Předchůdce Clintonové řešil pracovní věci mimo servery úřadu

Washington - Republikán Colin Powell, který byl šéfem americké diplomacie před Hillary Clintonovou, používal ke komunikaci se zahraničními vůdci i přáteli osobní počítač zapojený do veřejné sítě. To mu umožnilo přesměrovat tok dat mimo servery úřadu.

Vyplývá to z částí e-mailů mezi Powellem a Clintonovou, kterou zveřejnil vyšetřovací výbor Sněmovny reprezentantů USA.

Clintonová se před nástupem do ministerského křesla v roce 2009 na Powella obrátila s dotazem, jak ve funkci používat osobní e-mail, a ne pracovní, a jak by mohla dál jako šéfka diplomacie využívat svůj telefon BlackBerry.

"BlackBerry jsme neměl. Co jsem měl, to byl osobní počítač připojený na soukromou telefonní linku. Tak jsem mohl být přímo ve spojení s širokou řadou přátel, aniž by to šlo přes servery ministerstva zahraničí," odpověděl Powell.

"Používal jsem to i pro pracovní věci s některými zahraničními představiteli a některými vysoce postavenými lidmi z ministerstva ke kontaktu na jejich osobní e-mailové účty. Stejně jsem si počínal i na cestách v hotelích," dodal s tím, že vedle počítače měl ještě PDA (malý kapesní počítač).

Powell nyní tvrdí, že Clintonovou nepobízel k tomu, aby používala pro pracovní účely soukromý e-mail a že ji varoval, aby byla s využíváním BlackBerry opatrná. Rovněž ji upozornil na hackery.

Skandál s e-maily Clintonové se táhne od jara 2015. FBI kauzu odložila, přestože Clintonovou za "krajně nedbalé" využívání soukromého serveru kritizovala.

Související

Colin Powell

Zemřel exministr zahraničí USA Colin Powell

Ve věku 84 let dnes ráno zemřel Colin Powell, bývalý republikánský ministr zahraničí USA. Příčinou úmrtí byly komplikace spojené s covidem-19, uvedla jeho rodina v prohlášení na facebooku. Powell, první americký ministr zahraničí černé barvy pleti, byl proti nemoci plně očkován.

Více souvisejících

Colin Powell Hillary Clintonová USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Kyjev: Rusko přišlo ve válce už o 500 tisíc vojáků

Ukrajinský generální štáb dnes ráno oznámil, že od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 přišla ruská armáda o 500 000 vojáků. Tento údaj však není možné nezávisle ověřit, protože Moskva o svých ztrátách neinformuje. Ukrajina navíc nerozlišuje mezi padlými, zraněnými nebo pohřešovanými vojáky.

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Desatero kyberbezpečnosti: Zjistěte, jestli máte svá data v bezpečí

Kriminalita v kybernetickém prostoru nijak nepolevuje. V roce 2022 tvořily kybernetické útoky 10 % z celkové kriminality v České republice. Celkem šlo o více než 18 tisíc případů. Útočníci cílí jak na firmy, tak i jednotlivce. Výjimkou nejsou ani děti nebo senioři, kteří často patří k nejohroženějším skupinám. Povědomí o kybernetické bezpečnosti se sice pomalu zvyšuje, útočníci ale stále vymýšlí nové způsoby, jak z obětí vylákat osobní údaje nebo peníze. Přečtěte si, jakých deset základních pravidel ochrání vaše data.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Princ William se svou rodinou

Princezna Kate se zotavuje z vážné nemoci. Potřebuje dvě věci

Britskou monarchií letos otřásají v základech zdravotní problémy jejích členů. Králi Karlovi III. i princezně Kate byla diagnostikována rakovina. Zatímco panovník se už opět objevuje na veřejnosti, jeho snacha se drží v ústraní. Lidem se ukáže, až dostane zelenou od lékařů. 

včera

včera

včera

včera

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken dorazí příští týden do Prahy. Česko hostí jednání ministrů zemí NATO

Do Česka příští týden dorazí šéf americké diplomacie Antony Blinken, aby se zúčastnil jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na americké ministerstvo zahraničí. Blinken má také jednat s českým protějškem Janem Lipavským (Piráti) a dalšími činiteli o podpoře Ukrajiny či energetické spolupráci.

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Policie ztotožnila nejméně 50 lidí, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie eviduje po atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) přes 150 podnětů ohledně možného schvalování pokusu o vraždu. Ve více než 50 případech došlo ke ztotožnění autorů příspěvků, uvedl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) na páteční tiskové konferenci. 

včera

včera

včera

Ukrajina zastavila postup ruské pozemní ofenzívy v Charkovské oblasti, přešla do protiútoku

Ukrajinské ozbrojené síly zastavily postup ruské pozemní ofenzívy v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny a nyní přešly do protiútoku, oznámila v pátek ukrajinská armáda podle agentury AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy