Quito - Ekvádor v sobotu večer zasáhlo největší zemětřesení za několik desetiletí. Otřesy o síle 7,8 stupně vyžádalo nejméně 233 mrtvých, oznámil prezident Rafael Correa, který se kvůli neštěstí vrací z Vatikánu do vlasti. Země mobilizuje rezervy, do oblasti míří humanitární pomoc.
Pobřežní část Ekvádoru v sobotu večer zasáhlo mohutné zemětřesení o síle 7,8 stupně. Jde tak o největší zemětřesení, které zemi za posledních několik desítek let zasáhlo.
28 killed in powerful 7.8-magnitude quake in Ecuadorhttps://t.co/uU7rkOa2q0#Equador #earthquake #EarthquakeEcuador pic.twitter.com/xvUHeV91GN
— netiap (@netiapnews) 17. dubna 2016
Zemřelo nejméně 233 lidí, oznámil na Twitteru prezident Rafael Correa. Podle něj se toto číslo ale ještě navýší. Nejvíce obětí pocházelo z měst Manta, Guayaquil a Portoviejo. Zraněných jsou stovky.
Fotografie zde a zde.Už šest provincií hlásí výjimečný stav. Úřady se obávají ničivých vln tsunami. Tuto hrozbu bere vážně i sousední Peru, které také vydalo příslušné varování.
"Nyní je důležité, aby Ekvádorci zůstali i za tohoto výjimečného stavu klidní," řekl v televizním projevu Glas. To je však pro mnoho lidí naprosto nepředstavitelné. Večer desítky lidí přicházely o své blízké a příbuzné, navíc podle všeho stále není po všem.
First #Japan now #Ecuador ... Powerful #earthquake of 7.8 magnitude w/ #Tsunami threat #Equador pic.twitter.com/JhD7lolw8j
— NatBromheadPhoto (@natbromhead) 17. dubna 2016
"Můj dům se mohutně zachvěl a věci popadaly na zem. Mnoho sousedů křičelo, děti plakaly," popsala agentuře AP své zážitky z Quita stále vyděšená Zoila.
Část města se ocitla bez elektřiny. Letištní věž v Mantě je zdevastovaná. Všude leží trosky domů. Pacifické středisko navíc varuje, že některé části pobřeží mohou zasáhnout vlny o výšce od 30 centimetrů do jednoho metru.
Související
Trump na 90 dní zrušil americkou zahraniční pomoc. Republikáni vysvětlili, na co cílí
V Ekvádoru zavraždili prokurátora, který vyšetřoval útok ozbrojenců v živém vysílání
Aktuálně se děje
včera
Česko se musí připravit na důchodce. Jedno opatření stačit nebude
včera
Česko obměňuje diplomacii. Bude ho zastupovat šest nových velvyslanců
včera
Závažný zločin v Jablonci. Případ řeší policie, spekuluje se o vraždě dítěte
včera
Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů
včera
Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League
včera
Trump pohrozil Íránu, pokud Hútíové opět zaútočí na komerční lodě
včera
Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů
včera
Rusku dochází dech? Skutečný ekonomický stav veřejnosti tají, v tichosti chystá další mobilizaci
včera
V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě
včera
Cena ropy po útoku Hútíů na saúdskoarabské tankery prudce roste. Blíží se hranici sta dolarů za barel
včera
Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny
včera
Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání
včera
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
včera
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
včera
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
22. července 2026 21:16
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
22. července 2026 19:58
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
22. července 2026 18:47
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
22. července 2026 17:26
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
22. července 2026 16:08
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
Oznámená blokáda průlivu Báb al-Mandab ze strany jemenských Hútíů přichází v pro trh s ropou nejsložitější možnou chvíli. Tito íránští spojenci hrozí uzavřením klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu, v němž se provoz ropných tankerů v posledním období výrazně zpomalil. Přestože povstalci vyhlášenou blokádu zatím fakticky nevymáhají, už samotná hrozba přiměla některá plavidla k opuštění plánů na plavbu směrem na jih z Rudého moře.
Zdroj: Libor Novák