Mobilní verze Pentagonu: USA hlásí, že jsou na válku dobře připraveni

Washington - Kdyby nepřátele zničili sídlo Pentagonu, americká vláda bude více než jen dobře připravená. Náhradní kancelář si vybudovali v jedinečném letadle s označením E-4B, častěji se mu však přezdívá Soudní den, armáda ho dokonce nazývá Noční hlídkou.

Jedná se o stroj, který může směle konkurovat i Air Force One. Palivo zvládne načerpat i během letu, ve vzduchu tak může zůstat celé dny, než konečně přistane na zemi. V podstatě připomíná opevněnou pevnost, která je připravená na nukleární útoky, poradit by si měla i s elektromagnetickými zbraněmi. V případě zkázy je letadlo plně připravené k tomu, aby fungovala jako nová základna Pentagonu.

Kde se zrovna letoun nachází, je samozřejmě přísně střeženým tajemstvím. Údajně by se však měl pro všechny případy nacházet v blízkosti prezidenta, a to i během zahraničních cest. Samotný interiér stroje tvoří hned tři patra a váží přes 360 tisíc kilogramů. Je vybaven prvotřídní technologií i nábytkem pro maximální pohodlí politiků.

Nezbytností je i jednací místnost pro devět lidí, prezidentova ložnice či kuchyňka s personálem. Obsluha je vždy přítomná a připravená na nejhorší scénář. Letadlo má vlastní satelitní systém, který umožní stabilní komunikaci s lidmi na povrchu země, k dispozici je i internet.

Dnešní aktivní stroj je modifikací typu Boeing 747, není však jasné, o kolikáté letadlo se již jedná. Program na výrobu státních létajících kanceláři začal již v roce 1973 a daňové poplatníky vyšel nejméně na 548 milionů dolarů. Americká vláda by měla mít k dispozici 6-7 podobných letadel pro všechny případy.

Související

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) válka Pentagon Air Force One

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 3 hodinami

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 14 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

Požár v Adamově: Hasiči zachraňovali obyvatele z plamenů, škoda jde do milionů

Jihomoravští hasiči ještě v sobotu řešili následky pátečního požáru bytu v Adamově. Nouzové ubytování nakonec potřebovalo od obce zajistit šest osob. Hasiči zachránili během zásahu celkem sedm lidí, čtyři z nich vyžadovali ošetření. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy