Christine Blaseyová Fordová dnes pod přísahou v právním výboru Senátu amerického Kongresu prohlásila, že kandidát amerického prezidenta Donalda Trumpa na soudce Nejvyššího soudu Brett Kavanaugh ji jako středoškolák sexuálně napadl. Kavanaugh, který obvinění rozhodně odmítá, bude ještě dnes před senátory také vypovídat.
Fordová, která se při popisování události z roku 1982 jen obtížně bránila slzám, senátorům řekla, že byla přesvědčená, že ji opilý Kavanaugh znásilní. Bála se také, že by ji mohl i neúmyslně zabít, neboť ve snaze umlčet její křik jí držel ruku na ústech a ona nemohla dýchat. Nakonec se jí ale podařilo uprchnout.
Fordová na opakované dotazy senátorů, zda si je jistá, že útočníkem byl Kavanaugh, potvrdila, že to byl on, kdo ji napadl. Za svědka celé události označila Kavanaughova přítele Marka Judge, který si ale na událost nevzpomíná a svědčit veřejně nechce.
Fordová, která nyní vyučuje na univerzitě v Kalifornii, řekla, že ještě v srpnu, než byla aféra zveřejněna, úspěšně podstoupila test na detektoru lži. Nejasnost ale vyvolávají podmínky této procedury, neboť ji absolvovala v hotelu. Neví také, kdo využití polygrafu zaplatil.
Senátorům Fordová na úvod řekla, že je vystrašená, ale že své svědectví považuje za občanskou povinnost. Uvedla, že se s incidentem jen obtížně vyrovnávala a že dodnes trpí úzkostí a dalšími panickými pocity. Prohlásila také, že chtěla, aby věc prověřil Federální úřad pro vyšetřování (FBI), o což ale Trump a velká část republikánských senátorů nestojí.
Slyšení s Fordovou ve výboru začalo v 10:00 místního času (16:00 SELČ) a skončilo po čtyřech hodinách. Po přestávce bude vypovídat Kavanaugh, který v sále nebyl přítomen. Výpověď sledoval spolu s viceprezidentem Mikem Pencem v jeho senátní kanceláři. Trump část vystoupení Fordové sledoval v letadle, neboť byl na cestě z New Yorku do Washingtonu.
Republikánský předseda výboru Chuck Grassley na úvod slyšení vyslovil politování nad tím, jak aféra zasáhla životy Fordové i Kavanaugha. V závěru pak Fordové poděkoval, že před senátory předstoupila.
Související
Útoky soudce Kavanaugha? Trump odložil korektnost, drsně zesměšnil Fordovou
Kauza Kavanaugh nabírá grády. FBI vyslechla jednu z obětí, koluje další drb
Christine Blaseyová Fordová , Brett Kavanaugh , USA (Spojené státy americké) , Znásilnění , Washington, D.C., USA
Aktuálně se děje
včera
Páral nebude mít veřejný pohřeb. Rodina se chce rozloučit jinak
včera
Situace se stabilizuje, hlásí ministerstvo. Jde o důležitý lék na rakovinu
včera
Bývalý šéf České pošty Knap podlehl vážné nemoci
včera
Policie vyšetřuje pondělní tragickou zkoušku potrubí v Praze
včera
Houbaři už pamatují lepší časy. Zelená místa na mapě vesměs chybějí
včera
Padlo obvinění kvůli útoku v Tanvaldu. Útočníka poslal soud do vazby
včera
Podporovat Trumpa už se v Evropě nenosí. Pro politiky se stal přítěží
včera
Britové po 10 letech brexitu litují. Přijala by je EU zpátky?
včera
Trump označuje globální oteplování za podvod. Američané mu to ale vůbec nevěří
včera
36 hodin po ničivém zemětřesení v Kolumbii záchranáři stále nachází živé
včera
Vance potají jednal se Zelenským. Požaduje, aby se Ukrajina vyhnula útokům na klíčovou trasu pro vývoz ropy
včera
MAPA: Kde pozorovat zatmění Slunce? Najděte si místo přímo ve vašem okolí
včera
Zatmění Slunce nás v příštích letech čeká ještě několikrát. Z Česka jej opět uvidíme už za rok
včera
Zatmění Slunce vám může poškodit oči i zničit mobil. Jak jej sledovat a fotit bez speciálních brýlí?
včera
Počasí se zde zhoršuje dvakrát rychleji než kdekoliv jinde. Proč se Evropa otepluje nejrychleji na světě?
včera
Zákaz sociálních sítí nefunguje. Většina mladých jej už obešla
včera
Zelenskyj: Ukrajina předala USA konkrétní návrhy na ukončení války
včera
Trump potvrdil, že ze summitu NATO odjel v kontejneru na jídlo. Rubio a Bessent zůstali v ohroženém letadle
včera
Počasí dnes bude na pozorování zatmění Slunce a Perseid ideální
11. srpna 2026 21:58
Trump změnil názor. Licenci k výrobě raket systému Patriot Ukrajině neudělí
Americký prezident Donald Trump přehodnotil svá původní prohlášení a ustoupil od plánu udělit Ukrajině licenci k domácí výrobě rakety systému Patriot. Bílý dům k tomuto kroku vedou především obavy z možného úniku vysoce citlivých vojenských technologií, které by v budoucnu mohly skončit v ruských rukách. Rozhodnutí tak opět prohlubuje nejistotu ohledně ukrajinské protivzdušné obrany před očekávanými zimními útoky ze strany Ruska.
Zdroj: Libor Novák