Prokletá vláda, skandovali Mexičané. Zmizení studentů není ani po dvou letech vyřešeno

Mexiko - Od zmizení 43 studentů ve městě Iguala na jihu Mexika uplynuly dva roky a případ je stále nevyřešen. Do ulic mexické metropole proto vyšly demonstrovat tisíce lidí.

V čele průvodu šli rodiče pohřešovaných mladých lidí. Skandovali hesla proti vládě, která podle nich zamlčuje pravdu o osudu jejich dětí. "Chceme je živé. Už jsou to dva roky bolesti a utrpení. Tato prokletá vláda nás už dva roky tahá za nos, svolává schůze, ale nikdy nic nevyřešila. S vaší pomocí svrhneme tuto prohnilou vládu," prohlásil mluvčí rodin.

Mexická justice tvrdí, že studenty, kteří přišli do města připravovat demonstraci, zatkli zkorumpovaní policisté a předali drogovému gangu. Jeho členové si podle úřadů studenty spletli s členy konkurenční drogové organizace, studenty zabili a jejich těla spálili na skládce. Nezávislí experti ale tuto oficiální verzi zpochybnili. Podle nich je nemožné, aby bylo na uvedené skládce spáleno tolik těl.

Mexický prezident Enrique Peña Nieto už dříve slíbil, že nechá rozšířit vyšetřování, aby byli zjištěni konkrétní viníci. A to i kdyby mělo jít o příslušníky bezpečnostních sil nebo činitele tamních úřadů. Osud 43 studentů, jejichž zmizení v noci na 27. září 2014 vyvolalo po celém světě rozhořčení a v Mexiku vlnu protivládních demonstrací, ale stále není objasněn.

Související

Více souvisejících

Mexiko Demonstrace v Mexiku Vraždy v Mexiku

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Oslo

Pohár trpělivosti přetekl. Norsko uzavře hranice Rusům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Ptačí chřipka se dál šíří na lidi. Austrálie hlásí první případ, USA druhý

Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu s infikovanými dojnicemi. Oznámilo to ve středu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), píše agentura Reuters. V Austrálii potvrdili první případ přenosu subtypu viru ptačí chřipky A(H5N1) na člověka. Došlo k němu v nejmenším a nejhustěji obydleném státě Viktorie, informovala ve středu televize ABC News

před 7 hodinami

před 7 hodinami

V Praze 4 se srazil autobus s nákladním vozidlem. (23.5.2024) Prohlédněte si galerii

Nehoda autobusu MHD v Praze. Dvanáct zraněných, vyhlášen traumaplán

K vážné nehodě autobusu městské hromadné dopravy došlo ve čtvrtek ráno v Praze. Několik lidí utrpělo zranění při srážce autobusu s nákladním autem. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl traumaplán prvního stupně. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Adriana Mašková a Filip Blažek Prohlédněte si galerii

StarDance 2024: Česká televize oficiálně představila soutěžní páry

Třináctá řada populární televizní show StarDance odstartuje v říjnu. Česká televize ve čtvrtek představila taneční páry, které budou usilovat o titul krále či královny tanečního parketu. ČT už dříve odhalila, že v nové řadě se představí například herec Filip Blažek či zpěvačka Lucie Vondráčková. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

Británie: Neutrální státy by měly být v NATO, pokud chtějí ochranu

Neutrální země, které nejsou členy Severoatlantické aliance, ale využívají její "ochranný deštník", by měly vstoupit do NATO. Uvedl to dnes britský ministr obrany Grant Shapps. Informace přinesl zpravodajský portál Politico.eu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy