"Ve volbách by prohrál." USA tlačí na Kyjev, aby vyměnil Zelenského. Diktátor není, volby nebudou, vzkazuje opozice

Ukrajinští opoziční lídři odmítli možnost uspořádání voleb během válečného stavu, a to poté, co se v médiích objevily zprávy o jejich kontaktech s americkými představiteli a v návaznosti na slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, který označil svého ukrajinského protějška Volodymyra Zelenského za „diktátora“ kvůli nepořádání voleb.

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko ve čtvrtek prohlásil, že jeho tým spolupracuje s americkými „partnery“ na udržení podpory pro Ukrajinu. Zároveň však zdůraznil, že se staví proti konání voleb během války.

Ve svém písemném prohlášení, které zveřejnil na platformě Telegram, uvedl, že volby by se měly konat až po dosažení míru. Podle něj by hlasování mělo proběhnout nejpozději 180 dní po skončení války.

Další opoziční lídryně Julija Tymošenková prohlásila, že její tým „vede rozhovory se všemi spojenci, kteří mohou pomoci zajistit spravedlivý mír co nejdříve.“ Podle ní by se volby neměly konat dříve, než bude dosaženo tohoto cíle.

Podle serveru Politico čtyři vysocí členové Trumpova týmu vedli jednání s některými významnými politickými oponenty Zelenského. Rozhovory se údajně uskutečnily s Tymošenkovou a předními členy strany bývalého prezidenta Porošenka, který vedl Ukrajinu v letech 2014 až 2019. Informace pochází od tří ukrajinských zákonodárců a jednoho amerického republikánského experta na zahraniční politiku.

Hlavním tématem jednání bylo možné urychlení prezidentských voleb na Ukrajině, které jsou podle ústavy odloženy kvůli válečnému stavu. Kritici takového kroku varují, že by mohly být chaotické a nahrát Rusku, zejména s ohledem na fakt, že mnoho potenciálních voličů je na frontě nebo v exilu.

Poradci Donalda Trumpa věří, že Zelenskyj by v jakýchkoli volbách kvůli únavě z války a obviněním z korupce prohrál. Přestože jeho popularita v posledních letech klesala, nedávné střetnutí v Oválné pracovně, kde ho prezident Trump a viceprezident JD Vance údajně ostře napadli, mu podle průzkumů přineslo mírné posílení. Poslední sondáž ukázala, že by Zelenskyj stále s přehledem zvítězil.

Oficiální stanovisko americké administrativy je, že Trump nezasahuje do ukrajinské politiky. Ministr obchodu Howard Lutnick tento týden popřel, že by prezident „ovlivňoval ukrajinské záležitosti“, a prohlásil, že Trump chce pouze partnera pro mírové řešení konfliktu. Nicméně Trumpovy výroky a kroky jeho týmu naznačují něco jiného. Americký prezident opakovaně označil Zelenského za „diktátora bez voleb“ a naznačil, že by nemusel „být dlouho u moci“, pokud neuzavře dohodu s Ruskem. Ředitelka amerických tajných služeb Tulsi Gabbard mylně obvinila Kyjev ze zrušení voleb.

Navzdory nadějím Trumpova tábora, že volby by Zelenského oslabily, zůstává ukrajinský prezident mnohem populárnější než jeho hlavní soupeři. Nejbližší rival, bývalý vrchní velitel ukrajinské armády a současný velvyslanec ve Velké Británii Valerij Zalužnyj, zaostává o více než 20 procentních bodů. Porošenko získal podporu pouze 10 procent voličů, zatímco Tymošenkovou by volilo jen 5,7 procenta.

Klíčem k plánům, které se projednávají v zákulisí, je uspořádání voleb po dočasném příměří, ale ještě před zahájením plnohodnotných mírových jednání. Stejný návrh dlouhodobě prosazuje i Kreml, který se snaží Zelenského zbavit.

Tymošenková i Porošenko veřejně odmítli konání voleb před ukončením bojů, stejně jako kyjevský starosta Vitalij Kličko. Přesto se podle republikánského experta, který si přál zůstat v anonymitě, ukrajinská opozice snaží navázat neformální kontakty s Trumpovým týmem a prezentovat se jako „spolehlivější partneři“, kteří budou ochotní přijmout požadavky, které Zelenskyj odmítá.

Po zveřejnění zprávy vydali zástupci Porošenkovy i Tymošenkové strany prohlášení na svou obranu. Tymošenková uvedla, že její tým jedná „se všemi spojenci, kteří mohou pomoci zajistit spravedlivý mír co nejdříve“, ale zdůraznila, že nyní není možné volby pořádat. Porošenko prohlásil, že jeho strana pracuje „veřejně a transparentně s americkými partnery“, aby si Ukrajina udržela dvoustrannou podporu ve Washingtonu.

Zelenskyj se již dříve vyjádřil, že organizace voleb během války je nejen logisticky složitá, ale také nebezpečná pro demokratický proces. Upozornil, že válečný stav znemožňuje rovnou účast všech občanů, zejména těch, kteří bojují na frontě nebo žijí v okupovaných oblastech.

Současná ukrajinská ústava navíc zakazuje konání voleb během válečného stavu, což by znamenalo nutnost legislativních změn. Zelenskyj již dříve naznačil, že takový krok by byl možný pouze v případě široké politické shody a dostatečných bezpečnostních záruk.

Opoziční lídři v minulosti kritizovali Zelenského za monopolizaci moci během války, avšak sami nyní uznávají, že volby v této době nejsou vhodným řešením. Porošenko i Tymošenková se tak shodují na tom, že jakákoli diskuse o volbách musí být odložena, dokud nebude dosaženo míru.

Trumpova slova o „diktátorovi“ vyvolala v Kyjevě značnou nelibost, protože Washington dosud patřil mezi nejdůležitější spojence Ukrajiny. Jeho administrativa se však v poslední době zdráhá schválit další balíček vojenské pomoci, čímž posiluje obavy Kyjeva o budoucí podporu Západu.

Republikánská část amerického politického spektra se stále více staví skepticky k neomezené pomoci Ukrajině, přičemž někteří členové Trumpova týmu hledají alternativní scénáře budoucího vývoje. Možnost uspořádání voleb je podle některých interpretována jako snaha urychlit změnu vedení Ukrajiny.

Zelenskyj opakovaně varoval, že jakýkoli tlak na předčasné volby by mohl destabilizovat zemi v kritickém momentu války. Upozornil, že jednota ukrajinské společnosti a plné soustředění na obranu jsou nyní důležitější než politická rivalita.

Zároveň však přiznal, že diskuse o poválečném uspořádání a budoucnosti demokracie na Ukrajině jsou nevyhnutelné. Výsledek těchto debat však bude záviset na tom, jak rychle a za jakých podmínek konflikt skončí.

Opoziční strany se mezitím snaží posílit své vztahy se zahraničními partnery, přičemž Porošenko i Tymošenková hledají způsoby, jak udržet mezinárodní podporu pro Ukrajinu. Současné kontakty s Trumpovými poradci však naznačují, že otázka voleb a politické budoucnosti Ukrajiny může v nadcházejících měsících získat na intenzitě. 

Související

Více souvisejících

Ukrajina Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Petr Porošenko Julija Tymošenková

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

Donald Trump

Svět za Trumpa platí obrovskou cenu: Sleduje jeho kroky, zatímco ignoruje jiné krize

Současný americký prezident Donald Trump se podle mnohých vyžívá ve své pozici globálního hybatele. Vytváří neustálé napětí na světových trzích, manipuluje s tarify jako s televizní show a drží mezinárodní obchod jako rukojmí. Jak ale upozorňuje britský publicista Jonathan Freedland, skutečná cena Trumpova působení nespočívá jen v miliardách dolarů ztracených na burzách. Jde o tzv. náklady příležitosti – tedy vše, co by svět mohl dělat, kdyby nebyl paralyzován a vyčerpán snahou reagovat na rozmary jediného muže.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie

Trumpa se bojí Temu i Shein. Svět levného oblečení dostává kvůli Trumpovi na frak

Americký prezident Donald Trump po týdnu chaotických změn v celní politice oznámil konec tzv. „de-minimis“ pravidla pro dovoz levného zboží z Číny a Hongkongu. Pravidlo dosud umožňovalo zasílání balíčků do hodnoty 800 dolarů bez cla a minimální kontrolou, což masivně využívaly zejména módní e-shopy jako Shein a Temu. Opatření, které má vstoupit v platnost 2. května, zásadně mění pravidla hry pro fast fashion průmysl.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Tohle nikdy nebylo a nebude Rusko: Ukrajinci žijící pod okupací se děsí Trumpových mírových plánů

Z okupovaného jihovýchodu Ukrajiny se ozývají hlasy zoufalství, odvahy i naděje. Členka ženské odbojové skupiny Zla Mavka, která působí v jednom z měst pod ruskou kontrolou, popsala život pod okupací jako neustálý strach a napětí. Přesto se nevzdává. „Lidé tu zůstávají, protože nevěří, že zlo může vyhrát. Pořád doufají, že okupace skončí,“ vysvětlila pro CNN.

před 9 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Neviditelná, ale o to zákeřnější. Evropa čelí novému druhu války s Ruskem

Napětí mezi Ruskem a Evropou se přelévá i pod hladinu moře. Nejde o oficiální válku, ale série podezřelých incidentů naznačuje, že podmořská infrastruktura — především internetové a elektrické kabely — se stává novou frontou konfliktu. Evropské státy čelí rostoucím obavám z ruských sabotáží, které sice zatím nezpůsobily masové výpadky, ale poukazují na zranitelnost kritické infrastruktury. 

před 10 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Kladno, ilustrační fotografie.

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně

Hokejisty Litvínova bude od nové sezóny 2025/26 trénovat sparťanská legenda Michal Broš, jemuž budou nejbližšími pomocníky další sparťanská ikona František Ptáček a Jakub Petr. Jediným, kdo zůstává na své pozici, je trenér brankářů Zdeněk Orct. Novinky hlásí i realizační tým na Kladně, kde sice v roli hlavního kouče nadále zůstává David Čermák, ovšem nově mu budou pomáhat Ivan Majeský s Václavem Sýkorou.

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Exprezident Miloš Zeman očekává návrat Andreje Babiše na premiérský post, naznačují to jeho slova v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3. Babišův comeback do čela vlády by podle něj vedl ke zlepšení vztahů Česka se Slovenskem. Cestu slovenského premiéra Roberta Fica za Vladimirem Putinem do Moskvy označil za legitimní.

včera

včera

Trumpa prohlédli lékaři. Prozradil, jak prošel testem kognitivních schopností

Americký prezident Donald Trump v pátek podstoupil pravidelnou lékařskou prohlídku ve zdravotním středisku Walter Reed National Military Medical Center. Podle svých slov při testu kognitivních schopností odpověděl na všechno správně, informovala stanice ABC News. Výsledky mají být zveřejněny v neděli. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy