V Americe se o nás zase píše: Svět se zbláznil? Deník NY Times si posvítil na dění v Česku

New York/Praha - Česká republika se zase jednou „probojovala" na stránky prestižního amerického deníku The New York Times. Redaktorku deníku zaujal postoj českého pivovaru Bernard k celosvětové kampani #MeToo. Humpolecký výrobce zlatavého moku se jí totiž svoji reklamou vysmívá.

"Svět se zbláznil. Držte se," oznamuje pivní plakát, na kterém je kromě známé postavičky ježibaby z Mrazíka hastag kampaně. Americký list si všiml toho, že na kampaň zareagovaly tisíce lidí na sociálních sítích.

"Kritici odsoudili užití snímku z filmu Mrazík jako sexistické a pohrdavé vůči rostoucímu globálnímu hnutí, které podnítily oběti sexuálního obtěžování," uvedla redaktorka Kasia Pilat ve svém článku. Zároveň upozornila na to, že to není nic neobvyklého s ohledem na předchozí reklamy pivovaru a obecnému postoji české společnosti. 

Deník také upozornil na to, že reklamy Humpoleckého pivovaru se každoročně objevují v anketě s názvem Sexistické prasátečko. Pivovar se v ní loni umístil na třetím místě za svoji reklamu na černou dvanáctku. Sám Stanislav Bernard označuje #MeToo za patologickou. "Celá kampaň má jeden zásadní problém. Je ignorována presumpce neviny," citoval Bernarda americký deník. "Pokud budeme takto pokračovat, mohli bychom se ocitnout v situaci, kdy se kluk bude bát pozvat holku na kafe a říct jí, že je krásná," dodal v rozhovoru. The New York Times také upozornil na to, že lidé Bernarda na Facebooku podpořili. Nicméně našli se i tací, kteří ho za jeho postoj odsoudili.

Americký deník také píše, že emancipace Češek se projevuje hlavně v zaměstnání a kariéře, ale ne už tolik v rozdělování domácích prací a péči o děti. Redaktorka si také povšimla toho, že v Česku je propastný rozdíl mezi platy mužů a žen. 

Související

Radim Jančura, majitel Student Agency

Radim Jančura volil Zemana, proč teď vsadí na Schwarzenberga?

Praha - Nadační fond proti korupci během za dva roky své existence rozvířil významně vody české politické scény, jejíž část má silné pouto na korupční a klientelistické prostředí. Přestože fond jako celek nepodporuje v probíhající volbě prezidenta, někteří jeho členové mají o kandidátech jasno.

Více souvisejících

Stanislav Bernard feminismus emancipace The New York Times USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj jede na summit NATO s jasným úkolem. Měl by se i setkat s Trumpem

Ukrajina sice není členem NATO, přesto se její prezident Volodymyr Zelenskyj pečlivě připravuje na právě začínající alianční setkání. V Turecku hodlá zatlačit na spojence Kyjeva, aby poskytli další prostředky protivzdušné obrany, které pomohou s obranou proti ruským útokům. Informovala o tom BBC. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel naznačil, jaký bude jeho program na summitu NATO

Prezident Petr Pavel potvrdil, že nebude chybět na neformální večeři při summitu NATO, který dnes začíná v turecké Ankaře. Pavel dostal pozvánku od tureckého protějška Recepa Tayyipa Erdogana. Prezident zároveň odhalil, jaký bude jeho další program na vrcholném jednání. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Evropa čelí dalším rozmarům počasí: Po vlně veder vypukly rozsáhlé lesní požáry

Jižní Evropu sužují rozsáhlé lesní požáry, které vyhnaly tisíce lidí z jejich domovů a přiměly úřady k zákazu vstupu diváků na francouzskou část pondělní třetí etapy cyklistického závodu Tour de France. Po rekordních vlnách veder na začátku léta čelí region kritické situaci, kterou úřady popisují jako sud s prachem. Stovky hasičů bojují s plameny, které v Portugalsku, Španělsku, Francii a Řecku zničily již téměř dvacet tisíc hektarů půdy. Situaci navíc komplikuje předpověď silného větru a očekávaný opětovný nárůst teplot.

včera

Pohřeb bývalého íránského nejvyššího vůdce Alího Chameneího

Teheránem prošel smuteční průvod za Chameneího. Na pohřeb dorazily miliony lidí

Smuteční průvod doprovázející rakev zesnulého íránského nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího dnes zaplnil ulice Teheránu. Až miliony truchlících se sešly podél deseti kilometrů dlouhé trasy, která vedla přes klíčová místa metropole, včetně náměstí Enghelab. Záběry státní televize ukázaly rakev zahalenou do íránské vlajky, kterou centrem města pomalu převážel nákladní automobil.

včera

Evropská unie

Dodržujte zásady fair play, vyzvala EU Trumpa po červené kartě USA

Evropská komise oficiálně požádala o dodržování zásad fair play a transparentní soutěže ve sportovním prostředí. Reagovala tak na situaci, kdy byl zrušen jednozápasový trest pro americkou fotbalovou hvězdu Folarina Baloguna. K tomuto kroku došlo poté, co spolu telefonicky hovořili americký prezident Donald Trump a šéf federace FIFA Gianni Infantino.

včera

Donald Trump

Červená karta pro nejlepšího hráče USA se Trumpovi nelíbí. Chce, aby to FIFA prošetřila

Americký prezident Donald Trump potvrdil, že osobně požádal mezinárodní fotbalovou federaci FIFA o přezkoumání trestu pro útočníka Folarina Baloguna. Nejlepší střelec Spojených států na probíhajícím světovém šampionátu dostal stopku na jedno utkání, což vyvolalo velký poprask. Podle hlavy státu by realizace tohoto trestu zanechala na celém turnaji obrovskou skvrnu.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Norská pohádka na fotbalovém MS pokračuje. Po přestřelce na Aztéce postupují Angličané

Norové, kteří si podmaňují během světového šampionátu svými výkony a soudržností fotbalový svět, veslují úspěšně turnajem dál. A to i přesto, že v osmifinále narazili na jednoho z největších favoritů. Ukázalo se, že když Brazilci narazí na Nory, s touto severskou zemí mají problém. Dosud se jim je nepodařilo porazit a jinak tomu nebylo ani tentokrát. Díky skvěle chytajícímu gólmanovi Nylandovi a genialitě útočníka Haalanda, který opět předvedl jeden ze svých typických výkonů, kdy po celý zápas není pořádně vidět a pak rozhodne, se postarali Norové o další senzaci turnaje. O oba norské góly se postaral až ve druhé půli právě Haaland. Frustrovaní Brazilci se zmohli jen na snížení na 1:2 poté, co se z penalty trefil loučící se Neymar. Norové se nyní mohou těšit na čtvrtfinále s Anglií, která si ve svém osmifinále na Aztéckém stadionu po přestřelce a po průběhu, který jim úplně nepřál, nakonec poradili s domácím Mexikem 3:2.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Maroko přehrálo Kanadu, Francie přešla přes Paraguay. Řeší se výkony sudích

Fotbalové mistrovství světa v zámoří má za sebou první dvě osmifinálová utkání, ze kterých vzešla úvodní čtvrtfinálová dvojice. V prvním se jeden ze spolupořadatelů šampionátu Kanada střetla s ambiciózním africkým celkem Maroka. Přestože to byli Kanaďané, kteří měli po většinu zápasu více ze hry, nakonec to byli Maročané, kteří ve druhém poločasu ukázali, že mají větší kvalitu a dospěli k jasné výhře 3:0. Druhý osmifinálový duel mezi Paraguayí a Francií nabídl ještě ostřejší střetnutí, ale zatímco v prvním zápase se anglický sudí Oliver nebál rozdávat žluté karty jak na běžícím pásu, až to bylo možná někdy na škodu, v tom druhém jako by si karty uzbecký sudí Tantašev zapomněl někde v šatně. Jakkoli celý nejvíce faulující tým tohoto turnaje Paraguay hrála opravdu ošklivý, provokativní, ostrý fotbal, k překvapení všech z toho vyšla bez karty. Francie všechno ale přebila a zaslouženě postoupila do čtvrtfinále, když jediný gól zápasu vstřelil z penalty Mbappé.

včera

Vladimir Putin

Putin si bude s Trumpem volat i nadále, nastínil Kreml

Moskva v pondělí znovu okomentovala telefonní hovor mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho americkým protějškem Donaldem Trumpem, kteří si volali minulý týden. Podle prezidentova mluvčího Dmitrije Peskova zůstanou politici ve spojení i nadále. 

včera

včera

Dluhopisy Republiky jsou žádané. Lidem zbývají poslední hodiny na úhradu

Velký je podle ministerstva financí zájem českých občanů o Dluhopisy Republiky. Tento týden ale nastává důležitá chvíle. Objednané dluhopisy je totiž nutné uhradit nejpozději do úterý 7. července 2026. Upozornilo na to ministerstvo v tiskové zprávě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy