Scottsdale (USA) - Aukční síň Worldwide Auctioners dala do dražby Hitlerův luxusní kabriolet Mercedes-Benz 770K. Nikdo však nebyl ochoten zaplatit ani minimální požadovanou cenu deset milionů dolarů (208 milionů Kč).
Za černý mercedes, v němž se kromě Hitlera vezl při návštěvě Německa například italský fašistický diktátor Benito Mussolini, byl jeden zájemce ochoten dát maximálně sedm milionů dolarů. Deset procent z prodejní ceny přitom mělo jít na vzdělávací program o holokaustu.
Vozy Mercedes-Benz 770K se vyráběly ve 30. letech minulého století a tento konkrétní kus si objednal se speciálními požadavky Hitler. Jde sice o kabriolet, ale automobil je jinak vybaven neprůstřelným sklem i pancéřováním ve dveřích, zadní části a v podlaze.
V roce 1945 supermercedes zabavila americká armáda, která ho používala ve Francii. Následující rok se vůz stal soukromým majetkem a byl převezen do USA. Tam ho majitel půjčoval na různé přehlídky, například válečných veteránů. V roce 2004 zakoupil Hitlerův mercedes evropský majitel spolu s další dvacítkou vozů této značky.
V červnu 2016 se v Mnichově vydražil jeden pár Hitlerových ponožek za zhruba 21.000 dolarů (436.000 Kč). V roce 2011 se v aukci v Británii prodalo za 3000 dolarů (přes 62.000 Kč) Hitlerovo ložní prádlo s vyšívanými svastikami a diktátorovými iniciálami, letos v únoru pak v USA vydražili za 243.000 dolarů (5,1 milionu Kč) Hitlerův telefon.
Související
Kupka s Početím je novým rekordmanem českých aukčních síní
Růžový diamant se ve švýcarské aukci prodal za téměř 700 milionů korun
aukce , Adolf Hitler , USA (Spojené státy americké) , historie , Mercedes-Benz 770K
Aktuálně se děje
včera
Princ Andrew unikl dalšímu policejnímu vyšetřování. Není prý důvod ho obnovit
včera
Polskem otřásla vražda mezi dětmi. Školačku ubodala jiná dívka
včera
Rozbili nám letadlo, přiznal Fico. Pak podpořil srbské ambice na členství v EU
včera
Metru se nevyhnuly potíže ani v předvánočním čase. V pátek skončí dlouhé omezení
včera
Matka odsoudila čin obviněného únosce. Řekla, jak ho vychovávala
včera
Turek má být při hlasování o důvěře ministrem. Hrad určil termín klíčové schůzky
včera
Vánoční předpověď počasí. O svátcích by mohlo sněžit
včera
Raději právní kroky, než ruskou armádu na belgických hranicích, vzkázal Zelenskyj Bruselu
včera
Pokud Ukrajina padne, polská nezávislost bude ohrožena, varoval evropské lídry Tusk
včera
Pokud Ukrajina nezíská finance, do jara, začnou drastické škrty, varoval Zelenskyj
včera
Rusové se o víkendu sejdou na Floridě s Trumpovými vyjednavači. Dostanou novou dohodu
včera
Polsko se opevňuje před Ruskem. Na východní hranici staví obranné linie, které se osvědčily na Ukrajině
včera
Jednání o půjčce Ukrajině tříští Evropu. Na povrch vyplouvají staré spory, ve hře je nový plán
včera
V Bruselu začíná summit, který rozhodne o finančním kolapsu Ukrajiny
včera
Ukrajina se musí vzdát, prohlásil ruský diplomat. Zelenskyj naznačil, co bude dál
včera
Ať Macinka závěrečné varování od Lipavského klidně ignoruje. Historie ale mluví jasně
včera
Hromadná nehoda uzavřela dálnici D1 na Vysočině. Havaroval i autobus
včera
Turek se podíval do kalendáře. Chce novou schůzku s prezidentem
včera
Trump se rozhodl přilepšit vojákům. USA mají dosud nevídaný respekt, tvrdí prezident
17. prosince 2025 21:28
Ani Ukrajina, ani Pásmo Gazy. Rutte prozradil, co je největším úspěchem Trumpa
Generální tajemník NATO Mark Rutte v rozhovoru pro BBC označil slib členských zemí vynakládat 5 % HDP na obranu za největší zahraničněpolitický úspěch Donalda Trumpa. Podle šéfa Aliance je právě díky tlaku amerického prezidenta společenství silnější než kdykoliv předtím.
Zdroj: Libor Novák