Washington - Americký soud v pátek pozastavil na 90 dnů vyřizování žaloby bývalé pornohvězdy Stephanie Cliffordové na zneplatnění smlouvy o mlčenlivosti, aby mohla veřejně promluvit o intimních záležitostech s prezidentem Donaldem Trumpem. Tu uzavřela s Trumpovým právníkem Michaelem Cohenem, který o nynější opatření požádal.
Soud přihlédl podle agentury Reuters k námitce, že kvůli žalobě by mohla být ohrožena Cohenovi ústavně zaručená práva. Cohen se rozhodl využít pátého dodatku americké ústavy, podle kterého nikdo nesmí být nucen svědčit sám proti sobě.
Pornoherečka, uměleckým jménem Stormy Daniels, tvrdí, že s Trumpem prožila před lety románek a že jí nynější hlava státu přes Cohena zaplatila 130.000 dolarů (2,6 milionu korun), aby mlčela. Trump popírá, že by s Cliffordovou měl poměr, Cohen zase trvá na tom, že pornoherečce sumu vyplatit ze svých osobních důvodů.
Podle Cohenových i Trumpových právníků se žaloba podaná Cliffordovou překrývá s kriminálním vyšetřováním Cohenových obchodních záležitostí, takže by pokračování případu s pornoherečkou mohlo poškodit Cohenova ústavní práva obsažená ve zmíněném pátém ústavním dodatku a Trumpovi zkomplikovat obhajobu.
Související
Trump se ještě před inaugurací dozví trest za platbu Stormy Daniels
Trable kandidáta Trumpa. Z čeho je obžalovaný a proč ho soudí USA i jednotlivé státy?
Stephanie Clifford (Stormy Daniels) , Donald Trump , Michael Cohen (právník) , Prezident USA , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
včera
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
včera
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno včera
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
včera
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
včera
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
včera
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
včera
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
včera
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
včera
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
včera
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
včera
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
včera
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
včera
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
včera
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
včera
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
včera
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
včera
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
27. prosince 2025 21:20
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
27. prosince 2025 20:05
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
27. prosince 2025 18:51
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
Ruská federace se s blížícím se čtvrtým rokem plnohodnotné invaze na Ukrajinu potýká s nečekaným vedlejším efektem své válečné politiky. Regiony bohaté na energetické suroviny, které tvoří hospodářskou páteř země, totiž doplácejí na konflikt nejvyššími lidskými i ekonomickými ztrátami. Kreml proměnil odlehlé oblasti v zásobárnu vojáků i peněz, čímž však paradoxně ohrožuje průmyslová odvětví, která Putinovu agresi financují.
Zdroj: Libor Novák