Gatesův oblíbený spisovatel je Čech

Washington - Kanadský vědec českého původu Václav Smil je nejčastěji zmiňovaným autorem na blogu zakladatele Microsoftu Billa Gatese. Zjistil to americký web Quartz, který prozkoumal internetové zápisky jednoho z nejbohatších mužů světa publikované od ledna 2010. Gates v nich psal o 17 Smilových publikacích, čímž si emeritní profesor Manitobské univerzity vysloužil v klasifikaci 185 zmíněných knih svoji vlastní kategorii.

Gatesův obdiv k publikacím 74letého vědce narozeného v Plzni není už nějakou dobu žádným tajemstvím. "Čekám na nové knihy od Smila tak, jako někteří čekají na nové Hvězdné války," napsal zakladatel Microsoftu loni v prosinci. Ze čtyř desítek Smilových knih prý přečetl skoro všechny.

Smil, který žije ve Winnipegu, vystudoval přírodní vědy na Karlově univerzitě, v roce 1969 emigroval do Spojených států, načež na Pensylvánské státní univerzitě ve Filadelfii získal titul PhD.

Ve své tvorbě se nevěnuje jedinému tématu či oblasti, nýbrž píše o energetické politice, životním prostředí, světové ekonomice či technologickém pokroku. V českém překladu mu ale první kniha vyšla až loni v září.

"Václav Smil je autorem, kterého Gates na svém blogu zmiňuje nejvíce. (...) V průběhu let doporučil Gates tolik jeho knih, že si zaslouží vlastní kategorii," konstatoval Quartz.

A co ještě kromě děl česko-kanadského vědce Gates čte? "Překvapivě nedoporučuje často knihy o úspěchu v podnikání nebo digitálních technologiích," napsal Quartz. Mezi 185 knihami jmenovanými na jeho blogu je naopak řada publikací o společenském rozvoji, chudobě, nemocech a vzdělávání.

Próza zde příliš velké zastoupení nemá, ale mezi 12 vyvolených titulů se dostal například i první díl série The Hunger Games populární u dospívajících čtenářů.

Související

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

Více souvisejících

Bill Gates internet

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje

Teherán podle webu The Guardian usiluje o to, aby diplomatická jednání s USA schválně protáhl a udržel tak amerického prezidenta Donalda Trumpa v probíhajícím konfliktu až do podzimních voleb do Kongresu. Cílem íránské strany je uštědřit americkému prezidentovi politickou ránu, která by se mohla vyrovnat krizi s americkými teheránskými rukojmími za prezidenta Jimmyho Cartera.

před 1 hodinou

Policie ČR

V Tanvaldu došlo k útoku nožem. Tři lidé jsou zranění

V pátek odpoledne došlo v Tanvaldu v ulici Horská k vážnému incidentu, při kterém útočník napadl lidi nožem. Zásah záchranářů a policie si vyžádal ošetření čtyř zraněných osob, přičemž tři z nich utrpěly těžká poranění.

před 2 hodinami

Bílý dům, Washington D.C., USA

Soud nařídil zastavit stavbu Trumpova tanečního sálu

Federální odvolací soud v USA nařídil zastavení stavby kontroverzního tanečního sálu v hodnotě 400 milionů dolarů, který v Bílém domě prosazuje prezident Donald Trump. Páteční rozhodnutí představuje vážnou překážku pro administrativu a otevírá cestu k právní bitvě před Nejvyšším soudem.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství

Americký prezident Donald Trump se vrací k snahám o omezení práva na občanství získané narozením na půdě Spojených států. Stává se tak jen několik týdnů poté, co Nejvyšší soud Spojených států odmítl jeho předchozí plošší pokus o zrušení této dlouholeté praxe. 

před 8 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trump podepsal zavedení nových cel

Americký prezident Donald Trump podepsal nové nařízení, kterým zavádí patnáctiprocentní clo na dovážené produkty obsahující polysilikon. Toto opatření má začít platit čtvrtého prosince a jeho hlavním úkolem je podpořit domácí dodavatelské řetězce v oblasti mikročipů i solárních panelů.

před 9 hodinami

Vladimir Putin na výroční tiskové konferenci. (19.12.2025)

WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců

Americké zpravodajské služby varují, že ruský prezident Vladimir Putin by mohl v období mezi letošním podzimem a rokem 2029 vyzkoušet odhodlání aliance prostřednictvím omezeného útoku. Cílem takových kroků by nebylo zabrání území, ale snaha otestovat, zda členské státy dodrží své závazky o kolektivní obraně. Tyto znepokojivé scénáře přicházejí v době, kdy Moskva čelí rostoucímu tlaku kvůli situaci na ukrajinské frontě. Masivní škody, které ukrajinské drony způsobují ruskému zázemí, totiž Kreml zahnaly do kouta.

před 10 hodinami

Sklad Wildberries pod útokem

Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic

Ukrajinské drony provedly v pátek brzy ráno útok na logistické centrum společnosti Wildberries v ruském Jekatěrinburgu. Tento zásah vyvolal v rozlehlém areálu silný požár a potvrdil rostoucí dosah ukrajinských bezpilotních systémů hluboko v ruském vnitrozemí. Společnost posléze potvrdila, že zasažené zařízení spravuje společný podnik RWB, který řídí veškeré logistické operace.  

před 11 hodinami

Thajsko

Thajskem otřásl krvavý incident. Student zabil nejméně šest lidí

Thajskem v pátek otřásl mimořádně krvavý incident, když mladistvý střelec zaútočil na střední škole v provincii Nonthaburi na předměstí Bangkoku. Podle vyjádření policie začalo násilné řádění poté, co podezřelý čtrnáctiletý chlapec údajně usmrtil své prarodiče v jejich domě a následně zamířil do vzdělávací instituce. 

před 12 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Stávající pomoc Kyjevu nestačí. Ukrajina čelí stále intenzivnějším ruským úderům

Ukrajinská města čelí stále intenzivnějším úderům ze strany ruských ozbrojených sil, které naplno využívají zranitelnosti místní protivzdušné obrany. Moskva totiž v posledních měsících masivně sází na balistické rakety. Tyto zbraně dopadají na hustě obydlené oblasti s minimálním nebo dokonce žádným varováním předem, což civilnímu obyvatelstvu dává jen pramalou šanci se včas ukrýt.

před 14 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie objasnila pomníček. V případu vraždy z roku 2010 pomohly vzorky DNA

Pražská policie se pochlubila objasněním takzvaného pomníčku. Kriminalisté z hlavního města totiž dopadli podezřelého z vraždy, která se stala před patnácti lety. Zásadní roli sehrály stopy DNA. Pro muže si došla zásahová jednotka. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy