Prezident USA má nové oficiální letadlo +VIDEO

Washington - Američtí prezidenti budou i v dalších letech používat dvoupodlažní letadlo typu Boeing 747. Požadavky pro Air Force One se ale zvyšují, šéfové Bílého domu proto budou létat nejmodernější verzí 747-8. Boeing dodává prezidentské speciály 50 let.

Základní požadavky splňuje i evropský Airbus A380, který je největším osobním dopravním letadlem na světě. Otevřené výběrové řízení se ale nekonalo, protože letectvo ho při vybírání nových prezidentských speciálů nemusí uspořádat. Boeing vyráběný v Americe byl vybrán i s ohledem na "národní zájmy" Bílého domu, uvedlo letectvo v tiskové zprávě.

"Prezidentské letadlo je jeden z nejviditelnějších symbolů Spojených států amerických a úřadu prezidenta Spojených států," uvedlo letectvo s tím, že prezidenti budou napříště využívat stroje Boeing 747-8. To je třetí verze řady 747, má prodloužený trup, přepracovaný design křídel a nabízí lepší výkon. Boeing 747-8 je rovněž největším komerčním dopravním letadlem vyráběným v USA a podle Wikipedie také nejdelším letadlem pro cestující na světě.

Zdroj: YouTube

Doposud prezidenti včetně Baracka Obamy využívají dvojici značně upravených 747-200B. Jejich očekávaná životnost 30 let se ale chýlí ke konci, v prezidentské letce slouží od roku 1990.

Související

Ilustrační foto

Poslední slova pilota a pak ticho. Co se stalo v letu, jehož zřícení otřáslo celou Asií?

Taipei - Přesně před patnácti lety, 25. května 2002, vzlétl krátce po 15. hodině z letiště v Taipei Boeing 747 tchajwanské společnosti China Airlines. Na palubě letu 611 bylo 206 cestujících a 19 členů posádky, kteří měli namířeno do Hongkongu. Na místo ale nikdy nedorazili. Ve vzduchu se letadlo rozlomilo a všichni lidé na palubě zemřeli. Jdeo jednu z nejhorších leteckých katastrof novodobé historie.

Více souvisejících

Boeing 747-8 USA (Spojené státy americké) Air Force One

Aktuálně se děje

před 45 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 14 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

Požár v Adamově: Hasiči zachraňovali obyvatele z plamenů, škoda jde do milionů

Jihomoravští hasiči ještě v sobotu řešili následky pátečního požáru bytu v Adamově. Nouzové ubytování nakonec potřebovalo od obce zajistit šest osob. Hasiči zachránili během zásahu celkem sedm lidí, čtyři z nich vyžadovali ošetření. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy