Demonstranti proti režimu venezuelského autoritářského prezidenta Nicoláse Madura se dnes v centru Caracasu střetli s vládními silami, které kvůli očekávaným protestům obsadily řadu křižovatek. V metropoli, která se stejně jako řada míst v zemi od čtvrtka potýká s výpadkem elektrické energie, se mezitím podařilo dodávky elektřiny obnovit, metro ale nadále zůstává mimo provoz.
Na třídě Victoria v centru hlavního města se protestující dav rozhněvaný výpadkem elektřiny a nedostatkem základních produktů v obchodech pokusil vytlačit policejní těžkooděnce se štíty. Policie se po několika potyčkách z místa podle agentury AP stáhla.
#BREAKING: #Maduro has mobilized the #Venezuela's National Police to suppress & disperse protesters in Victoria Avenue of #Caracas where interim president & opposition leader, #JuanGuaido has chosen as the place for protest against the #Maduro's regime in the capital. #9Mar pic.twitter.com/jInFKXpTpt
— Babak Taghvaee (@BabakTaghvaee) 9. března 2019
V ulicích Caracasu je kvůli ohlášeným demonstracím opozičního lídra Juana Guaidóa, kterého jako prozatímního prezidenta uznalo přes 50 zemí, zvýšený počet policistů a členů národní gardy. Své příznivce do metropole svolal také Maduro.
Maduro tvrdí, že za rozsáhlý výpadek proudu může sabotáž, za kterou stojí Spojené státy. Země, která má největší odhadované zásoby ropy na světě, z velké části spoléhá na hydroelektrárny. Dlouhodobě zanedbaná energetická infrastruktura včetně nádrží se ale často potýká s menšími výpadky, poznamenal portál BBC.
Guaidó nynější výpadek, který ještě více vyhrotil ekonomickou a politickou krizi v zemi, připsal na vrub korupci a neschopnosti Madurovy vlády.
Související

Ve Venezuele se šíří protesty. Lidé mají hlad, vyrabovali obchody i hotel

Analytici odhalují tajemství protestů v Jižní Americe
Demonstrace ve Venezuele , Venezuela , Juan Guaidó , Nicolas Maduro
Aktuálně se děje
včera

EU se staví do role silného protihráče. Česko analyzuje dopady Trumpových cel, hledá podporu pro firmy
včera

Evropským parlamentem otřásá korupční skandál. S firmou Huawei v hlavní roli
včera

Trump může definitivně pohřbít stíhačky F-35
včera

Trump: Rusko nemá zájem o další invazi. Páky na něj mám, ale nepoužiju je
včera

Mírová jednání? Pro ukrajinské vojáky je to paralelní vesmír
včera

Putin: Ukrajina chce příměří využít k povolání vojáků a získání zbraní
včera

Hrozí světu ekonomická katastrofa? Expert popsal, o co Trumpovi a USA jde
včera

Witkoff bude v Kremlu přijat večer. Už nás nenachytají, řekl Lukašenko po schůzce s Putinem
včera

Odmítnutí příměří Starmera nepřekvapilo: Je jasné, o co Putinovi jde
včera

Kreml: Nechceme pauzu. Naše požadavky jsme již nesčetněkrát vyjasnili
včera

Trump způsobil otřes v OSN. Je to katastrofa, říkají zaměstnanci
Aktualizováno včera

Kreml smetl ze stolu návrh na příměří s Ukrajinou
včera

Putin přikázal bojovat, Patrušev varuje před hrozbou z Pobaltí. Rusové slovo „mír“ absolutně ignorují
včera

Kreml odmítl možnost vstupu Ukrajiny do NATO
včera

Američané dorazili do Moskvy jednat o příměří, Kreml je přehlíží. Putin místo Witkoffa jedná s Lukašenkem
včera

Zelenskyj: Rusko dokazuje, že chce válku prodlužovat
včera

Zimní počasí je zpět. Místy napadne 10 centimetrů sněhu, hrozí i jiné problémy
včera

Za snahou o příměří nestojí jen Ukrajina a USA. Potají se angažuje i třetí země
včera

Rutte se sejde s Trumpem. Šéf NATO musí vyřešit, jak udržet USA v alianci
včera
Rusko chce jednat o ukrajinském návrhu na příměří. Očekává se telefonát Putina s Trumpem
Kreml ve čtvrtek oznámil, že Spojené státy poskytly „určité informace“ ohledně navrhovaného příměří na Ukrajině. Mluvčí Dmitrij Peskov dále uvedl, že ruský prezident Vladimir Putin „možná později uskuteční mezinárodní telefonát“, avšak neposkytl žádné bližší podrobnosti o tom, s kým by měl jednat. Informoval o tom The Guardian.
Zdroj: Libor Novák