New York - Ukrajinský prezident Petro Porošenko zaměřil svůj dnešní projev v OSN na Rusko. To ostře zkritizoval za okupaci Krymu a intervenci v Donbasu.
Rusko podle Porošenka otevřeně porušuje rezoluce OSN a ignoruje své mezinárodní závazky. Kremelský režim označil za moderního hlasatele Stalinovy zločinné ideologie.
Povstalci podporovaní Ruskem letos na Ukrajině porušili tři dohodnutá příměří, stěžoval si a zmínil řadu příkladů represí a zatýkání, jemuž jsou podle něj Ukrajinci vystaveni v Donbasu a na anektovaném Krymu.
„Je to chování, které očekáváme od stálého člena Rady bezpečnosti?," řekl prezident a dodal, že Rusko je naopak jejím největším ohrožením.
V mírových jednotkách, o jejichž vyslání na východ Ukrajiny se jedná, nesmějí být podle Porošenka žádní Rusové. Mírová mise v Donbasu nesmí vést k zakonzervování povstaleckých pozic.
V emotivním projevu Porošenko také obvinil Rusko z přímé odpovědnosti za tragickou havárii dopravního letounu nad Donbasem, při níž v létě roku 2014 zahynulo téměř 300 lidí.
Související
Katastrofální chyba Kyjeva. Porošenko promluvil o setkání Zelenského s Trumpem
"Ve volbách by prohrál." USA tlačí na Kyjev, aby vyměnil Zelenského. Diktátor není, volby nebudou, vzkazuje opozice
Petr Porošenko , Rusko , Ukrajina , Ukrajinská krize , OSN , Sestřelení Boeingu 777 nad Ukrajinou (17.7.2014)
Aktuálně se děje
včera
Sucho v Evropě způsobuje i fenomén, který experti pozorují už desítky let
včera
Podvod připravil seniora o miliony. Myslel si, že investuje s premiérem
včera
Sparta se ke Slavii v Lize mistrů nepřidá. V předkole nestačila na Lyon
včera
Plány monarchie odhaleny. Figuruje stále i jméno bývalého prince Andrewa
včera
Policie zastavila pátrání po pohřešovaném z jezera Most. Zmizel při bouřce
včera
Pražské letiště obnovilo provoz na hlavní ranveji. Prošla modernizací
včera
Motocyklista Salač senzačně zvítězil na okruhu Silverstone. Vyhrál ve třídě Moto2
včera
Počasí o víkendu: Česko sejmou další vedra, místy se čeká až 37 stupňů
včera
Zelenskyj má další problém. Nikomu se k Trumpovi nechce
včera
Rozsáhlé razie ve Francii: Kvůli požárům byly zatčeny stovky lidí
včera
Tusk: Polské bezpečnostní složky zmařily ruský atentát na amerického občana ve Varšavě
včera
Protiválečný politik Naděždin, kterému Moskva nepovolila kandidovat proti Putinovi, uprchl z Ruska
včera
Trumpovi se nelíbí drony ze zahraničí. Uvalil na ně stoprocentní cla
včera
V chorvatském Omiši vypukl rozsáhlý požár, pomáhají i čeští policisté
včera
Evropská ekonomika dostala pomyslnou ránu do obličeje. A hned dvakrát za sebou
včera
Nové detaily Trumpova odjezdu z Turecka: Na stole byl původně jiný plán, v kontejneru na jídlo nejel sám
včera
Pokusy o sebevraždu na letadlové lodi? Zkreslujete informace, naštval se Hegseth
včera
Tchaj-wan vypnul internet. Blackoutem simuloval čínskou invazi
včera
Stíhačky NATO sestřelily nad Lotyšskem bezpilotní letoun. Finsko omezilo provoz
včera
Počasí o víkendu přinese do Česka další tropy
Víkend přinese na území České republiky pokračování tropického počasí s vysokými teplotami a silnou zátěží teplem.
Zdroj: Libor Novák