Analytici odhalují tajemství protestů v Jižní Americe

Vlna protestů, která letos zasáhla řadu zemí Latinské Ameriky, je důsledkem dlouhodobé neochoty vlád naslouchat lidu i dřívějšího vytváření umělé reality dobrými makroekonomickými výsledky. Uvedla to tento týden v rozhovoru s kolumbijským deníkem El Espectador Marta Lagosová, šéfka organizace Latinobarómetro, která provádí průzkumy veřejného mínění. A ač rozbušky demonstrací byly různé, jejich společným faktorem je podle Lagosové sociální nerovnost, nedůvěra lidí v instituce a vysoká míra korupce.

"Sedmdesát procent obyvatel regionu je přesvědčeno, že vlády vládnou pro menšinu obyvatel, a 45 procent lidí se cítí diskriminováno," citovala Lagosová průzkumy své organizace. Problém podle ní není v tom, zda vládne levice či pravice. "Lidé chtějí důstojné platy, dostupné školy a zdravotní péči; a také politiky, kteří plní sliby," dodala.

Protesty v Latinské Americe letos zasáhly řadu zemí. Na podzim se vlna nepokojů přehnala přes Ekvádor (po zrušení letité státní podpory na ceny benzinu), Chile (po zdražení jízdenek metra) a Bolívii (kvůli výsledkům prezidentských voleb), kde nepokoje trvají. Začátkem roku se konaly hromadné protesty ve Venezuele (proti autoritářské vládě) a loni začaly demonstrace v Nikaragui (proti autoritářské vládě, zažehla je penzijní reforma). Tento týden se demonstrovalo i v Kolumbii (mimo jiné kvůli reformě penzí, zdražování energií či růstu kriminality).

Podle Lagosové průzkumy její organizace už asi pět let ukazovaly nespokojenost obyvatel regionu v politické, ekonomické i sociální oblasti. "Podle průměrných ekonomických ukazatelů latinskoamerická společnost roste, ale to bylo právě to nebezpečí, všímat si jen průměrných ukazatelů," uvedla Lagosová. Jako ukázkový příklad jmenovala Chile, o němž se v minulosti hovořilo jako o "ekonomickém zázraku".

"Protesty posledních týdnů ale ukázaly, že ne všechno bylo tak zázračné," řekla Lagosová. Makroekonomické výsledky jsou jedna věc a sociální postavení lidí druhá, dodala. Podle ní více než polovina Chilanů žije se 600 až 700 dolary (14.000 až 16.000 Kč) na měsíc, s čímž jen stěží vyžije do další výplaty. "Jít do důchodu je v tomto ohledu velmi těžké a studium je v Chile privilegium," připomněla hlavní důvody protestů v Chile.

Podle venezuelského ekonoma Moisése Naíma, působícího v USA, má podíl na vypuknutí protestů snaha vlád v regionu vyrovnat se úspornými opatřeními s ekonomickými problémy, způsobenými poklesem světových cen exportních komodit jihoamerických zemí. Například v Ekvádoru protesty vypukly poté, co chtěla vláda po 40 letech zrušit subvence cen benzinu.

"Prosperita a krize jsou normální ekonomické cykly, ale nyní je v Latinské Americe větší střední třída. V předchozím ekonomickém boomu se dostaly široké vrstvy z chudoby a ty nyní zoufale bojují o to, aby do ní znovu nespadly," řekl Naím serveru BBC Mundo. "Svou roli hraje i nebývalé rozšíření internetu," připomněl Naím způsob svolávání demonstrací i získávání informací, jež mohou způsobit "nakažlivost", tedy přelévání protestů.

Trochu odlišná je situace ve Venezuele, kde se konaly masové protesty v první polovině roku a optimisté věřili v pád autoritářského režimu, což se dosud nestalo a demonstrace v ulicích zeslábly. Důvodem je i neúspěch jednání opozice se zástupci režimu. To sebralo naděje demonstrantům a opět rozklížilo opozici, která se výjimečně sjednotila v lednu pod vedením Juana Guaidóa.

"Pochody v ulicích jsme ničeho nedosáhli, jen jsme riskovali, že nás zmlátí či zatknou," připomněla perzekuce venezuelského režimu dřívější účastnice protestů. "Mým každodenním pochodem je cesta pro vodu a plyn. Nemůžu ztrácet čas jinými záležitostmi," dodala v rozhovoru s BBC Mundo. Menší protesty kvůli častým a vícedenním výpadkům energie a vody ve Venezuele trvají.

Související

Více souvisejících

Venezuela Demonstrace ve Venezuele Chile

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Play-Off Sparta vs. Třinec

Jsou přibývající excesy hokejových fanoušků projevem úpadku české společnosti?

Možná bude tento článek vyznívat, že už stárnu (což je samozřejmě pravda) a čím dál víc tak vzpomínám na dřívější (dle mého soudu v mnohém normálnější) svět, ale to, co se poslední dobou děje na extraligových stadionech, mně radost nedělá a pokud proti tomu něco jako společnost neuděláme, bojím se, kam se naše společnost bude řítit. Řeč je o několika nevídaných excesech ze strany hokejových fanoušků. Tedy pardon, „fanoušků“.

včera

včera

včera

včera

včera

Policie Nizozemí

Útok nožem v centru Amsterdamu. Policie hlásí několik zraněných

V centru Amsterdamu došlo ve čtvrtek odpoledne k útoku nožem, který si vyžádal několik zraněných osob. Podezřelá osoba, která útočila nožem, byla zadržena policií. Aktuálně probíhá vyšetřování incidentu. Zatím není známo, že by se jednalo o teroristický útok.

včera

Keir Starmer (labouristi)

Evropa hodila vidle do plánů Putina. Sankce proti Rusku nezruší

Evropští lídři na čtvrtečním summitu v Paříži důrazně prohlásili, že nyní není vhodný čas na zrušení sankcí vůči Rusku. Reagovali tak na požadavek Moskvy, která uvedla, že by přistoupila na dohodu o ukončení bojů v oblasti Černého moře zprostředkovanou Spojenými státy pouze v případě, že by některé sankce byly zmírněny, uvedl server CNN.

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Putin brzy zemře a všechno skončí, prohlásil Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval Spojené státy, aby neumožnily ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi uniknout z politické a ekonomické izolace. Jeho prohlášení zaznělo 26. března, den poté, co Ukrajina a Rusko dosáhly dohody o částečném příměří týkajícím se útoků na energetickou infrastrukturu a černomořské oblasti, kterou zprostředkovaly Spojené státy. V rámci této dohody se USA zavázaly rozšířit ruský přístup ke globálním trhům.

včera

Ilustrační foto

NÁVOD: Jak si připravit nouzové zavazadlo pro případ krize?

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, Evropská unie vyzývá členské státy, aby připravily pro své občany nouzové balíčky na přežití po dobu 72 hodin v rámci nové strategie připravenosti, kterou ve středu představila Evropská komise. Tento plán, známý jako Preparedness Union Strategy, se zaměřuje na zvýšení zásob základních potřeb, zlepšení spolupráce mezi civilními a vojenskými složkami a posílení odolnosti vůči budoucím krizím.

včera

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Nastal čas na evropskou odvetu. Cla na automobily nenecháme jen tak, vzkazuje von der Leyenová

Zavedení nových cel na dovoz automobilů do Spojených států ze strany prezidenta Donalda Trumpa vyvolalo ostrou reakci Evropské unie. Americká administrativa oznámila, že od 3. dubna zavede 25procentní clo na dovoz osobních automobilů z Evropy, což představuje dosud nejvýraznější eskalaci obchodní války mezi USA a Evropskou unií. Tento krok bude mít dalekosáhlé dopady na evropský automobilový průmysl a může vyvolat odvetná opatření ze strany Bruselu. 

včera

Kontroverzní kampaň hnutí ANO

Ubohost politických stran dosahuje nové úrovně. Už se ani nedozvíme, kdo je nejhorší premiér

​Nedávné kampaně hnutí ANO a koalice SPOLU odhalují znepokojivý trend v české politické kultuře, kde se místo věcné debaty uchylují hlavní politické síly k osobním útokům a zjednodušeným sdělením.​ V době, kdy by politické strany měly občanům přinášet vize, naději a konkrétní řešení pro budoucnost, se v české politice stále více setkáváme s ubohým titulováním a levnými útoky. Kampaňové strategie, které jsme viděli v poslední době, nejsou nic jiného než pokusem odvést pozornost od skutečných problémů – místo aby se politiky snažily navrhnout konkrétní reformy a předložit konstruktivní alternativy, upřednostňují osobní osočování a provokativní slogany.

včera

Odolají USA ruskému tlaku? Zelenskyj si není jistý, neví ani o vztahu Trumpa s Putinem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyjádřil naději, že Spojené státy budou mít "pevný postoj" vůči ruským požadavkům na zrušení sankcí jako podmínku pro příměří v Černém moři. Moskva oznámila, že námořní příměří, které bylo vyhlášeno v úterý s cílem umožnit bezpečný průjezd komerčních lodí, vstoupí v platnost pouze tehdy, pokud Západ zruší omezení na ruský obchod s potravinami a hnojivy. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy