Ničivá zbraň v plné síle. Americké letectvo se chystá umlčet kritiky + VIDEO

Poslední komentáře týkající amerického bojového letounu páté generace F-35 se zaměřují na jeho palebnou sílu a vlastnosti steath, neboli obtížnou zachytitelnost radarem, připomíná Mark Episkopos v komentáři pro server National Interest. Vojenský historik z think tanku Center for National Interest poukazuje na nedávno zveřejněné video, které zachycuje zmíněný letoun v jiném, velmi pozitivním světle.

Mimořádná schopnost letounů páté generace

Episkopos rozebral klip, který na svůj instagramový profil nahrál kapitán amerického letectva Andrew "Dojo" Olson. Video zachycuje F-35 Lightning II verze A provádějící sérii dramatických vzdušných manévrů na letecké základně Luke v Arizoně.

Video bylo na internet umístěno minulý týden a zaznamenalo značnou sledovanost, konstatuje historik. Nastiňuje, že klip začíná ve chvíli, kdy Olson uvede svůj letoun do kolmého stoupání, které bez jakýchkoliv bez jakýchkoliv problémů zakončí utaženým přemetem.

Olson pokračuje tím, co popisuje jako kontrolovanou plochou vývrtku, kdy jeho letoun doslova padá z oblohy, avšak tento pohyb je plně pod kontrolou, podotýká Episkopos. Dodává, že F-35A následně pomalu pokračuje v letu zakončeném levým výkrutem a zmizí ze záběru.

Krátké video bylo natočeno minulý měsíc a podle Olsona, který působí jako velitel demonstračního týmu pro letoun F-35, jde o pouhou upoutávku na letecké show v letošním roce, vysvětluje odborník. "To, co činí pátou generaci bojových letounů obecně tak mimořádnou, je nízká rychlost a vysoký úhel manévrovacího náběhu, které zvládne," cituje Episkopos pilotova slova z tiskové zprávy amerického letectva.

Olson také uvedl, že je velmi pyšný na porok, který jím vedený tým zaznamenal v loňském roce, a že se velice těší na rok 2019, kdy bude moci na leteckých přehlídkách po celém světě ukázat skutečný potenciál letounu F-35A Lightning II, zmiňuje expert.

F-35 zdaleka nepředvedl vše

Olsonův tým představuje zcela samostatnou jednotku, od které si U.S. Air Force slibuje, že bude mít dostatečnou svobodu k posouzení mimořádných vlastností typu F-35A a předvedení toho, v čem se tento stroj tak zásadně odlišuje od svých předchůdců i zahraničních konkurentů, vysvětluje Episkopos. Doplňuje, že první příležitost dostane v letecké přehlídce na letišti Melbourne ve floridském Orlandu koncem března.

F-35A svými dosud předvedenými výkony rozhodně nevyčerpal své portfolio, zdůrazňuje historik. Připomíná, že jedinou akrobatickou demonstraci letoun předvedl v roce 2017 na pařížské letecké přehlídce a ta byla vnímána především jako snaha výrobce stroje, společnosti Lockheed Martin, uchlácholit kritiky předchozích problémů letounu s motorem i palubními systémy a americké letectvo zřejmě doufá, že chystaným předvedením F-35A v letošním roce získá stroji zpět sympatie.

Je třeba vzít v potaz, že Spojené státy v několika posledních letech čile vyjednávaly o několika velkých kontraktech na prodej letounu F-35, poukazuje Episkopos. Připouští, že klíčová klientela z řad členských zemí Severoatlantické aliance s drtivou pravděpodobností nehodlá nakupovat ruské či čínské stroje, ale dodává, že zbrojovka Lockheed Martin se poslední dobou potýká s tržní konkurencí v podobě v EU vyráběného letounu Eurofighter Typhoon.

"Ačkoliv letecké přehlídky bývají jen zřídka využívány k prezentaci nových technologií,  Lockheed Martin se ukazuje jako adept na využití této půdy k nabídnutí F-35 zahraničním zákazníkům," píše historik. Připomíná, že ambiciózní plán amerického letectva na prezentaci F-35 na leteckých přehlídkách v letošním roce ostatně přichází v době, kdy Rusko a Čína tímto způsobem již aktivně propagují své vojenské technologie.

Související

F-35

V USA minulý týden jednali zástupci českých ministerstev o možné koupi F-35

Ve Spojených státech minulý týden jednali zástupci českého ministerstva obrany a ministerstev průmyslu a dopravy o podmínkách možného pořízení letounů F-35. Tématem byly návrhy zapojení českého průmyslu, financování nebo časový harmonogram. V tiskové zprávě to dnes uvedl David Šebek z tiskového oddělení ministerstva obrany. 
F-35

Černochová opět pošle lidi do USA na jednání o nákupu stíhaček F-35

Zástupci ministerstva obrany budou příští týden opět jednat ve Spojených státech o možném nákupu letounů F-35. Vyjednávací tým povede vrchní ředitelka ekonomické sekce ministerstva obrany Blanka Cupáková. Ministerstvo obrany to uvedlo v přehledu akcí, které plánuje na příští týden. Jednání se budou konat od pondělí do čtvrtka. Výsledky jednání úřad okomentuje v následné tiskové zprávě. 

Více souvisejících

F-35 Joint Strike Fighter Americká armáda (U.S. AIR FORCE) Lockheed Martin

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Veronika Bílková

15 let po zákazu kazetová munice dál zabíjí civilisty. Expertka na humanitární právo popsala důvody

Uplynulo více než 15 let od chvíle, kdy se více než stovka zemí z celého světa, včetně České republiky, na konferenci v irském Dublinu dohodla na přijetí Úmluvy o zákazu použití kazetové munice. Důvod, proč se v centru pozornosti ocitl tento typ zbraní, který do okolí rozptyluje velké množství menších náloží, spočívá v ničivých dopadech jejich užití na civilisty, vysvětluje profesorka Veronika Bílková v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze upozorňuje, že navzdory rychlému sjednání a přijetí dohody zůstávají stranou hlavní vojenské mocnosti, což představuje hlavní důvod, proč je kazetová munice nadále používána v ozbrojených konfliktech, včetně toho na Ukrajině, kde ji masivně využívá ruská armáda.      

včera

Max Verstappen v Bahrajnu, 2023

F1: VC Španělska a Verstappen opět školil konkurenty. Mercedes všechny překvapil

Max Verstappen z týmu Red Bull v grandiózním vystoupení ovládl Velkou cenu Španělska a navýšil tak svůj náskok v celkovém pořadí mistrovství světa Formule 1. V dramatickém souboji o druhé místo se mezi sebe pustili oba jezdci týmu Mercedes, britská ikona Lewis Hamilton a mladý talent George Russell. Nakonec to byl Hamilton, kdo se přes svého kolegu prosadil a dojel na druhé pozici.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

včera

včera

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

včera

včera

Rusko v noci opět ostřelovalo Ukrajinu. Zemřelo dvouleté dítě

Při ruském útoku v jihovýchodním ukrajinském městě Dněpr bylo zraněno více než dvacet lidí a zemřelo teprve dvouleté dítě. Informuje o tom Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy