V amerických médiích se objevil plný text dnešní výpovědi Michaela Cohena, bývalého osobního právníka a důvěrníka Donalda Trumpa, před výborem pro dohled a reformu Sněmovny reprezentantů. Cohen má poslancům vypovědět o svých "slabostech a pochybné loajalitě" vůči prezidentovi, jehož označuje za "rasistu, podvodníka a podfukáře".
"Když jsem v roce 2007 přijal práci u Trumpa, nikdy ani za milion let bych si nepomyslel, že jednoho dne bude kandidovat na prezidenta, spustí kampaň plnou nenávisti a netolerance a skutečně vyhraje. Lituji dne, kdy jsem Trumpovi řekl 'ano', lituji veškeré pomoci a podpory, kterou jsem mu poskytl," píše se ve výpovědi, jejíž text zveřejnil Kongres.
Média v USA věnují Cohenově výpovědi maximální pozornost. Webové stránky prestižních listů The New York Times nebo The Washington Post dnes referovaly o jednání v Kongresu na prvních místech a věnovaly Cohenovi více pozornosti, než Trumpově summitu s vldcem KLDR Kim Čong-unem v Hanoji. Prvořadou pozornost kongresovému jednání věnovala i televize Fox News, která se netají sympatiemi vůči šéfovi Bílého domu.
Republicans are freaking out and doing everything that they can think of to stop #Cohen from testifying. pic.twitter.com/iYlM60Es4i
— PoliticusUSA (@politicususa) 27. února 2019
Výslech Cohena v Kongresu komentoval z Hanoje i sám Trump. Na twitteru napsal, že jeho bývalý tajemník "lže, aby mu zkrátili trest vězení". V květnu má Cohen nastoupit do vězení na tři roky za porušení pravidel pro financování volební kampaně. "Udělal spoustu špatností, které s Trumpem nesouvisejí," napsal prezident na twitteru.
Agentura AP si dnes postěžovala, že Bílý dům ve vietnamském hlavním městě omezuje přístup amerických novinářů k hlavě státu. Několika zpravodajům byl odepřen přístup na zahájení oficiální večeře. Podle Trumpovy mluvčí Sarah Sandersové byla důvodem "citlivá povaha" akce. Mezi postiženými novináři jsou údajně ti, kteří na Trumpa v Hanoji vykřikovali své dotazy, jak bývá v americké mediální praxi běžné.
Související
Trump stáhl žalobu o 500 milionů USD na bývalého právníka Michaela Cohena
Trump žaluje svého bývalého právníka Cohena, uvádí Reuters
Michael Cohen (právník) , Donald Trump , Kongres USA , Prezident USA , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Obchody na Silvestra otevřely. Lidé si musí dát pozor na zkrácenou provozní dobu
před 1 hodinou
Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví
před 1 hodinou
Ukrajina neztrácí ani den. Diplomatická jednání budou pokračovat i v novém roce
před 2 hodinami
Nestandardní krok, říká Babiš o fondu. Převádí do něj pouze Agrofert
před 4 hodinami
Předpověď počasí do víkendu. Připravte se na sníh i silný vítr
včera
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
včera
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
včera
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
včera
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
včera
Policie řešila potyčku v Brně. Někteří účastníci skončili v nemocnici
včera
Turek je jediným kandidátem na ministra životního prostředí, potvrdil Macinka
včera
Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin
včera
Europoslankyně Konečná oznámila smutnou zprávu. Zemřel její otec
včera
Trump varoval Írán. Američané jsou připraveni podniknout další útok
včera
Počasí v Česku si žádá novou výstrahu. Napadne až 15 centimetrů sněhu
včera
PŘEHLED: Obchody na Silvestra. Víme, jak bude ve středu otevřeno
včera
Francie se s Bardotovou rozloučí příští týden. Pohřeb bude v Saint-Tropez
včera
Šofér prezidenta Pavla čelí obžalobě. Měl nehodu a nadýchal
včera
Trump vyzval k zahájení druhé fáze příměří v Pásmu Gazy
včera
Drama v pardubickém hotelu. Opilý cizinec vyhrožoval střelbou
Vážný incident řešili policisté během neděle v Pardubicích. V hotelu bylo nutné zasáhnout proti opilému cizinci, který začal vyhrožovat střelbou. Nikomu se naštěstí nic nestalo, muž byl zadržen.
Zdroj: Jan Hrabě