Maduro ničí poslední zbytky demokracie. Soud vyměnil vedení další opoziční strany

Přes 20 latinskoamerických exprezidentů a nevládní organizace Human Rights Watch (HRW) tento týden kritizovalo vládu venezuelského prezidenta Nicoláse Madura za několik kroků z posledních dnů, které podle nich neumožní, aby byly prosincové parlamentní volby demokratické.

Madurova vláda totiž prostřednictvím soudu vyměnila vedení tří opozičních stran a také oznámila, že na volby budou dohlížet vojáci, kteří "se postarají o veřejné zdraví" kvůli pandemii covidu-19.

"Budou plné záruky... a bude to svátek demokracie," prohlásil tento týden s odkazem na volby vyhlášené na 6. prosince Maduro, jehož vládu nevládní organizace, řada zemí i orgány OSN kritizují za represe vůči opozici i za porušování lidských práv. Z Venezuely kvůli tomu a kvůli ekonomické krizi uteklo v předchozích několika letech na pět milionů lidí.

Dvacet čtyři exprezidentů a španělský expremiér José María Aznar ve středu vydalo prohlášení, v němž kritizují Madurovu vládu za diktátorské zasahování do volebního procesu. Kromě nasazení armády pro dohlížení na volby odmítli i verdikty venezuelského nejvyššího soudu z posledních tří týdnů, jimiž režim vyměnil vedení opoziční stran Demokratická akce (AD), Nejdříve spravedlnost (PJ) a Vůle lidu (VP), k níž patřil i Juan Guaidó, považovaný šesti desítkami zemí od loňska za prozatímní hlavu Venezuely.

Nejvyšší soud do vedení těchto tří stran dosadil politiky nakloněné Madurovi a považované opozicí za odpadlíky. Vedení první z těchto stran (AD) vyměnil soud v polovině června krátce poté, co několik opozičních stran oznámilo, že se nehodlají účastnit parlamentních voleb, protože na ně bude dohlížet soudem jmenovaná ústřední volební komise. Její členy má přitom podle ústavy jmenovat parlament. Ten od roku 2016 ovládá opozice a Maduro jeho činnost pomocí soudu blokuje.

"Když soudní moc, poplatná Madurovi, odstraňuje vedení politických stran, které zastupují hlas lidu, porušuje tím práva všech Venezuelanů," komentoval tento týden zástupce HRW pro Ameriku José Miguel Vivanco úterní verdikt, jímž soud odstranil z vedení VP Leopolda Lópeze a další lídry. Podle Vivanka už ve Venezuele nezůstala "ani fasáda demokracie".

Cuando la Corte Suprema, apéndice de Maduro, descabeza a partidos políticos opositores que representan voces disidentes, vulnera los derechos de todos los venezolanos y deja en evidencia que ya no queda ni una fachada democrática en ese país. Comunicado.?https://t.co/lLMoB7n2Bs

— José Miguel Vivanco (@JMVivancoHRW) July 8, 2020

Zdání demokracie nezachovává podle opozice ani ministr obrany Padrino López, který tento týden prohlásil, že dokud bude existovat v zemi "taková armáda jako nyní - protiimperialistická a revoluční, nedostane se opozice k politické moci". Opoziční lídry označil ministr obrany za "frakci zločinců a politikářů". Jeho slova jako "diktátorská a protiústavní" odsoudil parlament i jeho šéf Guaidó, který vyzval vojáky, aby se od diktátorského postoje ministra obrany distancovali.

Guiadó se snaží už od loňského ledna přimět armádu, aby se postavila na jeho stranu a pomohla uspořádat demokratické prezidentské volby. Výsledky těch předchozích, z května 2018, v nichž Maduro jasně porazil kandidáta části opozice Henriho Falcóna a které většina opozice bojkotovala jako nesvobodné, parlament neuznal. Za prozatímní hlavu státu proto od loňského ledna většina opozice považuje Guaidóa, stejně jako ho v této funkci uznává na 60 zemí, v čele s USA. Naopak Rusko, Čína, Írán nebo Turecko podporují stále Madura, který se drží u moci díky jejich ekonomické pomoci a díky armádě. I řada vojáků, včetně důstojníků se od loňska postavila za Guaidóa, někteří ale utekli ze země a jiní skončili ve vězení.

Související

Více souvisejících

Nicolas Maduro Venezuela volby ve Venezuele Human Rights Watch Juan Guaidó

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy