V Kolumbii volí prezidenta. Země je rozpolcená, internet zahltily falešné zprávy

Bogotá - Obyvatelé Kolumbie dnes poprvé po půlstoletí volí prezidenta, který nebude muset vést válku s levicovými povstalci z hnutí FARC. V dnešním hlasování ale zřejmě žádný z kandidátů nezíská více než padesátiprocentní podporu, v takovém případě se bude 17. června konat druhé kolo. Do něj podle průzkumů nejspíš postoupí pravicový právník a bývalý senátor Iván Duque a levicový ekonom a bývalý starosta Bogoty Gustavo Petro. Volební místnosti se uzavřou ve 23:00 SELČ, první výsledky by mohly být známy o dvě hodiny později.

Nynější volby prezidenta této padesátimilionové jihoamerické země tak budou podle expertů rozhodováním mezi dvěma zcela protichůdnými tábory - levicí a pravicí. Ačkoliv Petro stejně jako Duque neprosazuje divoký kapitalismus, nehrozí ani socialistickou revolucí. Poprvé po dlouhé době má v tradičně konzervativní zemi šanci vyhrát levicový kandidát, což se ale může stát až ve druhém kole.

Dnešní první kolo by měl podle průzkumů vyhrát jedenačtyřicetiletý Duque, člen strany Demokratický střed, jehož v kampani výrazně podporoval exprezident Álvaro Uribe. Ten je v zemi stále velmi populární, a Duque by tak mohl získat v prvním kole až 40 procent hlasů.

Druhý zřejmě skončí osmapadesátiletý Petro, který by mohl v prvním kole dostat až 30 procent hlasů. Celkem může jít k volbám 36,3 milionu voličů, volební účast se ale neočekává vysoká. V předchozích volbách v roce 2014 přišlo k urnám v prvním kole jen 40,6 procenta voličů.

Už nyní je ale téměř jisté, že poprvé v historii od vzniku Kolumbijské republiky v roce 1886 bude viceprezidentem země žena. S Duquem totiž kandiduje bývalá ministryně obrany a obchodu Marta Ramírezová, která před čtyřmi lety skončila třetí ve volbách prezidenta, zatímco s Petrem se o úřad viceprezidenta uchází psycholožka Ángela María Robledová. I se třetím nejnadějnějším kandidátem, jímž je profesor matematiky Sergio Fajardo (61), tvoří tandem žena - senátorka Claudia Lópezová.

Kolumbijský deník El Tiempo dnes také upozornil na některé falešné zprávy ohledně voleb, které kolovaly na sociálních sítích. Byla mezi nimi například informace, že lidé si mohou ve volebních místnostech vyžádat hlasovací lístek do "referenda o korupci" či k hlasování "proti týrání zvířat". Deník zdůraznil, že dnes se volí pouze prezident a viceprezident.

Volby se konají v době migrační krize související s děním v sousední Venezuele. Kolumbie již požádala o mezinárodní pomoc, aby se dokázala vypořádat se stovkami tisíc Venezuelanů, kteří přecházejí hranice kvůli tomu, že v jejich zemi docházejí potraviny a narůstá zločinnost.

Venezuela je už několik let v hluboké ekonomické krizi, v níž se tamním obyvatelům nedostává základních potravin a léků. Značný podíl na současné ekonomické situaci má řízená socialistická politika vlády, která se navíc nedokázala vypořádat s propadem cen ropy na světových trzích. Vláda zavedla v zemi přídělový systém, který ale příliš nefunguje.

"Jsme svědky nejdůležitějších voleb v Kolumbii za poslední roky," uvedl dvacetiletý student práv Alejandro Echeverri. "Poprvé v historii máme kandidáty, kteří nabízejí alternativy, což vyvolalo napětí," dodal s tím, že oba hlavní kandidáti rozdělili společnost.

Související

Dostali jsme se do fáze šestého masového vymírání druhů?

Státy se dohodly na alianci proti odlesňování amazonského pralesa

Osm latinskoamerických států se v úterý dohodlo na společné alianci proti odlesňování amazonského pralesa. Společné datum konce ničení tohoto ekosystému však prohlášení amazonského summitu v brazilském Belému neobsahuje, píše brazilský tisk. To kritizují ekologové. 

Více souvisejících

Kolumbie Iván Duque Volby Gustavo Petro (Kolumbie)

Aktuálně se děje

před 44 minutami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

Třetí světová válka Ruska proti NATO nikdy nebyla reálnější. Zuřivý Medveděv opět vyhrožuje světu

Bývalý prezident Ruské federace a současný zástupce šéfa Rady bezpečnosti Dmitrij Medveděv opět upozornil na narůstající hrozbu konfliktu mezi Ruskem a NATO, varující před možností vypuknutí třetí světové války. Tato prohlášení učinil na platformě Telegram.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy