Washington - Metody boje Islámského státu nejsou jen v oblasti teroristických operací. Jak připustila FBI, je tu i daleko zásadnější hrozba postupného začleňování do americké společnosti. Zdánlivě jednoduchým způsobem.
Jak uvedl ředitel FBI James Comey, existuje důvodné podezření, že v Islámský stát disponuje nejméně jednou specializovanou tiskárnou, na níž může vyrábět kvalitní padělky syrských pasů, které působí jako autentické. Teroristé by s jejich využitím mohli představovat syrské uprchlíky a bez potíží se dostat na americké území. "Obáváme se, že IS mají velice kvalitní prostředky k výrobě falešných pasů, což může způsobit zásadní problémy."
Problémem se zabývá sedmnáctistránkový bezpečnostní bulletin vydaný HIS (Homeland Investigations Security), který deklaruje minimálně jeden tiskový stroj na výrobu cestovních pasů, který se dostal do rukou IS při přepadení města Deir ez-Zour loni v létě. To potvrdila i stanice ABC News, která má dokument k dispozici.
"Od ovládnutí Rakky a Deir ez-Zour je možné, že jednotlivci z těchto měst kontrolovaných IS mají k dispozici pasy nebo dokumenty, na které mohou bez problémů vycestovat do USA," říká se ve zprávě. Comay připustil existenci důvodného podezření, že na půdě USA už operují příslušníci IS, kterým se podařilo infiltrovat do různých sfér společnosti.
Existuje důkaz, že podobný doklad se objevil v Turecku, jehož údaje s velkou pravděpodobností naznačují, že byl zhotoven na území ovládaném IS. Falešné pasy používali i sebevražední atentátníci zodpovědní za útoky v Paříži. Je vysoká pravděpodobnost, že na tyto doklady vycestovali do Evropy mezi syrskými uprchlíky, kteří ve statisících zaplavili Evropu.
Zejména evropská média už dříve uvedla, že získat legálně syrský pas je velmi snadné. Holandský novinář Harald Doornbos v září uvedl, že bez problémů koupil za 825 $ cestovní pas s fotografií ministerského předsedy Marka Ruttena. Celá transakce proběhla během 40 hodin. Ve zprávě HIS se rovněž uvádí, že při útoku na Deir ez-Zour byly zabaveny celé krabice nevyplněných pasů. "Pokud se nepodaří zamezit výrobě nelegálních dokladů na území IS pod kontrolu, nadále poroste nebezpečí infiltrace jeho členů prakticky do jakékoli oblasti," uvádí HSI ve své zprávě.
Související
Nejsilnější pasy světa: V TOP 10 se umístilo i Česko, Slovensko si vede ještě lépe
Češi vzali úřady útokem, na cestovní pasy se kvůli válce stojí fronty
Cestovní pasy , Islámský stát (IS) , FBI
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Jsme blízko splnění cílů operace, tvrdí Trump. Hormuzský průliv mají chránit jiní
před 1 hodinou
Minář opět zlákal slavné osobnosti. Lidé se na Letné sejdou odpoledne
před 2 hodinami
Počasí slibuje zajímavou situaci. Do Česka by ještě mohla nakouknout zima
včera
Norská princezna zápasí s vážnou nemocí. Čeká ji transplantace
včera
Babiš vyzval zbrojařské firmy k maximálnímu zabezpečení areálů
včera
Začne další dlouhá výluka. Tramvaje nebudou jezdit u Pražského hradu
včera
Pavel chce počkat na závěry vyšetřování podezřelého požáru v Pardubicích
včera
Trump neví, s kým z Íránu mluvit. Američanům se prý daří extrémně dobře
včera
Nový vzkaz mladého Chameneího. Otce označil za mučedníka
včera
Babiš svolává Bezpečnostní radu státu. Stupeň ohrožení terorismem se může zvýšit
včera
Zemřel legendární akční herec Chuck Norris
včera
Budeme si pamatovat, že jste zbabělci, vzkázal Trump členům NATO
včera
Podezřelý požár v Pardubicích. Mohlo jít o terorismus, poprvé se ozval Babiš
včera
Trump zvažuje, co udělá s íránským ostrovem Charg. Ropa tudy proudí do světa
včera
Policie vyšetřuje požár v Pardubicích. Hlásí se k němu skupina hájící zájmy Palestinců
včera
Dubnové počasí. Teploty budou stoupat, naznačuje předpověď
včera
Pavel přes výhrady podepsal rozpočet. Zodpovídat se bude Babišova vláda
včera
Metro opět staví ve všech stanicích linky B. Českomoravská hlásí otevřeno
včera
Dánové počítali s americkou invazí do Grónska. Vojáci měli jasné rozkazy
včera
Tragédie v Prostějově. Jeden člověk nepřežil fyzické napadení
Tragické následky má případ fyzického napadení v Prostějově, který vyšetřuje policie. Jedna osoba podlehla zraněním, další člověk skončil v rukou policistů. Přesné okolnosti tragédie jsou předmětem vyšetřování.
Zdroj: Jan Hrabě