Phoenix (USA) - Desetitisíce počítačů a mobilních telefonů odřízl od spojení se světem na půl dne údajný vandal, který přeřízl optický kabel v arizonské poušti.
Místní policie pátrá po člověku, který ve středu znemožnil části obyvatel tohoto amerického státu provádět internetové platby či se dovolat na tísňové linky. Zdánlivě banální případ ukazuje na to, jak snadno zranitelná je společnost kvůli závislosti na digitální komunikaci, uvedla agentura AP.
Okolo středečního poledne zjistila komunikační společnost CenturyLink, že její klienti nemohou telefonovat ani se připojit k internetu. Její technici museli vyrazit do pouště a prohledávat dlouhý úsek, kde je pod zemí položen optický kabel. Ten přenáší signál několika mobilních operátorů a poskytovatelů kabelové televize a internetu. Částečně opravit se jej podařilo přibližně po šesti hodinách.
Do té doby nemohlo podle policie nejméně několik desítek tisíc lidí v oblasti jednoho z největších arizonských měst Flagstaff (údaje z dalších oblastí nebyly zveřejněny) telefonovat ze svých mobilů ani na nouzové linky, připojit se k internetu, vybírat z bankomatů či platit kartou.
Související
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
Chat Control zavádí nebezpečný precedens. Evropská unie může ztratit soukromí
internet , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Trumpův účet, Trumpův institut, teď třída Trump. Prezident USA po sobě nechal pojmenovat i Kennedyho centrum
před 1 hodinou
Trump oznámil plány na vybudování "zlaté flotily". Třída Trump mají být největší lodě na světě
před 3 hodinami
Počasí zase začne připomínat zimu, ukazuje dlouhodobý výhled
včera
Vánoce omezí vlakovou dopravu. Cestující si musí dát pozor na omezení
včera
Novým trenérem české fotbalové reprezentace je velezkušený Miroslav Koubek
včera
Bude se propouštět, rozhodla vláda. Babiš ale odmítá, že jde o čistky
Aktualizováno včera
Turek u Pavla nepochodil. Prezident je připraven ho nejmenovat
včera
Zemřel hitmaker Chris Rea, podlehl krátké nemoci
včera
Konečně zimní počasí. Letošní Vánoce budou jiné, potvrdili meteorologové
včera
Trump se zřejmě nevzdává "amerického" Grónska. Jmenoval nového vyslance
včera
Drama v Liberci. Sedm zraněných při požáru domu, zachraňovali je hasiči
včera
Bratrství je silné slovo, ale slabý kompas. Babiš si rozumí s Ficem a Orbánem, důležitější jsou Němci
včera
Zůna má pokračovat jako ministr obrany. Zastal se ho i prezident
včera
Tragédie v Českých Budějovicích. Chodkyně nepřežila střet s autem
včera
Co se stane, až Rusko zaútočí na Evropu? Hrozí extrémně krvavá válka
včera
Exploze v Moskvě. Generál je po smrti, mluví se o podílu Ukrajinců
včera
Podnikatel Karel Kadlec zemřel. Z CarTec Group udělal respektovanou firmu
včera
Witkoff jednal o míru s Kyjevem i Moskvou. Bylo to produktivní a konstruktivní, řekl
včera
Vražda na Šternbersku. Na místě činu se údajně střílelo
včera
Počasí tento týden: Dorazí na Vánoce a o svátcích sníh?
Tento týden přinese do Česka postupný přechod od sychravého podzimu k pravé zimní atmosféře. Zatímco pondělí a úterý se ponesou v duchu šedé oblohy a mírných teplot, od středy začne do země proudit studený vzduch, který s sebou přinese sněžení i do nížin a mrazivé noci.
Zdroj: Libor Novák