Santiago de Chile - Mandát chilské prezidentce vyprší už v neděli, přesto chce ještě měnit ústavu. Ta současná pochází z období pravicové vojenské diktatury Augusta Pinocheta v letech 1973 až 1990.
Prezidentka Michelle Bacheletová v pondělí oznámila, že chce Kongresu navrhnout novou ústavu. Měla by mimo jiné zajistit rovné platy mužům a ženám a dát zaměstnancům právo stávkovat. Umožnila by obyvatelům Chile soudit se za svá ústavní práva, jakými jsou například právo na vzdělání či záruka zastoupení původních obyvatel v Kongresu. Cílem změny je prý rovněž vyvážit výkonnou a zákonodárnou moc v zemi a snížit počty hlasů potřebných ke schvalování některých zákonů.
Šance, že ústavní změnu prezidentka prosadí, je malá. Návrh přesto ale podle Reuters bude představovat překážku pro nového prezidenta Sebastiána Piñeru, jelikož jde o dlouhodobý záměr centristických a levicových zákonodárců, s kterými bude muset vládnout.
Konzervativní miliardář Piñera, který je někdejším chilským prezidentem a do úřadu byl opět zvolen loni v prosinci, již dříve oznámil, že bude otevřen "vylepšení" ústavy, pokud bude zachována politická jednota.
Související
Při nehodě vrtulníku zemřel významný exprezident Chile Sebastián Piňera
50 let od Pinochetova puče. Děsivou bilanci jeho režimu se někteří stále snaží relativizovat, uvádí Chalupa
Chile , Michelle Bacheletová , Sebastian Piñera
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Blízký východ je útoky „zděšen“. Není to naše válka, vzkazuje
před 1 hodinou
Cílem útoků USA a Izraele se stala Chameneího kancelář i prezidentský palác
před 1 hodinou
První reakce na útoky v Íránu: Blízký východ se ocitá na pokraji katastrofy, varuje svět
před 2 hodinami
Blízký východ v plamenech. Íránské rakety dopadají na Katar, Kuvajt, SAE i Bahrajn, Izrael zahájil nové nálety
před 3 hodinami
Pákistán vyhlásil Afghánistánu válku. Spustil rozsáhlou operaci Spravedlivý hněv
před 4 hodinami
Armáda se připravuje na rozsáhlou operaci v Íránu. Teherán odmítli šance na ukončení jaderných ambicí, prohlásil Trump
před 5 hodinami
Izrael a Spojené státy zaútočily na Írán
před 6 hodinami
Počasí bude o víkendu kopírovat trend z posledních dní
včera
Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou
včera
Je nemocný a má nízké IQ. Trump se velmi ostře pustil do De Nira
včera
V kauze RP Invest utopili peníze i známí lidé. K poškozeným patří i Klempíř
včera
Okamura do Otázek Václava Moravce přijde, potvrdila mluvčí SPD
včera
Platili mu, co neměli. Úředník popsal náklady bývalého prince Andrewa
včera
Předčasné jaro. V Česku letos poprvé naměřili 20 stupňů
včera
Ministerstvo varovalo Čechy v Izraeli. Bezpečnostní situace se může zhoršit
včera
Záhadné úmrtí dvou lidí v Písku. Těla se našla v lodním kontejneru
včera
Fico se pře s Ukrajinci ohledně ropovodu Družba. Navrhuje inspekční cestu
včera
Zelenskyj vidí okno příležitosti pro dosažení míru. Čas je do voleb v USA
včera
Střelba v Krnově. Policisté našli mrtvého a dvě zbraně
včera
Chcete se dostat z Izraele? Musíte dnes, vyzval americký velvysanec podřízené
Americký velvyslanec v Izraeli Mike Huckabee řekl zaměstnancům velvyslanectví, aby Izrael opustili dnes, pokud o tom uvažují. Uvedl to americký deník New York Times. Výzva diplomata k jeho podřízeným může souviset s očekáváním, že se bude stupňovat napětí v regionu.
Zdroj: Lucie Podzimková