Maduro před volbami manévruje. Soud do čela opoziční strany dosadil příznivce režimu

Venezuelský nejvyšší soud vyměnil vedení jedné z hlavních opozičních stran, když do jejího čela jmenoval příznivce autoritářské vlády prezidenta Nicoláse Madura. Lídr venezuelské opozice a šéf parlamentu Juan Guaidó tento krok označil za další manévr režimu před parlamentními volbami chystanými v zemi na konec roku. Informoval o tom deník El Nacional.

Venezuelský nejvyšší soud v pondělí předběžným rozhodnutím pozastavil výkon funkcí vedení strany Demokratická akce (AD), v jejímž čele stojí už dvacet let známý opoziční lídr Henry Ramos Allup. Soud jmenoval nové vedení, které nyní může připravovat stranu na parlamentní volby. Ty by se měly konat do konce roku, jejich datum zatím není stanoveno.

Do čela strany AD postavil soud Bernabého Gutiérreze, který patří k části opozice nakloněné spolupráci s režimem. Dosavadní národní tajemník AD Guitérrez v neděli kritizoval vedení strany za odmítnutí účasti v parlamentních volbách. Několik opozičních stran totiž o víkendu vydalo prohlášení, že se nehodlají účastnit voleb, na něž má dohlížet v pátek soudem jmenovaná ústřední volební komise. Takové volby označila opozice za netransparentní volební "frašku", která ještě zhorší nynější politickou i ekonomickou krizi v zemi.

Některé opoziční strany stejně jako Guaidó nové vedení AD odmítli a označili jeho členy za přeběhlíky. Krok soudu považují za manévr režimu ve snaze ovlivnit parlamentní volby. Guaidó rovněž vyzval Venezuelany, aby se připravili na další demonstrace. "Musíme se připravit na důslednou odpověď na všech úrovních: v ulicích i větším mezinárodním tlakem, abychom vytvořili nouzovou vládu, která zemi vrátí stabilitu a demokracii," uvedl v pondělí Guaidóův tým na twitteru.

Comunicado oficial de las fuerzas democráticas de Venezuela.LA DICTADURA NO QUIERE ELECCIONES. pic.twitter.com/KFFJRpqqCH

— Centro de Comunicación Nacional (@Presidencia_VE) June 15, 2020

Šestatřicetiletý Guaidó, ještě předloni nepříliš výrazný představitel opozice, se stal loni v lednu předsedou venezuelského parlamentu, který ovládá už od roku 2016 opozice a který ale Madurův režim od té doby blokuje pomocí nejvyššího soudu. Loni v lednu parlament neuznal nový Madurův prezidentský mandát s tím, že vzešel z nesvobodných voleb, a prozatímním prezidentem se poté prohlásil Guaidó. Jako dočasnou hlavu Venezuely, která má uspořádat demokratické volby, ho uznalo na 60 zemí. Maduro se ale stále drží u moci s užitím represí a podpory vedení armády i některých zemí, včetně Ruska, Íránu či Turecka.

Za protiústavní označila opozice i páteční jmenování nových členů ústřední volební komise, do níž režim podle ní dosadil své příznivce. Jmenování této komise totiž přísluší parlamentu. Nejvyšší soud ale minulý týden vynesl verdikt, podle něhož parlament "opomněl jmenovat ústřední volební komisi", čímž podle soudu o toto právo přišel.

Jmenování nové ústřední volební komise označil za protiústavní i americký ministr zahraničí Mike Pompeo. "Tento krok režimu a nejvyššího soudu Venezuelu ještě více vzdálil přechodu k demokracii," uvedl v pondělí Pompeo.

Maduro's corrupt court took the 1st steps towards rigging the next election in his favor. These actions delay the return to free & fair elections & prolong the suffering of the Venezuelan people. The world must support @AsambleaVE & the Venezuelan people. https://t.co/YrP7xI7m9O.

— Secretary Pompeo (@SecPompeo) June 15, 2020

Spojené státy loni v lednu mezi prvními podpořily Guaidóa jako novou hlavu Venezuely a poté zesílily diplomatický i ekonomický tlak na Madurův režim, proti jehož představitelům zavedly další sankce.

Související

Více souvisejících

Nicolas Maduro Juan Guaidó Venezuela Mike Pompeo

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 18 minutami

před 51 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy