Hlasy jsou sečteny, o novém prezidentovi Kolumbie rozhodne až druhé kolo

Bogotá - Obyvatelé Kolumbie v nedělním hlasování prezidenta nezvolili, 17. června se proto bude konat druhé kolo. Do něj postoupili pravicový právník a bývalý senátor Iván Duque (41) a levicový ekonom a někdejší starosta Bogoty Gustavo Petro (58), jenž byl v 80. letech členem gerilové skupiny M-19. Vyplývá to z konečných výsledků voleb, které provázela rekordní účast 53,4 procenta voličů. Podle deníku El Tiempo byla účast nejvyšší od roku 1974.

Podle konečných výsledků získal Duque 39,1 procenta hlasů a Petro 25,1 procenta. K vítězství už v prvním kole bylo potřeba přes 50 procent hlasů. Podle kolumbijských médií se ale zatím nedá říct, kdo má větší šance ve druhém kole. Důležité bude, na čí stranu se přikloní sedm milionů voličů, kteří v neděli hlasovali pro ostatní kandidáty.

Třetí skončil s těsným odstupem centrista a matematik Sergio Fajardo s 23,7 procenta hlasů. A právě jeho zhruba 4,6 milionu voličů by mohlo podle analytiků rozhodnout druhé kolo. Podle deníku El Tiempo se ale tento bývalý starosta Medellínu, který v neděli vyhrál například v metropoli Bogotě, zatím veřejně nepřiklonil na stranu žádného z postupujících kandidátů.

Volební souboj podle agentury Reuters prohloubil obavy o osud mírové dohody s levicovými povstalci z hnutí FARC či o hospodářskou politiku vstřícnou k podnikání. Duque mírovou dohodu kritizuje, Petro zase sliboval pustit se do bohatých byznysmenů. Mírovou dohodu z roku 2016 nelze zrušit, lze ale zablokovat její uvádění do praxe. Zbývá totiž přijmout ještě asi 25 procent prováděcích zákonů, včetně těch nejspornějších, jež se týkají mimo jiné soudů pro bývalé povstalce.

Nynější volby prezidenta této padesátimilionové jihoamerické země jsou rozhodováním mezi dvěma zcela protichůdnými tábory - levicí a pravicí, což je podle deníku El Tiempo rovněž novinka. A poprvé po dlouhé době má tak v tradičně konzervativní zemi šanci vyhrát levicový kandidát.

Podle analytiků citovaných španělským deníkem El País se budou muset oba kandidáti v kampani před druhým kolem více přiblížit středu. Duque, jehož výrazně podporuje nejpopulárnější politik v zemi, exprezident Álvaro Uribe, by měl podle expertů zmírnit ostrou kritiku mírové dohody a více opakovat slovo "Venezuela", jejíž krize je do značné míry způsobená tamní socialistickou vládou. Naopak levicový Petro by měl více hovořit o ekonomické stabilitě a přestat mluvit o své náklonnosti k socialistické revoluci exprezidenta Venezuly Huga Cháveze.

Už po prvním kole voleb je jisté, že poprvé v historii od vzniku Kolumbijské republiky v roce 1886 bude viceprezidentem země žena. S Duquem totiž kandiduje exministryně obrany a obchodu Marta Ramírezová, která před čtyřmi lety skončila třetí ve volbách prezidenta, a s Petrem se o úřad viceprezidenta uchází psycholožka Ángela María Robledová.

První kolo voleb se konalo v době migrační krize související s děním v sousední Venezuele. Kolumbie již požádala o mezinárodní pomoc, aby se dokázala vypořádat se stovkami tisíc Venezuelanů, kteří přecházejí hranice kvůli tomu, že v jejich zemi docházejí potraviny a narůstá zločinnost.

Související

Dostali jsme se do fáze šestého masového vymírání druhů?

Státy se dohodly na alianci proti odlesňování amazonského pralesa

Osm latinskoamerických států se v úterý dohodlo na společné alianci proti odlesňování amazonského pralesa. Společné datum konce ničení tohoto ekosystému však prohlášení amazonského summitu v brazilském Belému neobsahuje, píše brazilský tisk. To kritizují ekologové. 

Více souvisejících

Kolumbie Volby Iván Duque Gustavo Petro (Kolumbie)

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

Počasí: Meteorologové i dnes varují před ledovkou ve značné části Česka

Česko v sobotu večer a v noci na neděli opět částečně pokryje ledovka, vyplývá z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Ledovka se bude tvořit v případě mrznoucího deště. Varování zůstane v platnosti až do nedělního rána, respektive dopoledne. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy