Juan Guaidó

Maduro, Nicolas

V referendu o Madurově vládě hlasovalo víc lidí než ve volbách

V referendu, které tento týden uspořádala venezuelská opozice v reakci na parlamentní volby, které považuje za nesvobodné, hlasovalo téměř 6,5 milionu lidí. To je více, než kolik voličů přišlo minulou neděli k volbám, které velká část opozice bojkotovala a které neuznala řada zemí, Organizace amerických států (OAS) ani Evropská unie. Deník El Nacional ale dnes připomněl, že opozice zatím nezveřejnila výsledky referenda, ani neuvedla, jaké budou její další kroky.
Guaidó, Juan

Venezuelská opozice oznámila zmizení tří svých členů

Lídr venezuelské opozice Juan Guaidó dnes oznámil zmizení tří členů protivládních sil. Informují o tom světové tiskové agentury. Venezuelské úřady potvrdily zadržení Rolanda Carreña, novináře a koordinátora opoziční strany Vůle lidu (Voluntad Popular).
Juan Guaidó

USA hodlají nadále uznávat Guaidóa za prezidenta Venezuely

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa bude nadále považovat Juana Guaidóa za legitimního prezidenta Venezuely. Spojené státy rovněž očekávají od několika desítek dalších zemí, které ho také uznaly a mezi něž patří i ČR, že jej budou podporovat i po legislativních volbách plánovaných na prosinec.
Guaidó, Juan

Slovensko mění postoj k Venezuele. Jako prezidenta uznalo Guaidóa

Slovensko se přidalo k většině členských zemí EU a uznalo lídra venezuelské opozice Juana Guaidóa prozatímním prezidentem Venezuely. Novinářům to dnes řekl slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok. Venezuelská opozice neuznává legitimitu voleb z roku 2018, ve kterých byl Nicolás Maduro znovuzvolen prezidentem země.
Maduro, Nicolas

Maduro před volbami manévruje. Soud do čela opoziční strany dosadil příznivce režimu

Venezuelský nejvyšší soud vyměnil vedení jedné z hlavních opozičních stran, když do jejího čela jmenoval příznivce autoritářské vlády prezidenta Nicoláse Madura. Lídr venezuelské opozice a šéf parlamentu Juan Guaidó tento krok označil za další manévr režimu před parlamentními volbami chystanými v zemi na konec roku. Informoval o tom deník El Nacional.
Maduro, Nicolas

Venezuela má novou radu, která bude dohlížet na parlamentní volby. Opozice protestuje

Venezuelský nejvyšší soud loajální vládě autoritářského prezidenta Nicoláse Madura v pátek jmenoval nové vedení národní volební rady, která bude dohlížet na parlamentní volby v zemi naplánované na letošní rok. Zástupci opozice v tomto kroku spatřují snahu ovlivnit hlasování, opoziční předáci postup soudu podle agentury AP označili za protiústavní.
Guaidó, Juan

Francie popřela, že se Guaidó skrývá na její ambasádě v Caracasu

Venezuelský opoziční lídr Juan Guaidó se nachází v budově francouzské ambasády v Caracasu. Oznámil to venezuelský ministr zahraničí Jorge Arreaza, avšak Francie to popřela. Ministr se vyjádřil tři dny poté, co prezident Nicolás Maduro uvedl, že se jeho rival "schovává" na diplomatickém zastoupení.
Guaidó, Juan

Guaidó přijal demisi dvou poradců, jednali v Miami o svržení Madura

Lídr venezuelské opozice Juan Guaidó, jehož na 60 zemí, včetně USA od loňska uznává za prozatímní hlavu Venezuely, přijal v pondělí demisi dvou svých poradců. Ti rezignovali na funkce v Guaidóově strategickém týmu poté, co minulý týden vyšlo najevo, že loni na podzim jednali v Miami s firmou bývalého člena amerických speciálních jednotek o pomoci při svržení venezuelského autoritářského prezidenta Nicoláse Madura.
Maduro, Nicolas

Venezuelská vláda tvrdí, že odrazila pokus o námořní invazi

Venezuelská vláda oznámila, že dnes ráno místního času odrazila pokus o námořní invazi, jejímž cílem bylo svrhnout režim prezidenta Nicoláse Madura. Informoval o tom venezuelský ministr vnitra. Skupina podle něj pocházela z Kolumbie. Muž číslo dvě venezuelské vládní strany Diosdado Cabello později prohlásil, že při operaci armáda zabila osm lidí a zadržela agenta americké protidrogové agentury (DEA). Kolumbijská ani americká vláda se ke zprávě zatím nevyjádřily.
Věznice

Ve venezuelské věznici vypukla vzpoura. Desítky mrtvých a zraněných, nemocnice kolabuje

Nejméně 46 lidí zemřelo a dalších několik desítek bylo zraněno při nepokojích ve věznici ve městě Guanare na severozápadě Venezuely. Informovala o tom agentura EFE s odvoláním na zdroj z vězeňské služby. Počet obětí patrně dál poroste, protože někteří zranění jsou ve velmi vážném stavu. Navíc místní nemocnice, kam byli převezeni, nápor pacientů nezvládá a nemá ani dostatek infuzí, léků či zásob krve pro transfúze.
Venezuela, ilustrační foto

Ve Venezuele se šíří protesty. Lidé mají hlad, vyrabovali obchody i hotel

Nejméně jednu oběť a desítky zraněných si v minulých dnech vyžádaly ve Venezuele narůstající protivládní protesty kvůli stále se zhoršující ekonomické situaci obyvatel. Demonstrace, na nichž lidé nosí transparenty s nápisem "Máme hlad", provází někde také rabování obchodů, na ostrově Margarita místní o víkendu vyrabovali luxusní hotel, informoval v pondělí server BBC. Ve Venezuele je už několik let nedostatek léků, potravin i benzínu, lidé často nemají ani elektřinu a pitnou vodu.

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

Nehoda na D5 dnes omezila provoz ve směru na Plzeň. Zranil se jeden z řidičů

Dopravní policisté museli v pátek na nějaký čas uzavřít dálnici D5, která spojuje hlavní město Prahu a západočeskou Plzeň. Důvodem byla dopravní nehoda se zraněním. Na místě zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy