Analytici odhalují tajemství protestů v Jižní Americe

Vlna protestů, která letos zasáhla řadu zemí Latinské Ameriky, je důsledkem dlouhodobé neochoty vlád naslouchat lidu i dřívějšího vytváření umělé reality dobrými makroekonomickými výsledky. Uvedla to tento týden v rozhovoru s kolumbijským deníkem El Espectador Marta Lagosová, šéfka organizace Latinobarómetro, která provádí průzkumy veřejného mínění. A ač rozbušky demonstrací byly různé, jejich společným faktorem je podle Lagosové sociální nerovnost, nedůvěra lidí v instituce a vysoká míra korupce.

"Sedmdesát procent obyvatel regionu je přesvědčeno, že vlády vládnou pro menšinu obyvatel, a 45 procent lidí se cítí diskriminováno," citovala Lagosová průzkumy své organizace. Problém podle ní není v tom, zda vládne levice či pravice. "Lidé chtějí důstojné platy, dostupné školy a zdravotní péči; a také politiky, kteří plní sliby," dodala.

Protesty v Latinské Americe letos zasáhly řadu zemí. Na podzim se vlna nepokojů přehnala přes Ekvádor (po zrušení letité státní podpory na ceny benzinu), Chile (po zdražení jízdenek metra) a Bolívii (kvůli výsledkům prezidentských voleb), kde nepokoje trvají. Začátkem roku se konaly hromadné protesty ve Venezuele (proti autoritářské vládě) a loni začaly demonstrace v Nikaragui (proti autoritářské vládě, zažehla je penzijní reforma). Tento týden se demonstrovalo i v Kolumbii (mimo jiné kvůli reformě penzí, zdražování energií či růstu kriminality).

Podle Lagosové průzkumy její organizace už asi pět let ukazovaly nespokojenost obyvatel regionu v politické, ekonomické i sociální oblasti. "Podle průměrných ekonomických ukazatelů latinskoamerická společnost roste, ale to bylo právě to nebezpečí, všímat si jen průměrných ukazatelů," uvedla Lagosová. Jako ukázkový příklad jmenovala Chile, o němž se v minulosti hovořilo jako o "ekonomickém zázraku".

"Protesty posledních týdnů ale ukázaly, že ne všechno bylo tak zázračné," řekla Lagosová. Makroekonomické výsledky jsou jedna věc a sociální postavení lidí druhá, dodala. Podle ní více než polovina Chilanů žije se 600 až 700 dolary (14.000 až 16.000 Kč) na měsíc, s čímž jen stěží vyžije do další výplaty. "Jít do důchodu je v tomto ohledu velmi těžké a studium je v Chile privilegium," připomněla hlavní důvody protestů v Chile.

Podle venezuelského ekonoma Moisése Naíma, působícího v USA, má podíl na vypuknutí protestů snaha vlád v regionu vyrovnat se úspornými opatřeními s ekonomickými problémy, způsobenými poklesem světových cen exportních komodit jihoamerických zemí. Například v Ekvádoru protesty vypukly poté, co chtěla vláda po 40 letech zrušit subvence cen benzinu.

"Prosperita a krize jsou normální ekonomické cykly, ale nyní je v Latinské Americe větší střední třída. V předchozím ekonomickém boomu se dostaly široké vrstvy z chudoby a ty nyní zoufale bojují o to, aby do ní znovu nespadly," řekl Naím serveru BBC Mundo. "Svou roli hraje i nebývalé rozšíření internetu," připomněl Naím způsob svolávání demonstrací i získávání informací, jež mohou způsobit "nakažlivost", tedy přelévání protestů.

Trochu odlišná je situace ve Venezuele, kde se konaly masové protesty v první polovině roku a optimisté věřili v pád autoritářského režimu, což se dosud nestalo a demonstrace v ulicích zeslábly. Důvodem je i neúspěch jednání opozice se zástupci režimu. To sebralo naděje demonstrantům a opět rozklížilo opozici, která se výjimečně sjednotila v lednu pod vedením Juana Guaidóa.

"Pochody v ulicích jsme ničeho nedosáhli, jen jsme riskovali, že nás zmlátí či zatknou," připomněla perzekuce venezuelského režimu dřívější účastnice protestů. "Mým každodenním pochodem je cesta pro vodu a plyn. Nemůžu ztrácet čas jinými záležitostmi," dodala v rozhovoru s BBC Mundo. Menší protesty kvůli častým a vícedenním výpadkům energie a vody ve Venezuele trvají.

Související

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.
Dostali jsme se do fáze šestého masového vymírání druhů?

Státy se dohodly na alianci proti odlesňování amazonského pralesa

Osm latinskoamerických států se v úterý dohodlo na společné alianci proti odlesňování amazonského pralesa. Společné datum konce ničení tohoto ekosystému však prohlášení amazonského summitu v brazilském Belému neobsahuje, píše brazilský tisk. To kritizují ekologové. 

Více souvisejících

Venezuela Demonstrace ve Venezuele Chile

Aktuálně se děje

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy