Caracas - Venezuela se již několik měsíců zmítá v politické a ekonomické krizi, což vyvolalo vlnu krvavých nepokojů v zemi. Socialistický prezident Nicolás Maduro ve čtvrtek slíbil, že vyhlásí referendum o změnách ústavy.
Změny ústav mají vzejít z jím iniciovaného ústavodárného shromáždění. "Měl bych to říci jednoznačně: nová ústava projde poradním referendem, takže to budou lidé, kteří řeknou, jestli souhlasí, či ne s novou, posílenou ústavou," řekl Maduro ve státní televizi.
Reagoval tím na sílící kritku nejen opozice, ale i některých socialistických spolustraníků, že přepsání ústavy bez souhlasu parlamentu či lidí bude nedemokratické.
Maduro vyzval svou manželku Cilii Floresovou a další socialistické předáky k účasti v pětisethlavém shromáždění, jehož obsazení bude mít vládní strana patrně zcela pod kontrolou. Muž číslo dvě v hierarchii socialistů Diosdado Cabello již oznámil, že se vzdá poslaneckého mandátu, aby se mohl ucházet o členství v ústavodárném shromáždění.
Podle serveru BBC ale Maduro nemá k vyhlášení referenda o nové ústavě pravomoc, tato kompetence přísluší právě budoucímu ústavodárnému shromáždění. A bude-li tento orgán ovládán Madurovými příznivci, což je velmi pravděpodobné, žádné referendum se konat nemusí. "Dosavadní moc nemůže nijak zasahovat do rozhodnutí Národního ústavodárného shromáždění," citoval server BBC z nynější venezuelské ústavy.
Současný základní zákon ani konkrétně nestanoví, jak má být toto shromáždění svoláno. Způsob jeho vzniku tak určila na základě Madurova dekretu z 1. května národní volební rada, nakloněná prezidentovi, která ve středu odstartovala podávání přihlášek do tohoto orgánu. Ty už příští týden (od 6. do 10. června) budou posuzovat regionální volební komise a nakonec je schválí národní volební komise.
Způsob zrodu ústavodárného shromáždění už dříve kritizovali kromě opozice i dva soudci nejvyššího soudu a generální prokurátorka Luisa Ortegová, která ho ve čtvrtek napadla u nejvyššího soudu. Podle ní by i vznik shromáždění měl být předložen lidem v referendu, jako to ostatně učinil v roce 1999 Madurův předchůdce v úřadu prezidenta Hugo Chávez.
Související
Otázka, kterou si klade celý svět: Proč Trump nechal zabavit ropný tanker?
Tlak na Madura eskaluje. Americké síly zadržely u Venezuely "největší" ropný tanker, oznámil Trump
Aktuálně se děje
včera
USA: Ukrajina dostane záruky podobné členství v NATO. Rusko s jejím vstupem do EU souhlasí
včera
Už to není jen Ukrajina. Frontová linie je všude a hrozba z Ruska stále sílí, varovala nová šéfka MI6
včera
Babiš ukazuje, jak se z Česka nejlepší místo pro život nedělá
včera
Naděje na mír je největší od začátku války, prohlásil Merz po jednání se Zelenským
včera
Politico: Nová Babišova vláda vyvolává v Evropě obavy. Ukrajině kvůli ní hrozí problémy
včera
Vylepšuje zbraně a útočí i na civilisty. Z Británie přichází naléhavá série varování před Putinem
včera
Muslim zastavil střelce v Sydney. Jeho statečnost ocenil celý svět, poklonu mu složil i Trump
včera
V Berlíně se sešli evropští lídři se Zelenským. Dorazil i Trumpův vyjednávací tým
včera
Schillerová vrátí EET. Macinka s Lipavským jednal o Češích vězněných v zahraničí
Aktualizováno včera
Nepotřebujeme sto dnů hájení, budeme vládou všech občanů, prohlásil Babiš
včera
Mluvčí Babišovy vlády bude bývalá televizní rosnička
včera
Ministři přebírají své resorty. Schillerová chce na ministerstvu financí audit
Aktualizováno včera
Na Ministerstvu životního prostředí zasahuje policie. Na budovu vylezli aktivisté
včera
Obětí teroristického útoku v Austrálii je i přítelkyně Čaputové
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko má novou vládu ANO, Motoristů a SPD
včera
Fiala předal Babišovi klíč od korunovačních klenotů, místo dopisu dostal osmdesátistránkový dokument
včera
Velká nevýhoda pro členy vlády za SPD a Motoristy. Jen aklimatizovat se na ministerstvu trvá téměř rok, říká politolog
včera
Režiséra Reinera a jeho manželku zavraždili. Podezřelým má být syn
včera
Otec a syn při útoku zabili 15 lidí. Austrálie zavede přísnější zákony o zbraních
včera