Znásilnění

Pavel Blažek Komentář

Za znásilnění několika dětí podmínka. Viděli jste šestnáctiletého ubránit se dospělému muži? Blažek zřejmě ano

Redefinice znásilnění a bezbrannosti oběti ze strany ministerstva spravedlnosti je spíše směšný pokus o přiblížení se dodržování lidských práv než rozumný krok. Bezbranná oběť má mít podle šéfa resortu Pavla Blažka pod dvanáct let, tedy ještě daleko pod hranicí dospělosti. Je obtížné si představit úspěšnou obranu, byť šestnáctiletého mladého člověka proti urostlému dospělému. Nebo proti přesile. 
Pavel Blažek

Česko neumožní peněžité tresty za znásilnění. Hranice bezbrannosti bude 12 let

V Česku nebude možné za znásilnění ukládat peněžité tresty, přičemž sexuální tresty proti dětem do 12 let budou vždy znásilněním. Novinářům to potvrdil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) po avizovaném jednání se zástupci poslaneckých klubů. Takzvanou souhlasnou variantu znásilnění ministerstvo předkládat nebude. 
Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Ruští okupanti se neštítí ničeho. Znásilňují ženy před dětmi a manžely pod pohrůžkami smrtí

Vyšetřovatelé z ukrajinské generální prokuratury vyšetřují řadu případů znásilnění. Nejmladším obětem jsou jen čtyři roky, nejstarším 83. Podle nich sexuální násilí ze strany ruských okupantů hraničí až s genocidou. Ruští velitelé k němu vydávají rozkazy a nechávají ho proběhnout před partnery oběti či jejími dětmi. Nebo si vyhradí ‚přednostní právo‘. 
Ilustrační fotografie.

Muž z Liberce jde za znásilnění sedmi dětí na 13 let za mříže

Za znásilnění sedmi dětí ve věku od čtyř do 11 let dnes soud v Liberci uložil třiatřicetiletému muži z Liberce 13 let vězení. Trest je nad horní hranicí trestní sazby, která je od pěti do 12 let, protože se obžalovaný tohoto zvlášť závažného zločinu dopustil opakovaně. Zároveň mu soud uložil ústavní ochrannou sexuologickou léčbu a náhradu nemajetkové újmy poškozeným v souhrnné výši 1,3 milionu korun. 
Ilustrační fotografie.

Muž z Liberce, který pořádal tábory a kroužky, čelí obžalobě za znásilnění dětí

Státní zástupkyně dnes podala obžalobu na muže z Liberce, který podle policie znásilnil sedm dětí, uvedla CNN Prima News. Předseda libereckého spolku Děti ráje železnice, který pořádal letní tábory a kroužky pro děti, je od jara letošního roku ve vazbě, hrozí mu pět až 12 let vězení. Policisté se případem zabývají od 30. března, kdy se na ně obrátila matka dívky, která se v předchozím měsíci zúčastnila jarního tábora na Liberecku.
Ilustrační fotografie.

Část Čechů si stále myslí, že za znásilnění někdy může i oběť

Nejméně dvě pětiny lidí soudí, že za znásilnění mohou nést spoluzodpovědnost oběti tohoto trestného činu, například kvůli koketnímu chování, opilosti nebo vyzývavému oblečení. Podíl obyvatel s takovým názorem klesá, ještě před sedmi lety jich byly více než tři pětiny. Vyplývá to z průzkumu, který dnes ve Sněmovně představila Irena Hůlová z organizace Amnesty International (AI). Podle ní je ale i nynější podíl stále vysoký.

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 8 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

Zvrat v pomoci Ukrajině. Biden slíbil poskytnutí střel ATACMS, tvrdí NBC

Americký prezident Joe Biden nakonec zřejmě slíbil ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému, že USA poskytnou Ukrajině malé množství taktických balistických střel ATACMS. V pátek, tedy den po Zelenského návštěvě v Bílém domě, to uvedla americká televize NBC News

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy