Americký torpédoborec uplatnil právo svobodné plavby v Jihočínském moři

Jihočínským mořem dnes proplul americký torpédoborec Milius vyzbrojený řízenými střelami. Americké vojenské námořnictvo podle agentury Reuters uvedlo, že cílem jeho mise bylo uplatnit právo svobodné plavby v Jihočínském moři. Čína, která si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, tento krok odsoudila.

"Torpédoborec s řízenými střelami USS Milius provedl nelegální průnik do vod u útesu v souostroví Nan-ša (čínský název pro Spratlyho ostrovy, pozn. ČTK) bez souhlasu čínské vlády," citovala agentura AFP mluvčího jižního velitelství armády. Podle něj čínské letectvo plavidlo monitorovalo.

Americký torpédoborec proplul v blízkosti Spratlyho ostrovů, které si nárokuje Čína. Námořnictvo USA pravidelně v rámci práva svobodné plavby podniká takovéto operace, které vyvolávají hněv Pekingu.

Americké námořnictvo uvedlo, že jeho akce byla v souladu s mezinárodním právem. "Operace podpořila práva, svobody a zákonné využívání moře," napsalo námořnictvo v prohlášení.

Peking si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Nároky na určité oblasti si činí i Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.

Už minulý měsíc se kvůli plavbě torpédoborce Milius USA a Čína dostaly do sporu. Peking tehdy tvrdil, že plavidlo vstoupilo do jeho vod v Jihočínském moři u Paracelských ostrovů.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

Čína torpédoborec USS Milius Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Pád člověka z portálu tunelu zastavil vlaky na hlavním nádraží v Praze

Vážný incident zastavil v neděli dopoledne železniční dopravu na pražském hlavním nádraží. U pádu osoby zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Provoz se po poledni podařilo zcela obnovit. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy