Brazilský soudce rozhodl, že homosexualita se může léčit

Sao Paulo - Několik tisíc lidí demonstrovalo v pátek v brazilském Sao Paulu a v Riu de Janeiro kvůli nedávnému rozsudku federálního soudce, podle něhož může být homosexualita léčena jako nemoc. Informovala o tom agentura AFP.

Soudce Waldemar de Carvalho tak rozhodl proti téměř dvacet let starému zákazu, podle něhož nesmí psychologové používat terapii, s níž chtějí homosexuálům změnit orientaci.

Tisíce demonstrantů v pochodu ulicemi Sao Paula neslo duhové vlajky a transparenty s nápisy "Vylečte svou nenávist" nebo "Zrušte soudní verdikt o léčbě gayů". "Milovat někoho není nemoc," řekla jedna z účastnic protestu citovaná agenturou AFP.

"Toto rozhodnutí je velký krok zpět v tom, co dokázala vybojovat komunita LGBT (lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob)," domnívá se radní z Ria David Miranda. Podle něj i podle názoru některých demonstrantů se Brazílie ocitla na konzervativní vlně od loňského nástupu prezidenta Michela Temera, který vystřídal progresivní Dilmu Rousseffovou.

Federální soudce de Carvalho rozhodoval před týdnem o stížnosti psycholožky Rozangely Justinové, jíž byla zrušena licence kvůli tomu, že praktikovala "konverzní terapii" na homosexuálech. Justinová to zdůvodňovala tím, že "byla řízena Bohem, aby pomáhala homosexuálům". Ti jsou podle ní nemocní. O licenci přišla na základě zákazu z roku 1999, podle něhož se psychologové neměli snažit změnit lidi, kteří se cítí jako homosexuálové.

Národní psychologická rada (CFP) podala proti verdiktu soudce de Carvalha stížnost. "Toto rozhodnutí otevírá nebezpečné možnosti použití sexuálních reverzních terapií," uvedl v prohlášení předseda CFP Rogerio Giannini. Podle něj "neexistuje způsob léčby na něco, co není nemoc".

Související

Miloš Zeman

Zeman by vetoval zákon, který by umožnil manželství lidem stejného pohlaví

Prezident Miloš Zeman by vetoval zákon, který by umožnil uzavírat manželství lidem stejného pohlaví. Novinářům po dnešním jednání s maďarskou prezidentkou Katalinou Novákovou řekl, že nejen z jazykového hlediska slovo manželství implikuje svazek muže a ženy. Prezident by naopak podpořil ústavní novelu, která by definovala manželství jako svazek muže a ženy.

Více souvisejících

homosexualita Homosexuálové Brazílie

Aktuálně se děje

před 36 minutami

Ilustrační fotografie.

Stovkám tisíc řidičáků letos vyprší platnost. Výměna je oproti minulosti jednodušší

Řidiči, kterým ještě letos skončí platnost řidičského průkazu, mohou k jeho výměně využít moderní digitální cestu přes Portál dopravy. Upozorňuje na to ministerstvo dopravy. Elektronické podání žádosti plně využívá propojenost státních registrů, je rychlé, bezpečné a levnější. Počet řidičů, kteří dávají přednost digitální formě před osobní návštěvou úřadu, roste.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vít Rakušan (STAN)

Pavel toho vyjedná více než vy, udeřil Rakušan v diskuzi s Macinkou

Stále nevyjasněná otázka účasti prezidenta Petra Pavla na červencovém summitu NATO v Turecku vyvolává vášnivé diskuze mezi sněmovními politiky. Podle exministra Víta Rakušana (STAN) není pochyb o tom, že prezident toho může na jednání vyjednat více než ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Zemřela česká trenérská fotbalová legenda Petr Uličný

V době, kdy celý svět žije ve čtvrtek zahájeným fotbalovým světovým šampionátem, přišla pro český fotbal nesmírně bolestná a smutná zpráva. Ve věku 76 let totiž po dlouhé vážné nemoci zemřela tuzemská trenérská fotbalová legenda Petr Uličný, který jako trenér zaznamenal úspěchy s Brnem nebo Olomoucí. Tam zakončil i svou hráčskou kariéru, během které nastupoval i za Spartu a Plzeň.

před 7 hodinami

Zdena Mašínová

Pohřeb Zdeny Mašínové proběhne příští týden v Olomouci

Česko v tomto týdnu zasáhla jedna velmi smutná zpráva, když ve věku 92 let zemřela Zdena Mašínová, dcera odbojáře Josefa Mašína a sestra kontroverzně vnímaných bratří Mašínů. Od pátku je známo, kdy a kde se uskuteční poslední rozloučení s vyznamenanou dámou. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Alexus Grynkewich

Státy NATO zvažují zásadní změnu. Chtějí udělit nejvyššímu veliteli pravomoc sestřelovat drony

Členské státy Severoatlantické aliance usilují o to, aby měl nejvyšší vojenský velitel NATO v Evropě větší pravomoci při sestřelování cizích bezpilotních letounů. Nový návrh by měl být schválen do nadcházejícího červencového summitu lídrů v Ankaře. Podle informací od aliančních diplomatů a představitelů by tak americký generál Alexus Grynkewich získal podstatně větší flexibilitu při operativním přesouvání prostředků protivzdušné obrany a určování stupňů bojové pohotovosti bez nutnosti zdlouhavého schvalování.

včera

Elon Musk

Tolik peněz, že je nemá šanci do konce života utratit. Elon Musk se stal prvním bilionářem na světě

Vstup vesmírné a technologické společnosti SpaceX na akciový trh zajistil Elonu Muskovi historické prvenství, neboť se stal vůbec prvním dolarovým trilionářem, resp. bilionářem na světě. Hodnota jeho majetku, který spočívá převážně v akciových podílech automobilky Tesla a právě SpaceX, se odhaduje na astronomických 1,11 bilionu dolarů. Takto obrovské jmění, představující milion milionů, se zcela vymyká běžnému lidskému chápání.

včera

včera

včera

Evropská unie

Bohaté státy Evropské unie se bouří. Chtějí razantní škrty

Skupina bohatých států ze severu Evropské unie v čele s Německem a Nizozemskem se vzbouřila proti novému návrhu unijního rozpočtu na období let 2028 až 2034. Kypr, který v současnosti předsedá Radě EU, totiž ve svém vyjednávacím dokumentu navrhl snížení původního plánu Evropské komise o pouhá dvě procenta, což představuje zhruba 32,8 miliardy eur. Podle fiskálně konzervativních zemí je takové snížení naprosto nedostatečné, neboť celkový objem rozpočtu ve výši dvou bilionů eur zůstává v době omezených finančních možností evropských vlád neúnosně vysoký.

včera

Islámábádská dohoda je na spadnutí? Írán popřel, že by ji měl o víkendu podepsat

Íránská státní tisková agentura Fars s odvoláním na zdroj blízký íránskému vyjednávacímu týmu popřela zprávy o tom, že by země měla již tuto neděli v Ženevě podepsat dohodu se Spojenými státy. Tyto informace označila za nepravdivé.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy