Maduro ničí poslední zbytky demokracie. Soud vyměnil vedení další opoziční strany

Přes 20 latinskoamerických exprezidentů a nevládní organizace Human Rights Watch (HRW) tento týden kritizovalo vládu venezuelského prezidenta Nicoláse Madura za několik kroků z posledních dnů, které podle nich neumožní, aby byly prosincové parlamentní volby demokratické.

Madurova vláda totiž prostřednictvím soudu vyměnila vedení tří opozičních stran a také oznámila, že na volby budou dohlížet vojáci, kteří "se postarají o veřejné zdraví" kvůli pandemii covidu-19.

"Budou plné záruky... a bude to svátek demokracie," prohlásil tento týden s odkazem na volby vyhlášené na 6. prosince Maduro, jehož vládu nevládní organizace, řada zemí i orgány OSN kritizují za represe vůči opozici i za porušování lidských práv. Z Venezuely kvůli tomu a kvůli ekonomické krizi uteklo v předchozích několika letech na pět milionů lidí.

Dvacet čtyři exprezidentů a španělský expremiér José María Aznar ve středu vydalo prohlášení, v němž kritizují Madurovu vládu za diktátorské zasahování do volebního procesu. Kromě nasazení armády pro dohlížení na volby odmítli i verdikty venezuelského nejvyššího soudu z posledních tří týdnů, jimiž režim vyměnil vedení opoziční stran Demokratická akce (AD), Nejdříve spravedlnost (PJ) a Vůle lidu (VP), k níž patřil i Juan Guaidó, považovaný šesti desítkami zemí od loňska za prozatímní hlavu Venezuely.

Nejvyšší soud do vedení těchto tří stran dosadil politiky nakloněné Madurovi a považované opozicí za odpadlíky. Vedení první z těchto stran (AD) vyměnil soud v polovině června krátce poté, co několik opozičních stran oznámilo, že se nehodlají účastnit parlamentních voleb, protože na ně bude dohlížet soudem jmenovaná ústřední volební komise. Její členy má přitom podle ústavy jmenovat parlament. Ten od roku 2016 ovládá opozice a Maduro jeho činnost pomocí soudu blokuje.

"Když soudní moc, poplatná Madurovi, odstraňuje vedení politických stran, které zastupují hlas lidu, porušuje tím práva všech Venezuelanů," komentoval tento týden zástupce HRW pro Ameriku José Miguel Vivanco úterní verdikt, jímž soud odstranil z vedení VP Leopolda Lópeze a další lídry. Podle Vivanka už ve Venezuele nezůstala "ani fasáda demokracie".

Cuando la Corte Suprema, apéndice de Maduro, descabeza a partidos políticos opositores que representan voces disidentes, vulnera los derechos de todos los venezolanos y deja en evidencia que ya no queda ni una fachada democrática en ese país. Comunicado.?https://t.co/lLMoB7n2Bs

— José Miguel Vivanco (@JMVivancoHRW) July 8, 2020

Zdání demokracie nezachovává podle opozice ani ministr obrany Padrino López, který tento týden prohlásil, že dokud bude existovat v zemi "taková armáda jako nyní - protiimperialistická a revoluční, nedostane se opozice k politické moci". Opoziční lídry označil ministr obrany za "frakci zločinců a politikářů". Jeho slova jako "diktátorská a protiústavní" odsoudil parlament i jeho šéf Guaidó, který vyzval vojáky, aby se od diktátorského postoje ministra obrany distancovali.

Guiadó se snaží už od loňského ledna přimět armádu, aby se postavila na jeho stranu a pomohla uspořádat demokratické prezidentské volby. Výsledky těch předchozích, z května 2018, v nichž Maduro jasně porazil kandidáta části opozice Henriho Falcóna a které většina opozice bojkotovala jako nesvobodné, parlament neuznal. Za prozatímní hlavu státu proto od loňského ledna většina opozice považuje Guaidóa, stejně jako ho v této funkci uznává na 60 zemí, v čele s USA. Naopak Rusko, Čína, Írán nebo Turecko podporují stále Madura, který se drží u moci díky jejich ekonomické pomoci a díky armádě. I řada vojáků, včetně důstojníků se od loňska postavila za Guaidóa, někteří ale utekli ze země a jiní skončili ve vězení.

Související

Nicolas Maduro

Maduro je připraven normalizovat vztahy Venezuely s USA

Venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro uvedl, že je připraven pracovat na normalizaci vztahů se Spojenými státy. Informovala o tom agentura AFP. Maduro přerušil vztahy s Washingtonem v roce 2019, když administrativa tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa uznala opozičního politika Juana Guaidóa za prozatímního prezidenta Venezuely.
Maduro, Nicolas

Maduro se v Egyptě účastní klimatické konference, hovořil i s Macronem

Konference OSN o změnách klimatu v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch se účastní i venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro, který podle agentury Europa Press akce využívá k rehabilitaci své osoby na mezinárodní scéně. Rukou si na chodbě potřásl i s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, s nímž asi dvě minuty pohovořil o budoucí spolupráci.

Více souvisejících

Nicolas Maduro Venezuela volby ve Venezuele Human Rights Watch Juan Guaidó

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 29 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Estonsko, ilustrační foto

Pobaltí končí s Ruskem. Odpojí se od jeho elektřiny

Provozovatelé elektrických sítí tří pobaltských zemí v úterý oficiálně oznámili Rusku a Bělorusku, že ukončí dohodu z roku 2001, která spojuje Estonsko, Lotyšsko a Litvu s elektrickou přenosovou soustavou kontrolovanou Moskvou.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce sebrat státní vyznamenání "zrádcům" podporujícím Rusko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý vyzval parlament, aby schválil zákon umožňující odebrání státních vyznamenání osobám označeným jako "zrádci". Podle serveru Ukrajinska pravda by se to týkalo těch, kteří podporují Rusko nebo se zapojili do jiných trestných činů proti Ukrajině.  

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

CNN: Tajné služby věděly o atentátu na Trumpa, měl ho spáchat Írán

Americké úřady v posledních týdnech získaly informace o plánovaném atentátu na bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa ze strany Íránu. Tajné služby proto zvýšily bezpečnostní opatření pro republikánského kandidáta na prezidenta. Tuto informaci přinesla v úterý americká televize CNN.

včera

včera

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Část munice, kterou Česko doručilo Ukrajině, se už používá na frontě

Část z první zásilky munice, kterou Česká republika doručila Ukrajině v červnu v rámci muniční iniciativy, už je podle ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala používána na bojišti. Šmyhal to uvedl po společném jednání české a ukrajinské vlády v Praze. Také oznámil, že na Ukrajině vznikne nový závod na výrobu munice ve spolupráci s českou firmou Sellier & Bellot.

včera

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Rusko a USA zareagovaly na návrh Zelenského na další mírový summit

Spojené státy podporují návrh ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na účast ruských zástupců na další mírové konferenci o Ukrajině. Rusko uvedlo, že nejdřív musí pochopit, co ukrajinský prezident Zelenskyj myslí druhým mírovým summitem, než případně přijme pozvání k jednání, uvedl v úterý mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

včera

včera

včera

Studenti snědli chipsy s příchutí chilli. Skončili v nemocnici

V Tokiu bylo v úterý hospitalizováno 14 středoškoláků po konzumaci extrémně pálivých chipsů, informuje server Japan Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy