Disneyland - Jedenáctičlenné muslimské rodině cestující do Jižní Kalifornie byl ze strany amerického Odboru pro domácí bezpečnost odepřen přístup do země, aniž by tento krok byl nějak zdůvodněn.
Mohammad Tariq Mahmúd sdělil, že instinktivně vytušil problémy, které měly nastat pro něj, jeho bratra a jejich devět dětí kvůli jejich náboženství. "Za vším jsou útoky na Ameriku - lidé si myslí, že každý muslim pro ně představuje hrozbu," postěžoval si Mahmood listu Guardian.
Jeho děti se těšily na 15. prosinec, kdy měly s Mahmúdem navštívit vysněný Disneyland. Jenže Mahmood šetřil zbytečně, dokonce ani nemohl navštívit své příbuzné - navíc zbytečně utratili 9 tisíc dolarů za cestovní výdaje. K dovršení všeho musel Mahmúd a jeho příbuzní odevzdat veškeré zbozí, které si zakoupili v bezcelním prostoru na letišti Gatwick.
"Nikdy jsem o svém životě nepochyboval jako teď. Pracuji, nedělám žádné problémy. Teď jako bychom byli vetřelci," vysvětluje Mahmúd s tím, že on ani jeho bratr neměl v minulosti žádný konflikt s policií.
Labouristická poslankyně Stella Creasy v periodiku The Guardian uvedla, že situace může být ovlivněna nechvalně známým výrokem Donalda Trumpa "žádný muslim nesmí do Ameriky". Osobně prý zná několik dalších případů britských muslimů, kterým americké úřady bez udání důvodu zakázalo cestovat do USA. Poslankyně se obrátila na premiéra Davida Camerona s výzvou, aby získal vyjádření amerických činitelů a zveřejnil údaj, kolika lidem byl odepřen přístup do USA z důvodů etnických nebo náboženských.
Jedním z takových případů je zkušenost lektora Ajmala Mansúra, kterému bylo 17. prosince, těsně před jeho odletem do USA, bez jakéhokoli zdůvodnění zrušeno vstupní vízum. "Jsem bezradný, rozmrzelý a rozzlobený. USA samozřejmě mají právo udělovat a rušit víza, to plně chápu. Ale nemohou to činit bezdůvodně. To jim jenom přidělá další nepřátele. Nemám z toho dobrý pocit a ptám se, komu to prospěje, ale USA si zřejmě podobnou otázku vůbec nepřipouštějí."
Související
New York proti Trumpovi. Triumf Mamdaniho otevírá frontu mezi Bílým domem a nejvlivnějším městem USA
Pozadí nečekaného zvratu: Jak dokázal Zohran Mamdani porazit Trumpova kandidáta?
New York , Velká Británie , extremismus
Aktuálně se děje
před 52 minutami
Počasí v novém týdnu potěší milovníky horkého léta
včera
Buckinghamský palác recykluje reakci na dotazy ohledně prince Andrewa
včera
Pavel kondoloval thajskému králi, jehož nejstarší dcera zemřela v nemocnici
včera
Trump má narozeniny. Ministerstvo zveřejnilo svérázné Macinkovo přání
včera
Další vražda v Praze. Cizinec při konfliktu vytáhl nůž, napadený zemřel
včera
Brazílie vstoupila do MS nemastně neslaně. Katar získal historický bod, slaví Skotsko a Austrálie
včera
Nová letecká linka z Prahy. Do Lisabonu začne létat na podzim
včera
Tragédie v Chorvatsku. Tři Češi nepřežili srážku lodí, potvrdil to konzulát
včera
Výkon Kanady proti Bosně stačil na remízu, Američané vstoupili do MS jasnou výhrou
včera
Odmítnutí švýcarského populačního stropu je mírně pozitivní zprávou i pro Česko
včera
Armáda propustila vojáka, který byl v Kongu, z preventivní karantény
včera
Trumpovo jméno je pryč z Kennedyho centra. Bílý dům vzdoroval do poslední chvíle
včera
ANO by jasně vyhrálo volby, Starostové se v opozičním souboji drží před ODS
včera
Britové zadrželi loď z ruské stínové flotily, oznámil Starmer
včera
Rychleji než dřív. České dráhy od neděle opět jezdí přímo do Hamburku
včera
Írán stále budí nejistotu. Teherán naznačil, jak to má s podpisem dohody
včera
Ebola se nadále šíří v Kongu. Úřady potvrdily nové případy i další úmrtí
včera
Mírovou dohodu s Íránem podepíšeme dnes, oznámil Trump
včera
Počasí bude příští týden tropické, potvrdili meteorologové
13. června 2026 21:56
Epsteinova oběť ve výpovědi zmínila Andrewa. Dostal ji do královského paláce
Výpověď Sarah Kellenové, ženy zneužívané americkým finančníkem a sexuálním delikventem Jeffrey Epsteinem, před vyšetřovací komisí americké Sněmovny reprezentantů je velkým tématem ve Velké Británii. Kellenová totiž uvedla, že byla na večeři v apartmánech bývalého prince Andrewa v Buckinghamském paláci. Informovala o tom BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková