Mexiko se dál bouří, demonstranti obsadili státní zastupitelství

Mexiko - Zhruba tři stovky demonstrantů obsadily v pondělí v noci místního času budovu státního zastupitelství ve městě Chilpancingo, správní metropoli státu Guerrero na jihozápadě Mexika. Informovala o tom dnes agentura AFP. Ani dva měsíce po zmizení 43 studentů z města Iguala v tomtéž státě tak protesty neutichají.

Protestující, kteří budovu asi po čtyřech hodinách opustili, měli většinou zahalené tváře. Všichni zaměstnanci mohli z úřadu odejít, demonstranti nikoho nedrželi jako rukojmí. Nespokojení lidé už dříve obsadili například letiště v přímořském letovisku Acapulcu a zapálili také budovu parlamentu státu Guerrero.

Lidé na demonstracích požadují objasnění osudu 43 studentů, kteří zmizeli na konci září ve městě Iguala ve státě Guerrero. Pravděpodobně je zkorumpovaná policie nechala zavraždit příslušníky zločineckého gangu Guerreros Unidos (Sjednocení válečníci). Celý zásah údajně nařídil starosta města Iguala José Luis Abarca. Chtěl tak prý studentům zabránit, aby rušili projev jeho manželky. Starostu i s chotí po několika týdnech na útěku policie zadržela.

Policisté už v okolí Igualy nalezli několik desítek těl, ale kosti většinou nejsou ve stavu vhodném pro analýzu DNA. Těla totiž údajně hořela až 14 hodin. I tak prý ale existují silné indicie, podle nichž skutečně patří zmizelým studentům.

Demonstrace se postupně vyvinuly v protesty proti vládě prezidenta Enriqua Peňi Nieta, který v prosinci 2012 do úřadu vstupoval se slibem, že v zemi obnoví vládu práva. Minulý týden metropolí Mexika pochodovaly desetitisíce lidí.

Od roku 2007 v Mexiku zahynulo při násilí spojeném s činností různých gangů na 100.000 lidí. Právě stát Guerrero patří k oblastem, které jsou nejhůře postiženy vlnou násilí spojeného s obchodem s drogami, únosy a vydíráním.

Související

Více souvisejících

Mexiko Demonstrace v Mexiku

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 56 minutami

Izrael, ilustrační foto

Uznání Palestiny bude mít "vážné důsledky", varuje Izrael

Rozhodnutí vlád Irska, Norska a Španělska uznat palestinský stát bude mít "vážné důsledky" pro jejich vztahy s Izraelem. Po předvolání jejich velvyslanců to ve čtvrtek oznámilo izraelské ministerstvo zahraničních věcí, informuje agentura AP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Oslo

Pohár trpělivosti přetekl. Norsko uzavře hranice Rusům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Ptačí chřipka se dál šíří na lidi. Austrálie hlásí první případ, USA druhý

Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu s infikovanými dojnicemi. Oznámilo to ve středu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), píše agentura Reuters. V Austrálii potvrdili první případ přenosu subtypu viru ptačí chřipky A(H5N1) na člověka. Došlo k němu v nejmenším a nejhustěji obydleném státě Viktorie, informovala ve středu televize ABC News

před 8 hodinami

před 9 hodinami

V Praze 4 se srazil autobus s nákladním vozidlem. (23.5.2024) Prohlédněte si galerii

Nehoda autobusu MHD v Praze. Dvanáct zraněných, vyhlášen traumaplán

K vážné nehodě autobusu městské hromadné dopravy došlo ve čtvrtek ráno v Praze. Několik lidí utrpělo zranění při srážce autobusu s nákladním autem. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl traumaplán prvního stupně. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Adriana Mašková a Filip Blažek Prohlédněte si galerii

StarDance 2024: Česká televize oficiálně představila soutěžní páry

Třináctá řada populární televizní show StarDance odstartuje v říjnu. Česká televize ve čtvrtek představila taneční páry, které budou usilovat o titul krále či královny tanečního parketu. ČT už dříve odhalila, že v nové řadě se představí například herec Filip Blažek či zpěvačka Lucie Vondráčková. 

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Počasí bude o víkendu teplé, ale deštivé

Nadcházející víkend bude sice teplý, podle ČHMÚ.cz ale také deštivý. Přesto naměříme až 26 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy