Maduro ničí poslední zbytky demokracie. Soud vyměnil vedení další opoziční strany

Přes 20 latinskoamerických exprezidentů a nevládní organizace Human Rights Watch (HRW) tento týden kritizovalo vládu venezuelského prezidenta Nicoláse Madura za několik kroků z posledních dnů, které podle nich neumožní, aby byly prosincové parlamentní volby demokratické.

Madurova vláda totiž prostřednictvím soudu vyměnila vedení tří opozičních stran a také oznámila, že na volby budou dohlížet vojáci, kteří "se postarají o veřejné zdraví" kvůli pandemii covidu-19.

"Budou plné záruky... a bude to svátek demokracie," prohlásil tento týden s odkazem na volby vyhlášené na 6. prosince Maduro, jehož vládu nevládní organizace, řada zemí i orgány OSN kritizují za represe vůči opozici i za porušování lidských práv. Z Venezuely kvůli tomu a kvůli ekonomické krizi uteklo v předchozích několika letech na pět milionů lidí.

Dvacet čtyři exprezidentů a španělský expremiér José María Aznar ve středu vydalo prohlášení, v němž kritizují Madurovu vládu za diktátorské zasahování do volebního procesu. Kromě nasazení armády pro dohlížení na volby odmítli i verdikty venezuelského nejvyššího soudu z posledních tří týdnů, jimiž režim vyměnil vedení opoziční stran Demokratická akce (AD), Nejdříve spravedlnost (PJ) a Vůle lidu (VP), k níž patřil i Juan Guaidó, považovaný šesti desítkami zemí od loňska za prozatímní hlavu Venezuely.

Nejvyšší soud do vedení těchto tří stran dosadil politiky nakloněné Madurovi a považované opozicí za odpadlíky. Vedení první z těchto stran (AD) vyměnil soud v polovině června krátce poté, co několik opozičních stran oznámilo, že se nehodlají účastnit parlamentních voleb, protože na ně bude dohlížet soudem jmenovaná ústřední volební komise. Její členy má přitom podle ústavy jmenovat parlament. Ten od roku 2016 ovládá opozice a Maduro jeho činnost pomocí soudu blokuje.

"Když soudní moc, poplatná Madurovi, odstraňuje vedení politických stran, které zastupují hlas lidu, porušuje tím práva všech Venezuelanů," komentoval tento týden zástupce HRW pro Ameriku José Miguel Vivanco úterní verdikt, jímž soud odstranil z vedení VP Leopolda Lópeze a další lídry. Podle Vivanka už ve Venezuele nezůstala "ani fasáda demokracie".

Cuando la Corte Suprema, apéndice de Maduro, descabeza a partidos políticos opositores que representan voces disidentes, vulnera los derechos de todos los venezolanos y deja en evidencia que ya no queda ni una fachada democrática en ese país. Comunicado.?https://t.co/lLMoB7n2Bs

— José Miguel Vivanco (@JMVivancoHRW) July 8, 2020

Zdání demokracie nezachovává podle opozice ani ministr obrany Padrino López, který tento týden prohlásil, že dokud bude existovat v zemi "taková armáda jako nyní - protiimperialistická a revoluční, nedostane se opozice k politické moci". Opoziční lídry označil ministr obrany za "frakci zločinců a politikářů". Jeho slova jako "diktátorská a protiústavní" odsoudil parlament i jeho šéf Guaidó, který vyzval vojáky, aby se od diktátorského postoje ministra obrany distancovali.

Guiadó se snaží už od loňského ledna přimět armádu, aby se postavila na jeho stranu a pomohla uspořádat demokratické prezidentské volby. Výsledky těch předchozích, z května 2018, v nichž Maduro jasně porazil kandidáta části opozice Henriho Falcóna a které většina opozice bojkotovala jako nesvobodné, parlament neuznal. Za prozatímní hlavu státu proto od loňského ledna většina opozice považuje Guaidóa, stejně jako ho v této funkci uznává na 60 zemí, v čele s USA. Naopak Rusko, Čína, Írán nebo Turecko podporují stále Madura, který se drží u moci díky jejich ekonomické pomoci a díky armádě. I řada vojáků, včetně důstojníků se od loňska postavila za Guaidóa, někteří ale utekli ze země a jiní skončili ve vězení.

Související

Více souvisejících

Nicolas Maduro Venezuela volby ve Venezuele Human Rights Watch Juan Guaidó

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy