Washington - Video přisuzované somálské radikální organizaci Šabáb vyzývá muslimy k útokům na nákupní střediska ve Spojených státech, Kanadě, Británii a dalších západních zemích. Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti však v neděli podle agentury Reuters neví o tom, že by obchodům skutečně něco hrozilo.
Hrozba nákupním střediskům na Západě zazněla podle agentury AP v posledních minutách více než hodinového videa, v němž extremisté rovněž varovali Keňu z dalších útoků. Hnutí má na svědomí atentát ze září roku 2013 na nákupní centrum v Nairobi. Zahynulo tehdy přinejmenším 67 lidí.Nejnovější video obsahuje záběry připomínající atentát v keňské metropoli a potvrzuje, že šlo o odplatu za údajné násilnosti keňských vojáků vůči muslimům v Somálsku.Maskovaný muž na záběrech vyzývá muslimy k útokům na nákupní centra, konkrétně na Mall of America na předměstí Minneapolis, na středisko West Edmonton Mall v Kanadě, na centrum Westfield v anglickém Stratfordu nebo v londýnské Oxford Street.Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti však uvedlo, že neví o konkrétním plánu útoku na americká nákupní centra.Americký ministr vnitřní bezpečnosti Jeh Johnson ale předtím televizi CNN řekl, že hrozbu somálských islamistů bere vážně. "Kdykoli nějaká teroristická organizace vyzývá k útoku na konkrétním místě, musíme to brát vážně," řekl Johnson a poradil lidem, kteří navštíví středisko Mall of America, podle Reuters jedno z největších na světě, aby byli zvlášť opatrní.
Související
Podpora islamistů a extremistů z nečekaných míst? Expert prozradil víc
Vlna zatýkání v Keni: V souvislosti s útokem v Nairobi zadržely úřady 11 lidí
Islamistické hnutí Šabáb , Mall of America
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry odcházel od soudu zklamaný. Novináři se neprovinili
včera
Druhý český BlackHawk vyrazil do boje s požáry ve Francii
včera
Hrad reagoval na Babišovo video. Pavel odhalil, o co mu jde
včera
Poradíme, kde se v Česku vykoupat. Kvalita vody se zhoršuje kvůli počasí
včera
Medvěd na Slovensku napadl muže přímo v obci. Místní dostali doporučení
včera
Trump tvrdí, že Hormuz je otevřený. Íránci jsou nemocní lidé, zopakoval
včera
Přišli jsme o odhodlaného lídra, komentoval Zelenskyj úmrtí Grahama
Aktualizováno včera
Předpovědi budou jiné, upozornil ČHMÚ. Změna vychází z připomínek občanů
včera
Ostuda. Babiš znovu zkritizoval Pavla kvůli summitu NATO
včera
Tragédie na závodech v Brně. Cizinci nepřežili nehodu, policisté zahájili šetření
včera
První reakce Donalda Trumpa. Zesnulého Grahama si vážil jako patriota
včera
Ve Zlíně už platí jen první stupeň požárního poplachu. Případ řeší policie
včera
Republikáni přišli o výraznou osobnost. Zemřel senátor Lindsey Graham
včera
Filmové Vary jsou u konce. Vyhrálo Padlé ovoce, cenu má i Vášáryová
včera
Írán opět uzavřel Hormuzský průliv. Američané opět útočili
včera
Výhled počasí na další víkend. Bude tropické, na závěr se změní
11. července 2026 21:56
V Česku se nastavují pravidla pro bezpečné využívání AI ve zdravotnictví
11. července 2026 21:01
Wimbledon ovládly Češky. Díky nekompromisnosti nakonec slaví Nosková
11. července 2026 19:58
Trump se dočkal další pocty. Na Floridě přejmenovali letiště
11. července 2026 19:04
Pavel by byl rád, kdyby se spor mezi ním a Babišem uklidnil
Prezident Petr Pavel se domnívá, že by se po summitu NATO mohla situace mezi ním a premiérem Andrejem Babišem (ANO) uklidnit. Podle Pavla je stále možné se na řadě věcí pragmaticky domluvit.
Zdroj: Jan Hrabě