V Kanadě obvinili čarodějnici. Jen pár dní před zrušením starodávného zákona

V Kanadě před pár týdny zrušili starý zákon proti předstíranému čarodějnictví. Jen pár dní předtím však byla na jeho základě obviněna jedna žena. V případě odsouzení může jít až na šest měsíců do vězení.

V kanadském Ontariu byla v polovině prosince obviněna žena na základě zastaralého zákona, který zakazuje předstírat čarodějné schopnosti. Oddíl 365 kanadského trestního zákoníku zapovídá „podvodně předstírat, že má osoba čarodějné schopnosti, jako je například předpovídání budoucnosti“. O případu informovalo National Public Radio (NPR).

Jen o několik dní později byl zákon zrušen spolu s dalšími zastaralými, nadbytečnými nebo protiústavními paragrafy. V říjnu byly ze stejného přečinu obžalovány další dvě ženy. Deník Washington Post tehdy informoval o podrobnostech zákona.

„Oddíl 365 platil v Kanadě od roku 1892. Vychází z anglické právní normy z roku 1735, která nahradila původní proti-čarodějnické zákony. Norma z roku 1735 zavedla nízké tresty za předstírané praktikování čarodějnictví (…)“. V Kanadě zůstal zákon platný téměř v nezměněné podobě až do nedávného rozhodnutí o jeho zrušení. Pouze v roce 1950 bylo do jeho znění přidáno slovo „podvodně“.

Policie z městečka Timmis sdělila některé detaily případu deníku North Bay Nugget. „Místní žena, která je známá pod pseudonymem a vydává se za samozvanou spiritualistku, médium a jasnovidku, se pokusila získat peníze od jedné Timmiské obyvatelky, výměnou za ochranu před možným nebezpečím, které mělo její rodině hrozit.“

Podle informací CBC je obviněnou 33letá Tiffany Butchová, která je známá pod pseudonymem „Bílá čarodějnice severu“. Ta však trvá na tom, že jde o nedorozumění a sama toto přízvisko nepoužívá. „Lidé mě prohlásili za čarodějnici a dali mi tohle jméno, ale já nejsem čarodějnice. Jsem vědma.“ Z porušení zákona měla být obviněna pouhé dva dny předtím, než byl úřady zrušen.

Mluvčí místní policie prohlásil, že se vždy řídí platnými zákony, které nejvíce odpovídají skutkové podstatě činu. Pokud by byla Butchová odsouzená, hrozí ji pokuta ve výši 2000 dolarů, až 6 měsíců ve vězení nebo obojí současně. K soudu se má dostavit příští měsíc. Všechna obvinění ale odmítá a tvrdí, že na ní případ narafičila konkurence.

Související

Leopard 2 A7, autor: Boevaya mashina

Kanada daruje Ukrajině čtyři tanky Leopard 2

Kanada daruje Ukrajině čtyři tanky Leopard 2, uvedla dnes tamní ministryně obrany Anita Anandová. Věří, že spolu s dodávkami dalších zemí výrazně pomohou ukrajinské armádě v obraně proti ruské invazi. Informuje o tom agentura Reuters.

Více souvisejících

Kanada Čarodějnictví Toronto Policie Kanada Ontario

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Markéta Pekarová Adamová

Zvýšení věku odchodu do důchodu podle Pekarové Adamové podporuje TOP 09

Zvýšení věku pro odchod do důchodu koaliční TOP 09 podporuje, vláda ale musí předložit celkovou reformu penzí. V dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News to uvedla předsedkyně TOP 09 a Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Naopak opoziční hnutí SPD podle šéfa jeho poslaneckého klubu Radima Fialy se stanovením věku až na 68 let místo nynějších 65 let nesouhlasí. Podle Pekarové Adamové je ale věk 68 let jen jednou z variant.

před 1 hodinou

Počasí, ilustrační fotografie.

Mrazivé počasí v Česku. Meteorologové varují, teploty klesnou pod -12 °C

Meteorologové varují před silným mrazem, který v noci na pondělí zasáhne hlavně Českomoravskou vrchovinu, severovýchod, sever a východ Česka. Teploty klesnou pod minus 12 stupňů. Mrazy potrvají minimálně do středečního dopoledne. Informoval dnes ve výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Hrozí nebezpečí prochladnutí a omrznutí nechráněných částí těla.

před 2 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Nejvyšší pokuty za porušení volebních pravidel dostaly ANO a KSČM

Nejvyšší pokutu za porušení pravidel během loňských senátních voleb dostalo hnutí ANO a komunisté. Obě strany musely shodně zaplatit 35.000 korun, informuje server iROZHLAS.cz. Komunisté nezveřejnili všechny informace o dárcích a bezúplatném plnění, hnutí ANO zase správně neoznačilo předvolební inzerát.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policie od loňska na hranicích zadržela 9660 lidí

Při stálých kontrolách, které na česko-slovenských hranicích skončily v noci na dnešek, policie od jejich zavedení loni v září zajistila 9660 nelegálních migrantů, vstup do země neumožnila 2636 migrantům. Zadržela 142 lidí podezřelých z převaděčství. Vyplývá to z upřesněných údajů, které dnes policie zveřejnila na twitteru. 

Aktualizováno před 2 hodinami

Charkov po raketovém ostřelování, ilustrační fotografie.

Charkov pod palbou. Ruská raketa podle starosty zasáhla dům v centru města

Ruské síly podnikly raketový útok na centrum Charkova na východě Ukrajiny a zasáhly tam bytový dům, uvedl na sociálních sítích starosta města Ihor Terechov. Podle hlavy oblastní správy Oleha Syněhubova při tomto útoku tři lidé utrpěli zranění. Ruskému ostřelování čelí také Doněcká oblast, kde kvůli němu podle oblastního šéfa Pavla Kyrylenka za uplynulých 24 hodin zemřeli čtyři lidé a 11 dalších utrpělo zranění.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Důchody 2023: Valorizace se mají změnit. Jurečka naznačil jak

Způsob zvyšování důchodů by se mohl od příštího roku změnit. Upravit by se měla pravidla pro běžnou i mimořádnou valorizaci. ČTK a České televizi to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Návrh nového nastavení by chtěl představit do několika týdnů. Zmínil návrat k dřívějšímu mírnějšímu navyšování. Změny by měly předcházet důchodovou reformu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

V rámci Pavlovy inaugurace se nepočítá s armádní přehlídkou

Vojenská přehlídka podle budoucí hradní kancléřky Jany Vohralíkové nebude součástí inaugurace zvoleného prezidenta Petra Pavla, který byl představitelem české armády a NATO. Pozváni na inauguraci budou oba Pavlovi předchůdci, tedy Miloš Zeman a Václav Klaus i s manželkami, stejně jako vdova po prvním českém prezidentovi Dagmar Havlová. Vohralíková to uvedla na dotazy ČTK.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Inflace zřejmě v lednu zrychlila, možná až na 19 procent

Inflace v ČR letos v lednu proti prosinci 2022 zrychlila, a to zejména kvůli cenám energií a tradičním úpravám ceníků na počátku roku. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Odhady lednové inflace se ale rozcházejí. Podle některých odborníků byl lednový meziroční růst cen 16,2 procenta, jiní odhadují až 19 procent. Prognóza České národní banky (ČNB) počítá s hodnotou nad 17 procent. V prosinci činila meziroční inflace 15,8 procenta. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní údaje o lednové inflaci v pátek.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

BBC: Promění nás parazitická houba v zombie?

BBC: Promění nás parazitická houba v zombie?

Představte si houbu, která své oběti promění v zombie. Její spory proniknou do těla. Jak houba roste, začne se zmocňovat mysli svého hostitele, dokud ten neztratí kontrolu a není přinucen vyhledat vyvýšené místo. Parazitická houba požírá svou oběť zevnitř, získává z ní živiny a připravuje se na velké finále, popisuje server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

V Praze dnes poprvé vyjede historická tramvaj Tatra K2

Do pražských ulic dnes poprvé vyjede historická tramvaj Tatra K2, jejíž sériová výroba skončila před 40 lety. Dopoledne vyrazí z Dlabačova na historickou linku 42.

Zdroj: ČTK

Další zprávy