Žena omylem doběhla z Kanady do USA, zadržovali ji dva týdny

Seattle - 19letá Kanaďanka při nočním běhu překročila hranici do Spojených států, kde ji zadržela americká pohraniční stráž. Jelikož u sebe neměla doklady, putovala do vazby, kde strávila dva týdny.

Cedella Romanová, která byla v Britské Kolumbii na návštěvě u matky, se 21. května rozhodla, že si půjde zaběhat na pláž vedoucí k hranici Kanady a USA. Když přišel příliv, zaběhla na nedalekou polní cestu a udělala si fotografii, krátce nato ji ale objevili a zatkli američtí strážníci. Nelegálně totiž překročila hranice a ocitla se ve městě Blaine ve státě Washington.

"Začal mi říkat, že jsem nelegálně překročila hranici, a já mu odpověděla, že to bylo neúmyslné, " řekla Romanová rozhlasové stanici Radio-Canada. "Nenapadlo mě, že mě pošlou do vězení," dodala s tím, že očekávala napomenutí nebo pokutu.

Strážníci ji ale odvezli více než 220 kilometrů na jih do soukromě spravovaného záchytného centra pro imigranty Tacoma Northwest Detention Center ve státě Washington.

V běžeckém oblečení a bez dokladů si Romanová začala pomalu uvědomovat závažnost situace. "Řekli mi, abych si sundala osobní věci a všechny šperky, všechno prohledali," uvedla Romanová. "Když jsem viděla, jak byla uvalena vazba na lidi z Afriky a odjinud, kteří se pokusili překročit hranici, uvědomila jsem si svou situaci v souvislostech," řekla mladá žena.

Matka Romanové za ní přišla do záchytného centra a přinesla její pracovní povolení a pas. Americké úřady ji ale odmítly propustit, dokud kanadské imigrační úřady nepotvrdily, že se smí do země vrátit. Nakonec se obě strany dohodly, ale až 15 dní poté, co si dívka šla zaběhat.

Americký Úřad celní a hraniční ochrany (CBP) v prohlášení uvedl, že šlo o standardní postup, který platí pro každého, kdo nelegálně překročí hranici. "Pravidla platí pro všechny, i v případě, že dotyčný tvrdí, že hranici překročil neúmyslně," stálo v prohlášení.

Související

Více souvisejících

Kanada USA (Spojené státy americké) Věznice

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vlaky, ilustrační fotografie.

Rychleji než dřív. České dráhy od neděle opět jezdí přímo do Hamburku

O víkendu má DB InfraGO obnovit provoz na přímé trati z Berlína do Hamburku. Od neděle 14. června vstoupí v platnost plánované jízdní řády. Česká republika znovu získá přímé a rychlé spojení s Hamburkem a Kielem a v plném plánovaném rozsahu bude nabídnuté spojení do Kodaně. Cesta z Prahy do Hamburku bude trvat nově pouze 6 hodin, je to zhruba o 40 minut méně oproti období před výlukou. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Mírovou dohodu s Íránem podepíšeme dnes, oznámil Trump

Americký prezident Donald Trump oznámil, že USA a Írán by v neděli měly podepsat mírovou dohodu. Podle Trumpa se Teherán zaváže k tomu, že nevyvine jadernou zbraň. Očekává se také bezproblémové obnovení lodního provozu v Hormuzském průlivu. 

před 5 hodinami

včera

Princ Andrew

Epsteinova oběť ve výpovědi zmínila Andrewa. Dostal ji do královského paláce

Výpověď Sarah Kellenové, ženy zneužívané americkým finančníkem a sexuálním delikventem Jeffrey Epsteinem, před vyšetřovací komisí americké Sněmovny reprezentantů je velkým tématem ve Velké Británii. Kellenová totiž uvedla, že byla na večeři v apartmánech bývalého prince Andrewa v Buckinghamském paláci. Informovala o tom BBC. 

včera

včera

včera

Martin Kupka

ODS uspořádala ideovou konferenci. Bouřlivě se řešila otázka přijetí eura

Více než 300 delegátů z celé České republiky se v sobotu 13. června 2026 osobně zapojilo do ideové konference ODS. Dalších téměř 700 lidí sledovalo její průběh prostřednictvím online přenosu na webu strany a sociálních sítích. Konference se stala vyvrcholením několikaměsíční programové a ideové práce, do které se zapojily stovky členů, komunálních politiků, odborníků i podporovatelů strany.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Stovkám tisíc řidičáků letos vyprší platnost. Výměna je oproti minulosti jednodušší

Řidiči, kterým ještě letos skončí platnost řidičského průkazu, mohou k jeho výměně využít moderní digitální cestu přes Portál dopravy. Upozorňuje na to ministerstvo dopravy. Elektronické podání žádosti plně využívá propojenost státních registrů, je rychlé, bezpečné a levnější. Počet řidičů, kteří dávají přednost digitální formě před osobní návštěvou úřadu, roste.

včera

včera

včera

Vít Rakušan (STAN)

Pavel toho vyjedná více než vy, udeřil Rakušan v diskuzi s Macinkou

Stále nevyjasněná otázka účasti prezidenta Petra Pavla na červencovém summitu NATO v Turecku vyvolává vášnivé diskuze mezi sněmovními politiky. Podle exministra Víta Rakušana (STAN) není pochyb o tom, že prezident toho může na jednání vyjednat více než ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). 

včera

včera

včera

včera

Předpověď počasí pro vodáky. Medard pomohl, brzy se však oteplí

Červnem vypuklo meteorologické léto, což je roční doba, na kterou čekají i vodáci. Počasí jim ale zprvu moc nepřálo. V posledních dnech se ale situace zlepšila, potvrzují to také informace Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy