Více souvisejících

WHO (Světová zdravotnická organizace) Alkohol

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

Olympijské hry, ilustrační foto

Česko bude na olympiádě v Paříži reprezentovat 113 sportovců. První z nich už jsou v dějišti her

Po domácím hokejovém mistrovství světa a fotbalovém Euru v Německu se nezadržitelně blíží další velký sportovní svátek tohoto roku. Letní olympijské hry vypuknou v Paříži již v pátek 26. července. Již je jasné, že Českou republiku bude ve francouzské metropoli pod pěti olympijskými kruhy reprezentovat celkem 113 sportovců. První z nich už odlétají do dějiště Her, aby se mohli na start svých olympijských soutěží, které pro některé začnou ještě před oficiálním zahájením. Ubytují se tak v olympijské vesnici, která byla ve čtvrtek oficiálně otevřena.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Anglie i přes druhé evropské stříbro v řadě nebude nadále trénovat Gareth Southgate

Do dalšího kvalifikačního cyklu, jehož cílem bude pro fotbalové reprezentace postoupit na světový šampionát 2026 v USA, Kanadě a Mexiku, už fotbalisty Anglie nepovede jejich dosavadní trenér Gareth Southgate. Navzdory tomu, že za poslední tři roky zaznamenal se svými svěřenci největší úspěchy Angličanů, když dokázal dvakrát v řadě dojít ke stříbrným medailím na evropském šampionátu. Po tom letošním v Německu se však na jeho hlavu snášela kritika za předváděné výkony národního týmu a nakonec se tak tento stratég rozhodl po osmi letech ve funkci skončit.

před 2 hodinami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Pavel Ľupták

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

před 8 hodinami

Trump přežil atentát, aby nastolil mír na Ukrajině, tvrdí Orbán. Řekl, proč se střílelo na něj a Fica

Maďarský premiér Viktor Orbán v pátek prohlásil, že na bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa i slovenského premiéra Roberta Fica byly spáchány atentáty kvůli jejich "protiválečným postojům". O tom informovala agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy