Země zaslíbená pro uprchlíky? Pro syrské a romské ano

Québec - Do Kanady prchá stále větší počet uprchlíků, které přechází americko-kanadské hranice. Podle Kanadské agentury pro hraniční služby v minulém roce vstoupilo 1 222 lidí nelegálně do Québecu a požádalo zde o status uprchlíka. Jedná se téměř o pětinásobek víc osob než v předchozím roce, tvrdí Public Radio International.

Úřady nechtějí říci, zda má tento prudký nárůst co do činění s vítězstvím Donalda Trumpa v amerických volbách. „Nemůžeme spekulovat o motivech," říká Jacqueline Roby, mluvčí Kanadské agentury pro hraniční služby. Podle některých zastánců lidských práv však by Trumpovy sliby o přitvrzení imigrace mohly být jedním z určujících faktorů, spolu s pověstí Kanady jako země vřelé vůči uprchlíkům. Přes opakované úsilí o kontakt s hledači azylu, úředníci a nevládní skupiny nebyli schopní s nimi mluvit, protože kanadské právo zaručuje uprchlíkům soukromí.

Vysloužilý policista François Doré, který žije necelou míli od hranice s USA, říká, že vidí uprchlíky ze svého okna každý týden, někdy i dvě desítky lidí za jediný den. Většina žen nosí muslimský šátek, tvrdí. I přes zvěsti o exodu Američanů po Trumpově vítězství neviděl přecházet žádné Američany. Podle kanadské pohraniční agentury požádalo 187 Američanů o statut uprchlíka minulý rok – více než dvojnásobek předtím. Většina uprchlíků však nemá americké občanství a pochází ze zemí jako je Kolumbie, Sýrie, Irák, Eritrea a Pákistán.

Kanadští úředníci jsou přesvědčeni, že dokáži chytit většinu nelegálních imigrantů, díky kamerám a „echům“ od obyvatel. „Nejméně 90 procent, " tvrdí Camille Habel, mediální reprezentant kanadské policie. Dodává, že velké části z nich nevadí, když je kanadská policie najde. „Vstup je nelegální, ale není to kriminální případ," říká Habel. S uprchlíky je podle jeho slov zacházeno úplně stejně jako s jinými lidmi v Kanadě. Jediným důvodem, proč by uprchlík šel od vězení, je pokud by udělal něco nezákonného jako je pašování drog nebo kontrabandu nebo by byl součástí kriminální sítě, říká.

Kanadská policie má právo zadržet ty osoby, které nemohou prokázat svoji identitu nebo jsou vnímány jako bezpečností hrozba. Kdokoliv je dán do vazby, má právo na soudce do 24 hodin. Když jsou migranti policí chyceni, obecně požadují o přijetí do Kanady jako uprchlíci. Dostanou datum, kdy mají přestoupit před uprchlický soud, což podle kanadského zákona nemůže být více než dva měsíce po požádání. Na rozdíl od USA nemusejí čekat v zadržovacích centrech, než toto datum nastane.

Podle Melissy Anderson, mluvčí Immigration and Refugee Board of Canada, v průměru 60% žadatelům, kteří přestoupí před soud, je udělen azyl, i když tempo přijetí se liší podle země. Je-li migrant ze Sýrie, Iráku či Eritrey, má více než 80% jistotu, že bude přijat a že dokonce bude osvobozen od nutnosti objevit se před soudem. Jediné, co by komplikovalo jejich přijetí je status uprchlíka v jiné zemi.

Příslušníci romské menšiny z Rumunska a Maďarska jsou také obecně přijímány, říká Stephane Handfield, imigrační právnička z Montrealu. Naproti tomu občané USA mají velmi nízkou pravděpodobnost přijetí. Vyšší míru úspěšnosti mají nelegální přistěhovalci, kteří pobývají v USA a jejichž děti se narodily v Kanadě. Obecně proces přijetí uprchlíka je rychlejší, když uprchlík je už v Kanadě, než když žádá o přiznání statutu mimo Kanadu – to může trvat déle než pět let, tvrdí Anderson.

Proč uprchlíci vstupují do Kanady nelegálně

Janet Denchová, výkonná ředitelka Canadian Council for Refugees , neziskové skupiny, která se zasazuje za práva uprchlíků, množství migrantů vstupuje do Kanady nelegálně kvůli Canada-US Safe Third Country Agreement. Podle této dohody z roku 2004 osoba z USA, které jsou považované za bezpečnou zemi, nemůže požadovat o přijetí do Kanady jako uprchlík. Např. když někdo s turistickým vízem v USA požádá o azyl na kanadském hraničním přechodu, bude s největší pravděpodobností odmítnut. Pokud však už je na kanadské půdě, bude jeho případ posuzován. Proto žadatelé o azyl raději vstupují do země nelegálně, říká Dench. Podle ní by vlády měly tuto dohodu zrušit a tak donutit migranty používat legální cesty a zasadit ránu překupníkům.

Podle Dench Trumpovo vítězství může nutit nelegální migranty v USA,  kterých je asi 11 miliónů, odcestovat z obavy o svou budoucnost a bezpečí do Kanady. „Může zde být nový pohyb lidí,“ říká. Jejich cesta nebude nikterak snadná. Pohraniční hlídka USA je oprávněna vzít do vazby každého, kdo je v USA nelegálně a kdo je chycen v blízkosti hranic, upozorňuje Stephanie Malin, úřednice pro veřejné záležitosti US Customs and Border Protection. Nicméně, někteří uprchlíci cestující do Kanady se zastavují v USA, protože je zde snadnější získat americká turistická víza než ta kanadská, říká právní zástupce Handfield..

Související

Leopard 2 A7, autor: Boevaya mashina

Kanada daruje Ukrajině čtyři tanky Leopard 2

Kanada daruje Ukrajině čtyři tanky Leopard 2, uvedla dnes tamní ministryně obrany Anita Anandová. Věří, že spolu s dodávkami dalších zemí výrazně pomohou ukrajinské armádě v obraně proti ruské invazi. Informuje o tom agentura Reuters.

Více souvisejících

Kanada uprchlíci Policie Kanada

Aktuálně se děje

před 56 minutami

Volební štáb hnutí ANO

Nejvyšší pokuty za porušení volebních pravidel dostaly ANO a KSČM

Nejvyšší pokutu za porušení pravidel během loňských senátních voleb dostalo hnutí ANO a komunisté. Obě strany musely shodně zaplatit 35.000 korun, informuje server iROZHLAS.cz. Komunisté nezveřejnili všechny informace o dárcích a bezúplatném plnění, hnutí ANO zase správně neoznačilo předvolební inzerát.

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policie od loňska na hranicích zadržela 9660 lidí

Při stálých kontrolách, které na česko-slovenských hranicích skončily v noci na dnešek, policie od jejich zavedení loni v září zajistila 9660 nelegálních migrantů, vstup do země neumožnila 2636 migrantům. Zadržela 142 lidí podezřelých z převaděčství. Vyplývá to z upřesněných údajů, které dnes policie zveřejnila na twitteru. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Charkov po raketovém ostřelování, ilustrační fotografie.

Charkov pod palbou. Ruská raketa podle starosty zasáhla dům v centru města

Ruské síly podnikly raketový útok na centrum Charkova na východě Ukrajiny a zasáhly tam bytový dům, uvedl na sociálních sítích starosta města Ihor Terechov. Podle hlavy oblastní správy Oleha Syněhubova při tomto útoku tři lidé utrpěli zranění. Ruskému ostřelování čelí také Doněcká oblast, kde kvůli němu podle oblastního šéfa Pavla Kyrylenka za uplynulých 24 hodin zemřeli čtyři lidé a 11 dalších utrpělo zranění.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Důchody 2023: Valorizace se mají změnit. Jurečka naznačil jak

Způsob zvyšování důchodů by se mohl od příštího roku změnit. Upravit by se měla pravidla pro běžnou i mimořádnou valorizaci. ČTK a České televizi to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Návrh nového nastavení by chtěl představit do několika týdnů. Zmínil návrat k dřívějšímu mírnějšímu navyšování. Změny by měly předcházet důchodovou reformu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

V rámci Pavlovy inaugurace se nepočítá s armádní přehlídkou

Vojenská přehlídka podle budoucí hradní kancléřky Jany Vohralíkové nebude součástí inaugurace zvoleného prezidenta Petra Pavla, který byl představitelem české armády a NATO. Pozváni na inauguraci budou oba Pavlovi předchůdci, tedy Miloš Zeman a Václav Klaus i s manželkami, stejně jako vdova po prvním českém prezidentovi Dagmar Havlová. Vohralíková to uvedla na dotazy ČTK.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Inflace zřejmě v lednu zrychlila, možná až na 19 procent

Inflace v ČR letos v lednu proti prosinci 2022 zrychlila, a to zejména kvůli cenám energií a tradičním úpravám ceníků na počátku roku. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Odhady lednové inflace se ale rozcházejí. Podle některých odborníků byl lednový meziroční růst cen 16,2 procenta, jiní odhadují až 19 procent. Prognóza České národní banky (ČNB) počítá s hodnotou nad 17 procent. V prosinci činila meziroční inflace 15,8 procenta. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní údaje o lednové inflaci v pátek.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

BBC: Promění nás parazitická houba v zombie?

BBC: Promění nás parazitická houba v zombie?

Představte si houbu, která své oběti promění v zombie. Její spory proniknou do těla. Jak houba roste, začne se zmocňovat mysli svého hostitele, dokud ten neztratí kontrolu a není přinucen vyhledat vyvýšené místo. Parazitická houba požírá svou oběť zevnitř, získává z ní živiny a připravuje se na velké finále, popisuje server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Předpověď počasí na příští víkend: Při sněhové nadílce bude až -10 stupňů

Z prvního únorového víkendu zbývá ještě neděle, přičemž v noci na dnešek měly teploty při sněhové pokrývce klesat až k -10 °C. V podstatě to samé slibuje předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) také na příští víkend. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy