UNICEF zjistil, kolik žen a dívek bylo v Africe znásilněno. Výsledné číslo je hrozivé

Více než 79 milionů žen a dívek v subsaharské Africe zažilo v dětství znásilnění nebo sexuální násilí, vyplývá z údajů zveřejněných Dětským fondem OSN (UNICEF).

Podle UNICEF je subsaharská Afrika jedním z nejhorších regionů na světě, pokud jde o sexuální násilí páchané na dívkách. Organizace odhaduje, že globálně bylo sexuální násilí spácháno na přibližně 370 milionech dívek a žen. V tomto regionu je to jedna z pěti žen a dívek, které před dosažením 18 let zažily sexuální útok nebo znásilnění.

„Sexuální násilí na dětech je skvrnou na našem morálním svědomí,“ prohlásila výkonná ředitelka UNICEF Catherine Russellová.

Vedoucí statistiky UNICEF Claudia Cappová dodala, že tato čísla byla poprvé zveřejněna na základě údajů získaných z národních a mezinárodních průzkumů z let 2010 až 2022. Upozornila však, že v těchto údajích stále existují mezery, zejména kvůli nedostatečnému hlášení případů v některých zemích.

„I přes omezení jsme chtěli tato čísla zveřejnit, abychom upozornili na závažnost této situace,“ uvedla Cappová pro AFP.

Nankali Maksudová, regionální specialistka UNICEF pro problematiku násilí na dětech se sídlem v Nairobi, označila situaci za děsivou. „Jsou to celé generace utrpení,“ dodala s tím, že trauma z sexuálního násilí má dlouhodobé důsledky pro rozvoj dětí. „Snažíme se dostat dívky do škol, ale dívka, která byla znásilněna nebo vystavena sexuálnímu útoku, nemůže efektivně studovat,“ dodala.

Nejvyšší počet případů je zaznamenán v oblastech zasažených konflikty a nestabilitou. Humanitární agentury v Súdánu varují, že tamní dívky a ženy čelí zvýšenému riziku sexuálního násilí v důsledku přetrvávajícího konfliktu v zemi. „Vidíme strašlivé případy sexuálního násilí v konfliktních zónách, kde je znásilnění často používáno jako válečná zbraň,“ upozornila Russellová.

Podle Human Rights Watch (HRW) je počet nahlášených případů sexuálního násilí pouze zlomkem skutečného počtu, protože mnoho obětí nemá možnost nebo odvahu vyhledat pomoc, uzavírá AFP.
 
 

Související

Afrika, ilustrační foto Původní zpráva

Afrika jako místo, kde Západu pšenka nekvete. Expertka vysvětlila, proč tomu tak je

Afrikanistka Linda Piknerová pro EuroZprávy.cz popsala, jak se v Africe daří prosazovat zemím jako Čína a Rusko – a to na úkor Západu. Vysvětlila také, proč africké elity vnímají spolupráci s těmito režimy jako přijatelnější, což posiluje geopolitický vliv těchto velmocí na kontinentu. Piknerová se zúčastnila projektu Expedice Z101, který zkoumal proměny Afriky po stopách cest Hanzelky a Zikmunda.

Více souvisejících

afrika Znásilnění

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Hrіm-2, také známý jako OTRK Sapsan

Ukrajina nasadí proti Rusku "zázračnou zbraň". Může s ní zkusit zabít Putina

Ukrajina se v rámci své obranné strategie připravuje na nasazení nové zbraně, balistické střely Hrim-2, která by mohla výrazně rozšířit její schopnost zasahovat ruské cíle daleko za hranicemi. "Zázračná zbraň", jak ji označil server index.hu, umožní Ukrajině zaměřit se na Kreml a dokonce i na ruského prezidenta Vladimira Putina. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

OSN

Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci

Největší konference OSN o biologické rozmanitosti v historii, která se konala v kolumbijském městě Cali, skončila v sobotu bez dosažení dohody o klíčovém bodu programu – plánu na zvýšení financování ochrany druhů. Vědci podle BBC v reakci na summit tvrdí, že došlo k alarmujícímu nedostatku pokroku v záchraně přírody. Politici podle nich nejsou dostatečně ambiciózní, aby přírodu zachránili.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

B-52 Stratofortresses

Situace eskaluje. USA poslaly na Blízký východ strategické bombardéry B-52

Americká armáda vyslala na Blízký východ strategické bombardéry B-52 jako součást širšího rozmístění sil v regionu, což podle Washingtonu slouží jako varování Íránu. O nasazení bombardérů informovala americká armáda v sobotu, zatímco den předtím oznámil Pentagon, že do oblasti vyšle také stíhací a tankovací letouny a torpédoborce s protiraketovou obranou.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol

Americký exprezident Donald Trump znovu promluvil o podvodech během konání letošních voleb šéfa Bílého domu. V roce 2021 takováto obvinění stála za útokem na Kapitol a smrtí několika lidí. Američtí politologové pro EuroZprávy.cz vysvětlili, proč lidé volí Trumpa i po jeho zjevných pochybeních.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy