Další ostuda? Zahraniční média jsou v rozpacích kvůli Zemanovi. Píší o podivném dění v Česku

Washington – Jak jsme vás již informovali, prezident Miloš Zeman dostal na návštěvě Plzeňského kraje dřevěnou maketu samopalu, který má místo zásobníku lahev karlovarské Becherovky. Zbraň navíc byla opatřena nápisem „na novináře”. Události si všimla také zahraniční média, která v souvislosti se Zemanovými slovy o novinářích poukazují na vraždu maltské novinářky Daphne Caruanové Galiziové.

„Český prezident Miloš Zeman je už dávno obdivovatelem prezidenta Trumpa. Oba byli obviněni z vazeb na Rusko a oba hledali způsoby, jak udržet imigranty mimo svou zemi - a v zásadě  vyhlásili válku médiím,“ zmiňuje podobnost mezi oběma státníky deník The Washington Post.

List poukazuje na to, že Zeman v pátek, tedy v den voleb, „povýšil svou zuřivou nelibost novinářů na úroveň, která dokonce překračuje otevřené nepřátelství ve Washingtonu“. Informuje o tom, že na tiskové konferenci vystoupil Zeman, který ukazoval falešnou útočnou pušku s nápisem „na novináře". Místo střeliva byla vložena láhev českého likéru, popisuje deník.

„Zeman obdržel maketu zbraně jako dárek při návštěvě západní části České republiky. Zdálo se, že prezident, známý pro své útoky proti médiím, si to užívá,“ popisuje The Washington Post. Poukazuje také na to, že lidskoprávní skupiny „sotva zastřenou hrozbu proti novinářům odsoudily“. Zároveň připomíná, že to vše se stalo jen několik dní poté, co bomba nastražená v autě zabila maltskou novinářku Daphne Caruanovou Galiziovou.

Tne Washington Post také píše, že ačkoliv má Zeman spíše reprezentativní funkci a nemůže žádat omezení svobody tisku, doufá, že volby, které se uskutečnily minulý týden, by mohly jeho postavení vylepšit. „Jeho dlouholetý spojenec Andrej Babiš, který stojí v čele centristicko-populistického hnutí ANO, přesvědčivě vyhrál, když si zajistil 29,6 procenta hlasů v parlamentních volbách. Babišovo vítězství z něj téměř jistě učiní dalšího českého premiéra a může připravit cestu pro pravicovou koalici. Liberálové se obávají, že by prezident mohl přesvědčit Babiše, aby přijal některé z jeho návrhů, včetně mírnějšího postoje k Rusku,“ píše americký list.

Deník také zmiňuje Zemanova dřívější slova o tom, že média jsou žumpa a že nejhloupější tvor na Zemi je český novinář. Připomíná také, že Zeman při rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem mluvil o „likvidaci novinářů“.

Czech president Miloš Zeman: An international embarrassment - and not only for his threats to the media... pic.twitter.com/mV52Geeofl

— Andrew Stroehlein (@astroehlein) 24. října 2017

„Český prezident Miloš Zeman: Mezinárodní rozpaky a ne jen kvůli jeho výhrůžkám vůči médiím,“ píše na twitteru evropský ředitel pro média lidskoprávní organizace Human Rights Watch Andrew Stroehlein‏. Ten sdílí video serveru Al Jazeera o Zemanových postojích k novinářům. I v tomto videu je zmíněna maketa samopalu a nápis „na novináře“. „Ale to není vše, už dříve označil novináře za hnůj a hyeny," říká se ve videu.

Ani Al Jazeeře neunikla slova o likvidaci novinářů pronesená při setkání s Putinem. „21. října Zeman řekl, že by jmenoval premiérem Andreje Babiše, Babiš je miliardář, který vlastní dva velké české deníky a radiovou stanici,“ uvádí se ve videu.

AL Jazeera navíc poznamenává, že pro Zemana nejsou střelné zbraně nic nového. „V lednu vyzval Čechy, aby se ozbrojili kvůli možnému super-holocaustu, který by mohli provést muslimští teroristé. Jeho vtip o zbrani přichází jen několik dní poté, co byla investigativní novinářka Daphne Caruanová Galiziová nabita bombou na Maltě,“ dodává server.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman novináři Media The Washington Post USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta se ke Slavii v Lize mistrů nepřidá. V předkole nestačila na Lyon

Sparťané v úvodním zápase po velice slibném výkonu porazili francouzský Lyon 2:1. Přestože ale kouč Brian Priske vyrukoval do odvety v Lyonu se stejnou základní sestavou, stejně nadějný výkon se tentokrát bohužel pro český fotbal nezopakoval. I kvůli chybě gólmana Jakuba Surovčíka a osudnému faulu Adama Ševínského, jenž byl vyloučen, lyonští přeci jenom dokázali přesilovku beze zbytku využít. Ke gólu Nuamaha z 20. minuty se přidaly ve druhé půli ještě trefy Maitlanda-Nilese a Nortona a díky výhře 3:0 tak Lyon Spartu odsoudil pouze k účasti v ligové fázi Evropské ligy.

včera

včera

včera

Letiště Václava Havla Praha

Pražské letiště obnovilo provoz na hlavní ranveji. Prošla modernizací

Letiště Praha dokončilo druhou závěrečnou etapu modernizace okolí hlavní vzletové a přistávací dráhy 06/24, na kterou bude dnes během odpoledne opět převeden veškerý letecký provoz. Během čtyř a půl měsíce se podařilo realizovat 14 stavebních a technologických projektů Letiště Praha společně se 3 významnými investičními akcemi externích partnerů, informovala společnost v tiskové zprávě. 

včera

MotoGP, ilustrační fotografie.

Motocyklista Salač senzačně zvítězil na okruhu Silverstone. Vyhrál ve třídě Moto2

Český motocyklový sport si po letech připsal zase jednou velké vítězství na mezinárodní scéně. V rámci třídy Moto2 se v sobotu na legendárním okruhu v anglickém Silverstonu dočkal český jezdec prvního vítězství v závodě mistrovství světa po dlouhých 16 letech. Zatímco tehdy v roce 2010 se z triumfu na jednom ze závodů radoval Karel Abraham, až letos na jeho triumf dokázal navázat Filip Salač. Vylepšil tak tím také své dvě dosud pódiové umístění v této sezóně, které zaznamenal jednak v Maďarsku a jednak doma v Brně.

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Zelenskyj má další problém. Nikomu se k Trumpovi nechce

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj čelí vážným komplikacím při hledání nového velvyslance ve Spojených státech. Klíčový diplomatický post ve Washingtonu zůstává neobsazen poté, co byla začátkem srpna z funkce odvolána dosavadní velvyslankyně Olha Stefanišynová v souvislosti s chystaným obviněním ze zpronevěry. Podle bývalých vysokých ukrajinských představitelů a zákonodárců je však pro Kyjev mimořádně obtížné najít vlivnou osobnost, která by byla ochotna tuto náročnou roli v administraci Donalda Trumpa převzít.

včera

včera

včera

Boris Nadeždin

Protiválečný politik Naděždin, kterému Moskva nepovolila kandidovat proti Putinovi, uprchl z Ruska

Ruský opoziční a protiválečný politik Boris Naděždin opustil Rusko a odcestoval do Paříže poté, co čelil stupňujícímu se tlaku ze strany ruských úřadů. Do Francie odjel narychlo po obdržení předvolání od Vyšetřovacího výboru Ruské federace, přičemž se obával bezprostředně hrozícího zatčení a uvěznění v moskevské věznici Lefortovo. Kvůli spěšnému odjezdu musel v zemi zanechat svou rodinu a zmeškal i svatbu vlastní dcery.

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Evropská ekonomika dostala pomyslnou ránu do obličeje. A hned dvakrát za sebou

Evropská ekonomika čelí souběhu vážných komplikací způsobených extrémním počasím a dopady války v Íránu, které doplňují tlak amerických cel a čínské konkurence. Vlny veder nutí evropské státy k drastickým opatřením v energetice i zemědělství. Rumunský státní výrobce elektřiny Nuclearelectrica musel odpojit svůj jediný funkční reaktor kvůli rekordně nízké hladině Dunaje, který je klíčový pro chlazení zařízení. Země vyhlásila stav energetické nouze a vyzvala firmy i domácnosti k dobrovolnému omezení spotřeby.

včera

Prezident Trump

Nové detaily Trumpova odjezdu z Turecka: Na stole byl původně jiný plán, v kontejneru na jídlo nejel sám

Během nedávného summitu Severoatlantické aliance v turecké Ankaře musely americké bezpečnostní složky narychlo řešit závažnou hrozbu namířenou proti prezidentu Donaldu Trumpovi. Američtí představitelé obdrželi varování, že íránské složky disponují detailními informacemi o prezidentově ubytování v luxusním hotelovém řetězci i o trasách jeho kolony. Podle zdrojů CNN z prostředí amerických služeb navíc existovalo riziko, že by se útočníci mohl pokusit sestřelit prezidentský speciál Air Force One pomocí ramenního protiletadlového kompletu v blízkosti letiště.

včera

Pete Hegseth

Pokusy o sebevraždu na letadlové lodi? Zkreslujete informace, naštval se Hegseth

Americký ministr obrany Pete Hegseth odmítl zprávy o zhoršujících se podmínkách a psychických problémech posádky na letadlové lodi USS Abraham Lincoln. Prohlásil, že informace týkající se situace na plavidle nasazeném v rámci podpory operací v Íránu byly zcela zkresleny. Hegseth reagoval na sílící tlak ze strany amerického Kongresu ohledně rekordně dlouhého nasazení lodi na moři.

včera

Tchaj-Wan

Tchaj-wan vypnul internet. Blackoutem simuloval čínskou invazi

Tchaj-wan poprvé ve své historii uspořádal cvičení, při kterém simuloval rozsáhlý výpadek internetu. Úřady tímto krokem reagují na rostoucí obavy o bezpečnost podmořských kabelů, jež představují klíčové digitální spojení ostrova se světem. Manévry měly za cíl prověřit připravenost obyvatelstva i záložních komunikačních systémů na případný konflikt či blokádu ze strany Číny.

včera

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Stíhačky NATO sestřelily nad Lotyšskem bezpilotní letoun. Finsko omezilo provoz

Stíhací letouny Severoatlantické aliance zasahovaly v pátek v brzkých ranních hodinách nad Lotyšskem, kde sestřelily cizí bezpilotní letoun. Incident potvrdily lotyšské ozbrojené síly na sociální síti X s tím, že neznámý dron narušil vzdušný prostor země. Armáda po úspěšném Zásahu aliančních stíhaček zrušila varování před vzdušnou hrozbou, které předtím vyhlásila pro oblasti v blízkosti ruských hranic.

včera

Počasí o víkendu přinese do Česka další tropy

Víkend přinese na území České republiky pokračování tropického počasí s vysokými teplotami a silnou zátěží teplem. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy