Washington - Šéf Facebooku Mark Zuckerberg dnes řekl při slyšení v americkém Kongresu přiznal, že skandál kolem Cambridge Analytica zasáhl i jeho osobně. I jeho osobní data britská firma zneužila.
Stejně jako v úterý v Senátu i dnes ve Sněmovně reprezentantů Zuckerberg vysvětloval okolnosti skandálu, při němž Cambridge Analytica neoprávněně získala přístup k milionům dat uživatelů, jež využila k podpoře volební kampaně prezidenta Donalda Trumpa.
Šéf Facebooku považuje za nevyhnutelné, že komunikační síť bude regulována. Varoval ale poslance, aby ve svých návrzích byli opatrní. vypovídal už druhý den na půdě amerického Kongresu o politice své firmy při ochraně uživatelských dat a o roli, kterou mohl facebook sehrát při údajných pokusech Ruska ovlivnit americké prezidentské volby v roce 2016.
Zuckerberg odmítl tvrzení některých poslanců, že uživatelé facebooku nemají dostatečnou kontrolu nad svými osobními daty. „Pokaždé, kdy se kdokoli rozhodne něco na facebooku sdílet, má kontrolu k dispozici. Přímo před sebou, nikoli skrytou kdesi v nastavení," řekl poslancům z výboru pro energetiku a obchod.
Potvrdil také, že v tomto týdnu společnost začala uživatele informovat, zda se jejich data dostala do souboru zneužitého firmou Cambridge Analytica. Neodpověděl přímo na dotaz, zda jeho firma přizpůsobí fungování sociální sítě tak, aby lépe osobní data uživatelů ochránila.
„Realizujeme a budeme realizovat kroky k tomu, abychom omezili rozsah přístupu k těmto datům," řekl Zuckerberg. Audit aplikací, které data využívají, bude ale trvat "mnoho měsíců".
Při úterním slyšení v Senátu, které trvalo pět hodin, si Zuckerberg podle amerických komentátorů počínal úspěšně. Podle televize CNN z parlamentu odešel jako vítěz.
Související

Miliardáři by mohli zastavit hlad i chudobu. Nechtějí, a nikdo to po nich ani nemůže chtít

Přijde Zuckerberg o Instagram a WhatsApp? V USA odstartoval ostře sledovaný soudní spor
Mark Zuckerberg (majitel sítě Facebook) , USA (Spojené státy americké) , Facebook , Cambridge Analytica
Aktuálně se děje
včera

Metro ovlivní výluka. Přestup mezi linkami bude složitější
včera

Tragický požár v Poděbradech nepřežil jeden člověk
včera

Průkopník secesního umění u nás. Alfons Mucha se narodil před 165 lety
včera

Policie vyšetřuje vraždu na sídlišti v Praze
včera

Policie odhalila muže, který zpochybňoval holokaust. Hrozí mu vězení
včera

Lidé jsou jako chodící mrtvoly. Do Pásma Gazy může vjet 6000 kamionů s pomocí, pokud je Izrael pustí
včera

Jak donutit Rusko k jednacímu stolu: Trump má podporu voličů, teď je čas zatlačit
včera

Dvě brambory pro osm lidí. Děti v Gaze jsou kost a kůže, chodí umírat do nemocnic
včera

Eskalace na thajsko-kambodžské hranici: Mezinárodní společenství mělo zakročit, říká expert
včera

Peklo v Gaze se prohlubuje: 1000 mrtvých ve snaze získat pomoc, důkazy o masovém hladovění jsou nepopiratelné
včera

EU tlačí na Čínu. Chce, aby Si Ťin-pching přiměl Putina ukončit válku
včera

Počasí: Moravu dnes zasáhnou silné bouřky
včera

Ostrá: Cítím frustraci, hněv a zklamání. Politoložka tvrdě kritizuje rozhodnutí SOCDEM kandidovat s komunisty
včera

Skrytý nepřítel Kyjeva? Vlastní vedení, píše Politico. Podle ukrajinského tisku Zelenskyj zradil demokracii
Aktualizováno včera

V Rusku se zřítilo letadlo s 50 lidmi na palubě, všichni zemřeli
včera

Thajsko zaútočilo na Kambodžu
včera

Počasí o víkendu proprší, tropy se nedostaví
23. července 2025 21:47

Schůzka Putina se Zelenským do konce léta? V Istanbulu proběhlo třetí kolo rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem
23. července 2025 21:02

Roosevelt dokázal, že demokracie potřebuje pojistky. Ustojí ale americká demokracie Trumpa?
23. července 2025 20:41
Zelenskyj po tvrdé kritice otáčí. Slíbil nový zákon na ochranu nezávislosti protikorupčních institucí
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že předloží návrh zákona, který posílí právní řád v zemi a zároveň zaručí zachování nezávislosti protikorupčních institucí. Jeho krok přichází v reakci na vlnu veřejného rozhořčení kvůli nedávnému zákonu, který by mohl oslabit autonomii Národního protikorupčního úřadu (NABU) a Specializované protikorupční prokuratury (SAP).
Zdroj: Libor Novák