Brutální Trumpova politika? Vztahy USA-Kuba opět zamrzají, prezident Díaz-Canel si nebral servítky

Havana - Kubánský prezident Miguel Díaz-Canel v neděli řekl, že vztahy mezi Kubou a Spojenými státy se od loňského nástupu amerického prezidenta Donalda Trumpa do funkce zhoršily. V rozhovoru s televizí Telesur podle agentury AFP dodal, že Havana je přesto nadále otevřená dialogu.

"Rozhovory ale musejí být vedeny jako rovný s rovným, musejí nás respektovat a nepodmiňovat naši suverenitu," uvedl kubánský vůdce, který se ujal úřadu po Raúlovi Castrovi letos v dubnu.

Diplomatické vztahy mezi Washingtonem a Havanou byly po více než půlstoletí obnoveny v roce 2015 z iniciativy tehdejšího amerického prezidenta Baracka Obamy. Americké ekonomické embargo, zavedené v roce 1962, ale stále trvá.

Obamův nástupce Trump má však ke kubánskému režimu výrazně rezervovanější postoj a částečně odvolal některé vstřícné kroky Obamovy vlády. V listopadu 2017 například Washington zpřísnil obchodní a turistické sankce proti Kubě.

Vztahy Washingtonu a Havany narušuje také stále nevyjasněná kauza kolem záhadného onemocnění, které od roku 2016 postihlo téměř třicítku diplomatů USA v Havaně. Nemoc se projevuje ztrátou sluchu, hučením v uších, poruchami rovnováhy, bolestmi hlavy a zvýšenou únavou. USA v důsledku onemocnění stáhly z Havany 60 procent svých diplomatů a provozují ambasádu v omezeném režimu.

Americká televize NBC nedávno s odvoláním na nejmenované americké úředníky uvedla, že hlavním podezřelým je Rusko. Moskva to ale odmítla. Americká média v minulosti také spekulovala, že symptomy jsou důsledkem útoků organizovaných kubánskými tajnými službami. "Na nikoho jsme neútočili," prohlásil v neděli Díaz-Canel a znovu popřel i podíl Ruska na incidentech.

Kubánský prezident také opět kritizoval americké obchodní embargo, které má podle něj na ostrov katastrofální dopad. Označil jej za "brutální praktiku" a "zločin proti lidskosti". Dodal, že Kuba už chce žít normálním životem a že nepředstavuje žádnou hrozbu.

V rozhovoru rovněž řekl, že je nakloněn tomu, aby nová ústava, o které se nyní diskutuje, umožnila sňatky osob stejného pohlaví. O nové ústavě budou Kubánci hlasovat příští rok v referendu.

Související

Miguel Diaz-Canel

Kubě chybí pohonné hmoty. Prezident se proto sešel se šéfem Rosněfti

Kubánský prezident Miguel Díaz-Canel se v sobotu večer sešel se šéfem ruského státního ropného koncernu Rosněfť Igorem Sečinem. Podle agentury Reuters o tom informoval Díaz-Canel. Kuba se potýká s akutním nedostatkem pohonných hmot, který vede k dočasnému zavírání čerpacích stanic i k tomu, že se u nich tvoří několikahodinové fronty.

Více souvisejících

Miguel Diaz-Canel Donald Trump akustický útok na Kubě Kuba USA (Spojené státy americké) diplomacie

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

před 1 hodinou

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

před 3 hodinami

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vít Rakušan

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?

Ministerstvo vnitra pod patronátem Víta Rakušana spustilo informační platformu Nenaletět.cz, která má sloužit pro veřejnost a informovat ji o aktuálních tématech i službách státu. Slovy samotného ministra vnitra má „informovat o tématech, která rezonují veřejným prostorem, a předcházet tak informačnímu šumu a nejasnostem.“ Tahle aktivita se zařazuje bok po boku dalším informačně-vzdělávacím snahám o zvyšování mediální gramotnosti a lepší informovanosti. Propagace formou letáků, tiskovin atd. přijde na nějakých 40 milionů a média si jí záhy zařadila do kolonky „boje proti dezinformacím.“

před 7 hodinami

včera

včera

Ministerstvo životního prostředí

Hospodářské komoře vadí vládní návrh. Po poslancích chce pozměňovací návrhy

Hospodářská komora nesouhlasí s nově navrženými administrativně právními překážkami vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu. Novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, v níž Ministerstvo životního prostředí prosazuje na půdě první a druhé bonity plošný zákaz výstavby nových distribučních skladů, obchodních center nebo solárních parků přesahujících rozlohu jednoho hektaru, aktuálně projednávají poslanci v prvním čtení.

včera

včera

Ilustrační foto

Suchý zápal plic už i v Evropě. Měli bychom se obávat této epidemie z Číny?

Zprávy o výrazném nárůstu onemocnění podobnému zápalu plic, které se především vyskytují u dětí v severní Číně, upoutaly pozornost světových médií. Naposledy jsme byli svědky záhadného respiračního vzplanutí na počátku pandemie COVID, což vedlo k přetížení nemocnic, a není tedy úplně překvapivé, že tyto zprávy vyvolávají určitý poplach. Píše server The Conversation.

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová na sněmu TOP 09. (11.11.2023)

Pekarová Adamová apelovala, aby Západ postupoval koordinovaně proti nepřátelům svobody

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) vystoupila na vlivné berlínské mezinárodní konferenci o zahraniční politice Berlin Foreign Policy Forum. Ve svém příspěvku se zaměřila na aktuální proměny a výzvy světového uspořádání a apelovala na pokračování v koordinované podpoře Ukrajiny bránící se ruské agresi. Svou pracovní cestu po Německu pak zakončila setkáním se spolkovými zákonodárci. 

včera

Fotbalisty Českých Budějovic už vede jenom Zápotočný. Jeho kolega Nikl už Jihočechy opustil

Od posledního listopadového víkendu vede fotbalisty Českých Budějovic už jen Tomáš Zápotočný bez Marka Nikla. Vedení klubu tak reagovalo na neuspokojivé výsledky a především na skutečnost, že v polovině sezóny se jihočeské Dynamo nachází na úplném chvostu ligové tabulky. Asistenty Tomáše Zápotočného nadále zůstávají Jiří Lerch a Jiří Kladrubský.

Zdroj: David Holub

Další zprávy