Podpora islamistů a extremistů z nečekaných míst? Expert prozradil víc

NÁZOR – Americký ministr zahraničí Mike Pompeo slavil 29. února v Kataru mírovou dohodu mezi Spojenými státy a afghánským Tálibánem, připomíná Michael Rubin v komentáři pro server National Interest. Expert na Blízký východ z think tanku American Enterprise Institute soudí, že dohoda může poskytnout rámec pro odchod amerických vojáků z Afghánistánu, ale mír nepřinese.

Nebezpečná indiference

Dohoda posiluje Tálibán na úkor afghánské zvolené vlády, obává se Rubin. Připomíná, že navzdory tvrzením o vnitroafghánském dialogu Tálibán nebojoval za to, aby se stal součástí demokratického řádu, ale aby jej svrhl, a proto také vedení hnutí již ohlásilo, že proti vládě budou bojovat i během stahování amerických jednotek.

„Tálibánští vůdci vědí, že pokud budou soupeřit u uren, pravděpodobně nedostanou více než 5 % hlasů,“ pokračuje odborník. Poukazuje, že Afghánci dávají široce najevo, že nechtějí žít pod tálibánskou verzí islámského emirátu, kterému vládnou nevolení představitelé.

Proti tomu Pákistán, americký spojenec, již dekády živí tyto plameny náboženského extremismu, protože věří, že posilování islámu coby hlavní afghánské identity oslabí hrozbu, kterou afghánský a paštunský nacionalismus může představovat pro jednotu pákistánského státu, upozorňuje expert. Dodává, že Afghánistán není jedinou zemí, kde indiferentní pozice amerického ministerstva zahraničí v důsledku podporují islámský extremismus.

Jako příklad dává Rubin Libyi, kde předseda vlády národní shody Fáiz Sarrádž, ani Chalífa Haftar, velitel Libyjské národní armády, která zpochybňuje Sarrádžovu legitimitu a kontroluje značnou část území země, nepředstavují vzor dobrého vládnutí. Sarrádž je ovšem nepokrytým islamistou podporovaným lídry Muslimského bratrstva v Turecku a Kataru, deklaruje odborník.

Turecko tak v posledních měsících posílá své spřízněné bojovníky ze Sýrie – někteří z nich jsou ve skutečnosti veteráni Islámského státu –, aby bojovali ve jménu Sarrádže proti Haftarovi, kterého podporují američtí spojenci v Egyptě a Spojených arabských emirátech, tvrdí Rubin. Konstatuje, že z pohledu Káhiry a Abú Dhabí se nabízí legitimní otázka, za kým vlastně Washington stojí, když americké ministerstvo zahraničí podporuje radikální islamisty namísto jejich snah o stabilizaci Libye na sekulárnějším základě.

„To neznamená, že by se Spojené státy měly zapojit do špinavé zástupné války,“ zdůrazňuje odborník. Podotýká však, že diplomaticky nevyhraněná pozice Washingtonu by měla vždy podporovat spíše sekulární alternativu, především za situace, kdy ani jedna strana nemůže tvrdit, že představuje demokracii a právní stát.

Na straně al-Káidy

Dalším příkladem je podle experta Somálsko, kterému americké ministerstvo zahraničí jen letos přislíbilo 1,5 miliardy dolarů z peněz amerických daňových poplatníků. Americký velvyslanec v zemi pak silně sází na Mohameda Farmaja, někdejšího úředníka z Buffala, který byl před třemi lety zvolen prezidentem v nepřímých volbách prostřednictvím necelých čtyř set zástupců.

Problém spočívá v tom, že čím více pomoci Spojené státy Farmajovi poskytují, tím více jsou tyto prostředky vynakládány na jeho vlastní politickou válku a snižuje se jeho ochota zaměřit se na islamistické teroristické skupiny, konstatuje Rubin. Za nepřekvapivý důsledek označuje vzestup milice aš-Šabáb napojené na al-Káidu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Loni se objevila nahrávka, na které Farmajo nabádá představitele aš-Šabábu k útokům na své politické odpůrce v zahraničí, poukazuje expert. Dodává, že tato teroristická skupina tak vybírá daně na dohled od prezidentského paláce, provozuje vlastní soudy, na které se Somálci obrací raději než na soudy oficiální, a vydává stavební povolení či obchodní licence v metropoli, za které se platí i prostředky z mezinárodní pomoci podporované americkým ministerstvem zahraničí.

„Znovu se zdá, že (americké) ministerstvo zahraničí se postavilo na stejnou stranu jako Katar a Turecko,“ píše Rubin. Poukazuje, že stávající šéf somálských tajných služeb Fahad Jasín je bývalým novinářem katarské televize al-Džazíra, o kterém somálský parlament otevřeně tvrdí, že je katarským „podržtažkou“, ale zároveň největším Farmajovým podporovatelem.

Turecko posílá Farmajově vládě stovky milionů dolarů, ačkoliv tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana nemotivuje altruismus, uvádí odborník. Podotýká, že Farmajova vláda nedávno využila Tureckem vycvičené speciální síly vyzbrojené za prostředky mezinárodní pomoci k útoku na skupinu Ahlu Sunna Waljama'a, která hrála zásadní roli při porážce aš-Šabábu ve středním Somálsku v oblasti Galmudug, kde americká ambasáda příznačně znemožnila konání voleb a podpořila dosazení Farmajova politického spojence.

Americké ministerstvo zahraničí se tak ocitlo na stejné straně jako Farmajo, Erdoğan a aš-Šabáb, v opozici těm Somálcům, kteří bojují s al-Káidou, kritizuje Rubin. Stejně tak poukazuje na aktivity amerického zvláštního zmocněnce pro Sýrii Jima Jeffreyho, které posilují Tureckem podporovaná uskupení, které momentálně stojí po boku al-Káidy a Islámského státu, a zároveň rozdělují sekulární kurdské skupiny, které nesly velkou tíhu bojů s Islámským státem a přišly v nich o 10 tisíc bojovníků.

Konzervativní republikáni dříve pranýřovali Obamovu administrativu za poskytování prostoru Muslimskému bratrstvu, připomíná expert. Dodává, že Obamova vstřícnost vůči islamistům – ač byla sama o sobě špatně koncipovaná – se jeví jako mírná ve srovnání s posilováním extremistů, které je zjevně normou pro americké ministerstvo zahraničí pod vedením Mikea Pompea.

Související

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Republikáni ovládli Bílý dům i Kongres. Změní USA k obrazu svému? Ani zdaleka

Republikáni po volbách oficiálně převzali kontrolu nad Kongresem, což usnadňuje plnění slibů nově zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi. V politickém slovníku ve Washingtonu se tomu říká „vládní trifekta“, kdy prezidentova strana ovládá jak Sněmovnu reprezentantů, tak Senát. Tuto moc teď drží Trumpova Republikánská strana.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Afghanistán Libye Somálsko Islamistické hnutí Šabáb Terorismus

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy