Šéf Pentagonu naléhavě vyzývá armádu, aby byla připravená na válku se Severní Koreou

Washington – Ministr obrany USA Jim Mattis řekl prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho vrcholným generálům na schůzi v Bílém domě, že chce v případě KLDR „mnohem podniknout rychleji" vojenské možnosti. Jeho slova cituje server Politico.

Mattis v pondělí vyzval vojenské představitele, aby byli „připraveni" na vojenskou možnost vypořádání se se Severní Koreou v případě, že by diplomacie selhala. Navazuje tak na nedávné slova Trumpa, který prohlásil, že při jednání s Pchjongjangem „bude fungovat jen jedna věc". Zjevně tak narážel na možné použití síly k vyřešení sporu kolem jaderných a raketových testů KLDR.

„Právě teď je cesta hledána diplomaticky, máme tu ekonomické sankce, které se snaží dostat Severní Koreu pryč z této cesty," řekl Mattis po projevu na každoročním sjezdu Asociace armády Spojených států ve Washingtonu. „Co nás čeká v budoucnosti? Ani vy, ani já to nemůžeme říci, takže je tu jedna věc, kterou může americká armáda udělat. Musíme být připraveni a zajistit, že budeme mít vojenské možnosti, které by náš prezident mohl v případě potřeby využít.“

Před Mattisovým pondělím vystoupením Trump  tweetoval: „Naše země se 25 let neúspěšně pokouší jednat se Severní Koreou, které dala miliardy dolarů - a nedostala nic. Tato politika nefungovala!"

Nicméně Mattis, který hovořil k publiku tvořenému vojáky všech hodností a vedoucích pracovníků obranného průmyslu, zdůraznil pokračující diplomatické snahy mezinárodního společenství s cílem odvrátit krizi a ukončit raketový a jaderný program Severní Koreje.

„Kolikrát jste viděli jednomyslné hlasování Rady bezpečnosti OSN? Nyní se to stalo dvakrát, pokud jde o sankce na Severní Koreu," připomněl. „Mezinárodní společenství promluvilo, ale také to znamená, že americká armáda musí být připravena."

Související

Bolton, John

Kniha plná výbušných tvrzení o Trumpovi. Dnes vycházejí Boltonovy memoáry

Po odkladu a neúspěšné snaze americké vlády zablokovat její vydání jde dnes do prodeje kniha bývalého poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Johna Boltona o 17 měsících jeho působení v týmu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Paměti nazvané The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to stalo: Paměti z Bílého domu) předkládají obrázek administrativy plné nedůvěry a interních půtek v čele s neznalým lídrem, který svou pozici využívá k prosazování vlastních zájmů.

Více souvisejících

James Mattis Americká armáda (U.S. ARMY) Severní Korea (KLDR) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Jednání mezi USA a Kanadou zkolabovala. Trump rozpoutal novou obchodní válku

Obchodní jednání mezi Spojenými státy a Kanadou zkolabovala, což vyústilo v otevřenou obchodní válku a uvalení nových padesátiprocentních amerických cel na kanadské zboží. Americký prezident Donald Trump následně na sociálních sítích prohlásil, že Kanada chce využívat výhody toho, jako by byla jedním z amerických států, aniž by se jím skutečně stala. Zároveň obvinil sousední zemi z dlouholetého zatěžování amerických zemědělců vysokými poplatky.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Zelenskyj: Rusko koncem roku zahájí novou vlnu mobilizace, povolá 300 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že Rusko pravděpodobně koncem tohoto roku zahájí novou vlnu mobilizace a povolá nejméně 300 000 dalších vojáků. Hlavním cílem Moskvy je podle něj dokončit obsazení dlouhodobě požadované Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Podle Zelenského se dá očekávat, že přes obrovské ztráty lidské síly skončí Rusko na konci roku s okupací prakticky stejného rozsahu území jako na jeho počátku. 

před 3 hodinami

Scott Bessent, ministr financí USA

USA vyhlásí "ekonomický den D". Írán čekají nejtvrdší sankce v historii

Spojené státy americké se připravují k vyhlášení dosud nejtvrdších hospodářských sankcí proti Íránu. Americký ministr financí Scott Bessent oznámil, že nadcházející opatření odstartují takzvaný ekonomický den D pro islámskou republiku. Cílem Washingtonu je odříznout teheránský režim od veškerých finančních zdrojů a přimět jej k návratu k jednacímu stolu. Tento krok navazuje na předchozí varování prezidenta Donalda Trumpa, který Íránu hrozil tvrdými dopady za jeho kroky v regionu.

před 5 hodinami

Letní počasí

Počasí v novém týdnu. Vrátí se tropy, víkend už bude zase chladnější

V Česku začíná poslední ryze prázdninový týden, který bude zajímavý i ohledně počasí. Na naše území se opět dostane teplý vzduch z jihu, takže nejvyšší teploty dosáhnou tropických hodnot. Na víkend se však ochladí. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

Ovoce, ilustrační fotografie.

U paprik či citrusů se skrývá nebezpečí. Kontroly odhalily i obávaného škůdce

Za prvních šest měsíců letošního roku zaznamenali inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) 21 případů výskytu živých škůdců v zásilkách dovezených ze zemí mimo Evropskou unii. Nejčastěji se jednalo o zásilky ovoce a zeleniny, například manga, citrusů, papáji nebo paprik, zjištěny byly rovněž zásilky s nevyhovujícím osivem, dřeviny napadené hmyzem a nevyhovující dřevo. Opět mezi nimi nechyběl v Evropě obávaný invazní škůdce Bactrocera dorsalis.

včera

včera

včera

včera

včera

Mona Lisa

Skandál v Louvru. Před 115 lety byla ukradena Mona Lisa

Přesně před 115 lety, 21. srpna roku 1911, došlo ve slavném pařížském muzeu Louvre ke skandální krádeži. Odcizeno totiž bylo jedno z nejvzácnějších děl: Mona Lisa. Obraz renesančního mistra Leonarda da Vinci byl dlouho nezvěstný, než se znovu vrátil do galerie.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

V Liberci uhynul lachtan Hugo. V trávicím traktu mu našli hlavu panenky

ZOO Liberec o víkendu oznámila velmi smutnou zprávu. Přišla o oblíbeného lachtana Huga, který uhynul. Podle prvotních informací pozřel hlavu panenky, která v jeho výběhu neměla co dělat. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy